Ciekawostki

21 luty 2021
Opera na Zamku kontynuuje cykl teatralnych humoresek pt. „Ups, zdarzyło się! Teatralne humoreski Opery na Zamku w Szczecinie”. Dzieli się z anegdotkami, facecjami i pełnymi dowcipu wspomnieniami artystów, którzy pracowali bądź wciąż pracują w szczecińskim teatrze muzycznym. Dziś część piąta – zabawne sytuacje na scenie i te za kulisami wspomina Roma Jakubowska-Handke, związana z operą w latach 1983-1996.
Roma Jakubowska-Handke wspomina:
17 luty 2021
Koncert relaksacyjny z założenia ma koić, regenerować i wzmacniać w nas obszary potrzebujące uzdrowienia. Albo chociaż pomóc rozładować nagromadzone napięcie. Jednak co jeśli z takiego koncertu wyjdziemy osłabieni i rozdygotani, czy to jeszcze część terapeutycznego procesu? Gdzie upatrywać przyczyn takiej reakcji naszego organizmu i czy są tu jacyś „winni”?
Oczywiście szukanie winnych z reguły donikąd nie prowadzi. Wprawdzie warto sobie otwarcie powiedzieć, co się przyczyniło do aktualnego stanu rzeczy i w tym celu zbadać problem u źródła, oraz – na ile potrafimy – zweryfikować zebrane od „ekspertów” informacje, jednak samemu sobie również należy zadać kilka istotnych pytań.
14 luty 2021
„Opowieści z Narnii” to jedna z najważniejszych książek mojego dzieciństwa. Oto w działającym na wyobraźnię świecie magii bohaterowie uczą się tak ważnych wartości, jak przyjaźń, oddanie, uważność na słabszych. Wszystko to było niezwykle ważne dla autora książek, C.S. Lewisa, który poza wspomnianym cyklem napisał szereg poważnych tekstów, w tym o moralności seksualnej…
7 luty 2021
Zimowe pejzaże potrafią nas całkowicie oczarować swoją urodą, jednak do wyjścia na zewnątrz nie zachęcają minusowe temperatury. Trzeba mieć solidną motywację, a tę niewątpliwie stanowi śnieg – przynajmniej dla najmłodszych miłośników saneczkarstwa.
6 luty 2021
W wyniku pandemii najbardziej cierpią sztuki sceniczne (spadek obrotów o 90% w 2020 w stosunku do 2019) i muzyka (spadek o 76%), ale spadki na średnim poziomie -30% notują prawie wszystkie branże artystyczne oprócz sektora gier. Efekty tej katastrofy będą odczuwane przez dekady. Najnowsze badanie EY pokazuje dramatyczną sytuację kultury, ale wskazuje też, że to właśnie sektor kreatywny może być kluczem do odbudowy gospodarczej Europy po pandemii covid-19.
6 luty 2021
This new study from EY, called Rebuilding Europe: the cultural and creative economy before and after COVID-19, captures the figures behind Europe’s thriving cultural and creative economy before the pandemic, and the staggering effects of venue and shop closures and health measures. It also lays out a series of recommendations to empower CCIs, so they can be one of the drivers to help boost and revamp the EU economy.
A THRIVING ECONOMY
20 Styczeń 2021
Alexander Vinitsky jest powodem chronicznej bezsenności krytyków muzycznych, którzy lubią wkładać muzyków w odpowiednie szufladki. Tego artysty nie da się zaszufladkować!
Jest gitarzystą klasycznym, świetnie posługuje się klasyczną estetyką wykonawczą, lecz równie doskonale zna i rozumie bossa novę, grając własne aranżacje znanych utworów mistrzów tego gatunku. Poza tym jest jazzmanem, autorem niezliczonych opracowań na gitarę standardów jazzowych i bluesowych. Vinitsky skomponował także wiele pięknych utworów łączących te niezwykłe umiejętności gry na gitarze.
12 Styczeń 2021
„Soundwalk” wykorzystuje w swojej twórczości wielu artystów. Spacer nastawiony na słuchanie dźwięków otoczenia inspiruje i pobudza wyobraźnię. I tak naprawdę możemy „muzycznie” spacerować w każdym wieku!
9 Wrzesień 2020
Okres społecznej kwarantanny dla wielu artystów okazał się bardzo trudny. Odwoływano koncerty, ograniczano możliwość zorganizowania prób, niektórzy instrumentaliści wręcz nie mogli ćwiczyć na większych instrumentach, takich jak np. organy czy rozszerzone zestawy perkusyjne… Inni wykorzystali ten czas kreatywnie w zaciszu domowym.
11 Sierpień 2020
Jeśli szukasz pomysłu na zabawę z dzieckiem, a akurat nie macie możliwości wybrania się do lasu lub nad rzekę, spróbujcie umuzycznić wiersz!

Strony