„Nieszpory cypryjskie” zespołu Graindelavoix w ramach Festiwalu Nowe Epifanie
Koncert „Nieszpory cypryjskie” zespołu Graindelavoix w ramach Festiwalu Nowe Epifanie 2018
Kościół Ewangelicko – Reformowany w Warszawie
18 marca (niedziela), g. 19:00, czas trwania koncertu: 75 min
Program „Nieszporów cypryjskich”, opracowany przez kierującego zespołem Graindelavoix Björna Schmelzera, prezentuje utwory Jeana Hanelle nie tylko w kontekście jednogłosowych śpiewów, które stanowiły podstawę jego kompozycji, ale również muzyki bizantyjskiej i maronickiej – historycznego, muzycznego kontekstu.
Utwory, które usłyszymy na koncercie 18 marca, to późnośredniowieczna polifonia tworzona według konsekwentnego planu, to antyfony precyzyjnie przekonstruowane w czterogłosowe motety o dwóch tekstach. Tradycyjne słowa antyfon zostały rozbudowane o poetycką egzegezę, a tekst śpiewany przez kolejne głosy stanowi jednoczesny komentarz do niej. Utwory te były wykonywane na królewskim dworze.
Graindelavoix – Björn Schmelzer (kierownictwo artystyczne)
Występują: Anne-Kathryn Olsen, Razek-François Bitar, Andrés Miravete, Albert Riera, Marius Peterson, Adrian Sîrbu, Tomàs Maxé, Bart Meynckens, Jean-Christophe Brizard
Bilety 50/60 zł https://ewejsciowki.pl/embedded/rezerwacja/91903
Bilety dostępne również w Kiosku Kultury przy Krakowskim Przedmieściu 7
Kolejny koncert zespołu Graindelavoix w ramach Festiwalu Nowe Epifanie odbędzie się 25 marca. Zapraszamy na „Ciemne Jutrznie / Tenebrae Responsoria” w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie http://noweepifanie.pl/wydarzenia/ciemne-jutrznie-tenebrae-responsoria/
***
Nowe Epifanie 2018
IX interdyscyplinarny festiwal wielkopostny
14 lutego – 25 marca 2018
Król – to temat, wokół którego skupiają się wszystkie wydarzenia tegorocznej 9. edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Organizator wydarzenia – Centrum Myśli Jana Pawła II – zaprasza na interdyscyplinarny, wielkopostny festiwal, który potrwa od 14 lutego do 25 marca.
Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny na: www.noweepifanie.pl
Aktualności: www.facebook.com/noweepifanie