Nietzsche komponował. Wiedzieliście o tym?
„Życie bez muzyki byłoby błędem” - twierdził autor Tako rzecze Zaratustra oraz Woli mocy. Choć Fryderyk Nietzsche zasłynął jako pisarz i filozof, to muzyka była jego największą pasją.
Swoją muzyczną działalność Nietzsche rozpoczął już w szkole, pisząc wtedy pierwsze kompozycje. W świat muzyki wprowadzał go także Ryszard Wagner, z którym filozof się blisko przyjaźnił.
Twórczość kompozytorska Nietzschego nie doczekała się jednak takiego uznania jak jego literackie i filozoficzne dzieła. Wręcz przeciwnie – spotkała się ostrą krytyką, nawet ze strony jego przyjaciół. Podobno gdy Nietzsche podarował żonie Wagnera, Cosimie utwór na fortepian, Wagner wyszedł w połowie koncertu na którym go wykonała, przewracając oczami. Nietzsche nie pozostał dłużny i odgryzł się kompozytorowi: „Wagner to nie nazwisko, to choroba. Sprawia, że muzyka choruje”. Jednak nie tylko Wagner krytykował kompozycje filozofa. Dyrygent i pianista Hans von Bülow określił jeden z utworów Nietzschego jako „najbardziej niezachwycający i najbardziej antymuzyczny szkic na papierze nutowym jaki kiedykolwiek widziałem”.
Choć Nietzschemu nie udało się osiągnąć sławy kompozytora, jego wpływ na muzykę był niewątpliwy. „Tako rzecze Zaratustra” stało się inspiracją dla kilku wielkich dzieł tego okresu, m. in. 3 Symfonii Gustava Mahlera oraz poematu symfonicznego Tako rzecze Zaratustra Ryszarda Straussa.
A Wy co sądzicie o kompozycjach Nietzschego?
{źródło: classicfm}