Opera Dostępna – spektakle z audiodeskrypcją w Operze Bałtyckiej

-
14.03.2023
Opera Dostępna – audiodeskrypcja w Operze Bałtyckiej

Pokazać spektakl można na wiele sposobów i poprzez działanie na różne zmysły. Można go usłyszeć, poczuć, dotknąć. Stąd projekt OPERA DOSTĘPNA skierowany do osób z niepełnosprawnościami wzroku, dla których Opera Bałtycka przygotowuje ofertę, mając na uwadze ich szczególne potrzeby. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacjo Osób Niepełnosprawnych współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Opera i balet z audiodeskrypcją
Madama Butterfly – 17 marca 2023
Don Kichot – 1 kwietnia 2023

 

OPERA DOSTĘPNA to:

 

  • spektakle z audiodeskrypcją

 

Spektakl z czytanym na żywo przez lektora opisem tego, co dzieje się na scenie. Audiodeskrypcji można wysłuchać za pośrednictwem specjalnego odbiornika zaopatrzonego w słuchawki. Ze względu na ograniczoną liczbę odbiorników skorzystanie z audiodeskrypcji jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji odbiornika w Biurze Obsługi Widzów (tel. 58 350 06 15 lub e-mail: [email protected]).

 

W obecnym sezonie odbędą się dwa wydarzenia z audiodeskrypcją. Będzie to w piątek 17 marca opera Madama Butterfly Giacomo Pucciniego oraz w sobotę 1 kwietnia balet Don Kichot Ludwiga Minkusa. Do obu tytułów tekst audiodeskrypcji został przygotowany w efekcie szkoleń specjalistycznych odbywających się w Operze na przełomie 2022 i 2023 roku.

 

  • spacery sensoryczne

 

Wydarzenie poprzedzające spektakl z audiodeskrypcją. Jest do niego wprowadzeniem. Pozwala poznać wystawiane dzieło i jego inscenizację doświadczając różnymi zmysłami poszczególnych jego elementów. Podczas spaceru działamy na różne zmysły – zapachu czy dotyku (można dotknąć kostiumu, elementów scenografii), ale również wykorzystujemy działanie poprzez ruch.

 

Nie jest to pierwsze spotkanie Opery Bałtyckiej z działaniami wspierającymi odbiór spektaklu przez osoby z niepełnosprawnościami wzroku. Jesienią 2022 roku Stowarzyszenie De Facto przygotowało w Operze Bałtyckiej audiodeskrypcję do dwóch spektakli – opery Stanisław Moniuszki Straszny dwór oraz baletu Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego Sen nocy letniej.

Opera Dostępna audiodeskrypcja w Operze Bałtyckiej, fot. K. Mystkowski, KFP, archiwum Opery Bałtyckiej

Spektakle z audiodeskrypcją w Operze Bałtyckiej:

 

Giacomo Puccini Madama Butterfly – spektakl oraz poprzedzający go spacer sensoryczny
piątek, 17 marca 2023, godz. 18

 

Ludwig Minkus Don Kichot – spektakl oraz poprzedzający go spacer sensoryczny
sobota, 1 kwietnia 2023, godz. 17

 

Przedsięwzięcie grantowe OPERA DOSTĘPNA odbywa się w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.