Niedokończona symfonia Brucknera

01.02.2016
Niedokończona symfonia Brucknera

IX Symfonia Antona Brucknera będzie jedną z bohaterek koncertu, który 11 lutego odbędzie się w Filharmonii Narodowej. Jak sobie z nią poradzi dyrygent, którego dzieciństwo i młodość naznaczyły artystyczne kontakty z Szostakowiczem, Ojstrachem, Roztropowiczem i Chaczaturianem? I jak z najpopularniejszym koncertem Rachmaninowa – w pierwszej części spotkania – poradzi sobie pianista Konrad Skolarski? Jak okiełzna swoją naturę showmana?

 

Wyjątkowo zapowiada się specjalny koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus 11 lutego 2016 r. w Filharmonii Narodowej. Jego bohaterem będzie jeden z czołowych europejskich dyrygentów – Michaił Jurowski, który po raz pierwszy pokieruje Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. Będzie to też pierwszy koncert Rosjanina na deskach Filharmonii Narodowej.

 

 

Pochodzący z muzycznej rodziny dyrygent dorastał wśród takich artystów jak Dawid Ojstrach, Mścisław Rostropowicz, Pavel Kogan, Emil Gilels oraz Aram Chaczaturian. Bliskim przyjacielem rodziny Jurowskich był Dymitr Szostakowicz, z którym Michaił miał okazję grywać na fortepianie utwory na cztery ręce. Nic więc dziwnego, że Maestro Jurowski uznawany jest dziś za jednego z czołowych interpretatorów muzyki Szostakowicza. W 2012 roku dyrygent został uhonorowany trzecią Międzynarodową Nagrodą im. Szostakowicza przyznawaną przez Fundację im. Szostakowicza w Gohrisch.
W swojej karierze Jurowski z powodzeniem łączy dyrygowanie orkiestrami filharmonicznymi i operowymi. Pracował z najbardziej liczącymi się orkiestrami w Europie i na świecie, m.in. z Teatru Bolszoj, Komische Oper Berlin, WDR Rundfunkorchester w Kolonii, Opery w Lipsku, z Orkiestrą Symfoniczną Radia Berlin, Orkiestrą Gewandhaus w Lipsku, Filharmonii Drezdeńskiej i Staatskapelle Dresden, Orkiestrą Filharmoniczną w Oslo, Orkiestrą Symfoniczną w São Paulo i Orkiestrą Symfoniczną Stavanger.
Jurowski zadyryguje w Warszawie IX Symfonią d-moll Antona Brucknera. Solistą w II Koncercie fortepianowym Sergiusza Rachmaninowa będzie pianista Konrad Skolarski. Jak powiedział prof. Peter Feuchtwanger: „Kiedy słucham gry Konrada Skolarskiego, to, co przychodzi mi na myśl, to złota era pianistyki”. Konrad obecnie jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. L. van Beethovena (Elżbiety Pendereckiej).

 

Emocjonalizm i potęga patosu
W pierwszej części koncertu zabrzmi najpopularniejszy z koncertów fortepianowych Sergiusza Rachmaninowa, czyli II Koncert fortepianowy c-moll, op. 18. Utwór został ukończony w 1901 roku. Jego prawykonanie odbyło się w tym samym roku w Moskwie, z kompozytorem jako solistą i jego kuzynem Alexandrem Silotim w roli dyrygenta. Dzieło zadedykowane jest Nikołajowi Dahlowi, rosyjskiemu lekarzowi, który pomógł Rachmaninowi wyjść z depresji. Utrzymany w późnoromantycznej estetyce Koncert „ostatniego Mohikanina rosyjskiej muzyki” cechują z jednej strony patos i wirtuozowski rozmach, z drugiej zaś daleko rozwinięta uczuciowość. W drugiej części usłyszymy IX Symfonię d-moll Antona Brucknera. Kompozytor rozpoczął pracę nad swoją ostatnią symfonią w roku 1887 roku, na dziewięć lat przed śmiercią. Dzieło zadedykowane „ukochanemu Bogu” miało być w zamierzeniu ukoronowaniem symfonicznej drogi Brucknera. Praca nad czwartą, finałową częścią wypełniła mu ostatnie dwa lata życia. Kompozytor pracował nad finałem jeszcze w dniu swojej śmierci, pozostawiając dzieło nieukończone.

 

 

Koncert 11 lutego 2016, Filharmonia Narodowa, Warszawa, godz. 19.00

 

Wykonawcy:

 

Konrad Skolarski – pianista
Michaił Jurowski – dyrygent
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

 

Program:
S. Rachmaninow – II Koncert fortepianowy c-moll, op. 18
A. Bruckner – IX Symfonia d-moll, WAB 109

 

Bilety na koncert dostępne na www.filharmonia.plwww.bilety24.pl oraz w kasach Filharmonii  Narodowej  (od poniedziałku do soboty, w godzinach 10.00-14.00 oraz 15.00-19.00)

 

Organizator koncertu: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.