Ciekawostki

22 Czerwiec 2020
Kiedyś pewien profesor powiedział Wandzie Wiłkomirskiej, która nie wiedziała, jak poradzić sobie z przedkoncertową tremą: „Wyobraź sobie, że zamiast publiczności siedzą tam główki kapusty”. Skrzypaczka krzyknęła wówczas: „Ale ja nie chcę grać do kapusty!” Z pewnością więc nie spodobałby jej się pomysł Gran Teatre del Liceu w Barcelonie (Hiszpania), którego artyści dziś, 22 czerwca 2020 r. zagrali „Crisantemi” G. Pucciniego dla sali pełnej doniczkowych roślin. Dokładnie umieszczono ich 2292 - na wszystkich miejscach siedzących.

A Wam jak się to podoba?
Wydarzenie udokumentowano streamingiem:
4 Czerwiec 2020
„Posłuchaj energii Miasta” to inicjatywa skierowana do dzieci, którą współtworzą PGE Energia Ciepła wraz z Grupą Kapitałową PGE oraz pięć renomowanych instytucji: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu i Filharmonia Narodowa w Warszawie.
Projekt powstał w celu wzbogacenia domowej edukacji muzycznej w czasie kwarantanny i rozbudzenia dziecięcej ciekawości. W ten sposób PGE Energia Ciepła wraz z instytucjami muzycznymi zachęca do odwiedzenia polskich miast, kiedy tylko rozpocznie się sezon turystyczny.
1 Czerwiec 2020
Cezia, Zosia, Sławuś, Ewunia i Mańcia – rodzeństwo Bodenków. Przyszli na świat ponad sto lat temu w mieście Dorpat w Estonii (oprócz Mańci, która urodziła się w Krakowie). Ich tata, sławny profesor językoznawstwa, Jan Baudouin de Courtenay, pracował na uniwersytecie. Zainteresowany mową dziecka obserwował uważnie rozwój mowy własnych dzieci. Mama, Romualda (z domu Bagnicka), pisała dzienniki. „Uwagi o dzieciach i wspomnienia rodzinne” – jak je tytułowała – to dwadzieścia zeszytów (nie tylko) o tym, jak Cezia została specjalistką w dziedzinie etnografii i pierwszą w Polsce panią rektor, Zosia – malarką monumentalnych fresków i obrazów, Sławuś – dyplomatą na przykład w Pałacu Kryształowym, a Ewunia (a właściwie Ewelina) i Mańcia – historyczkami.
29 Maj 2020
Światowa pandemia COVID-19 trwa, tymczasem nasi reporterzy postanowili się przyjrzeć, jak radzą sobie w tej sytuacji artystyczne rodziny. I tak odwiedziliśmy operatora filmowego Andrzeja Wojciechowskiego (m.in. „Moje córki krowy”) i kompozytorkę Marzenę Majcher (m.in. muzyka do filmu „A French Woman”), którzy wraz z dziećmi organizują domowe konkursy fotograficzne.
12 Kwiecień 2020
Przyśliśmy tu po śmiguście
Ale nas tu nie opuśćcie
Placków jajek nie żałujcie
Wszystkiem hojnie obdarujcie
Za tę śliczną przemóweczkę
Darujcie nam kiełbaseczkę,
Bo jak nic nie dostaniemy
Wszystkie garnki potłuczemy.
26 Marzec 2020
„Dlaczego każde wykonanie sonaty Beethovena zaczyna się zawsze od pierwszej nuty?” – zapytała w 1992 r. filozofka Lydia Goehr w swojej książce pod tytułem „Wyimaginowane Muzeum Dzieł Muzycznych” (Lydia Goehr, „The Imaginary Museum of Musical Works: an Essay in the Philosophy of Music”, Oxford, Clarendon Press, 1992). A potem rozpętała się burza.
W czym problem?
18 Marzec 2020
Dziecko daje ci popalić? Naucz je grać na kubku. Tu praktyczny poradnik przygotowany przez basistę, nauczyciela muzyki Piotra Szczepańczyka.

12 Marzec 2020
„Chopin to jest sprawa polska, być może najważniejszą, bo jest to ikona polskiej kultury, a kultura jest najważniejsza. Ponieważ Chopin to także ikona kultury światowej, naszym obowiązkiem jest dbać o jego wizerunek. Konkurs Chopinowski to nasze wspólne dzieło i wspólna odpowiedzialność” – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na konferencji prasowej w budynku Senator w Warszawie.
5 Marzec 2020
Chyba każdy kojarzy z historii Drezno. To stąd wywodziło się dwóch polskich królów. Jednak to nie tylko miasto dwóch Augustów. Z polską kulturą Drezno łączą kilkuwiekowe więzy. Przebywali tu m.in. Juliusz Słowacki, Stefan Florian Garczyński, Klementyna Hoffmanowa, a nawet sam Fryderyk Chopin, natomiast Józef Ignacy Kraszewski ma w Dreźnie swoje muzeum.
Poza tym mieszkali tutaj niezliczeni polscy muzycy oraz inni artyści. Warto również przypomnieć, że to w tym mieście Friedrich Schiller napisał „Odę do radości”, która stała się hymnem Unii Europejskiej.
22 Styczeń 2020
fot. Fotolia
Genetycy pobrali próbki DNA ze szczątków ponad 30 przedstawicieli dynastii Piastów. Teraz trwają badania genetyczne, dzięki którym naukowcy zweryfikują hipotezy dotyczące pierwszych władców Polski, np. ich skandynawskiego lub wielkomorawskiego pochodzenia.
W ostatnich latach popularne stały się teorie dotyczące obcego pochodzenia dynastii Piastów. W przestrzeni publicznej dyskutowano o rzekomo normańskim, czyli skandynawskim pochodzeniu założycieli państwa polskiego. Z kolei prof. Przemysław Urbańczyk przedstawił hipotezę, że dynastia Mieszka I pochodziła z Wielkich Moraw.

Strony