Niebieskim Ptakom

Frans Synders - Concert of birds

Czasem aż chce się poprosić o skrzydła. O to, aby poniósł nas wiatr, którego nic nie wiąże na niebie i ziemi. I żeby tak zachłysnąć się tą wolnością, upoić światłem, zamknąć oczy…

Leopold Staff napisał cały tomik zatytułowany „Niebieskim ptakom”. Dlaczego to właśnie im go zadedykował, co mogło być tego przyczyną, czy miał aż tak wyostrzony zmysł obserwacji w kręgach towarzyskich, czy też sam zmagał się z mniej lub bardziej wybrednymi pokusami? Czy „niebieskim ptakom” należy współczuć, czy też można się nimi inspirować we własnym, częstokroć aż zanadto usystematyzowanym i uporządkowanym życiu? Jednego z najwybitniejszych poetów Młodej Polski (obok Kasprowicza, Leśmiana i Tetmajera), zarazem mistrza Skamandrytów mocno naznaczyły filozofia Nietzschego i franciszkanizm. Neoklasycysta chętnie też brał na warsztat problemy moralne. Być może dlatego, nie mógł pominąć w swojej twórczości dusz wolnych, ale i zdziczałych, często zabłąkanych, jak w poniższym wierszu, napisanym w 1905 r.…

Ptakom niebieskim

Poezja starych studni, zepsutych zegarów,

Pochwalona wieś dobra, wóz, konie i grabie,

Z domu wygnali, żem leń, urwipołeć...

W lipowe kwiaty, w lipowe liście

Czekam listu od ciebie... Tam Południa słońce

Na szklance, z której piję rozmarzone wino,

Uknowaliśmy z sobą przesłodkie umowy,

Z duszą dobrą jak zboże, dziecinną jak kwiaty,

Włóczęga, król gościńców, pijak słońca wieczny

 Leopold Staff, „Wybór poezji”, Wydawnictwo Ossolineum, Wrocław–Warszawa–Kraków 1970

Ze słów Staffa wyłania się obraz na pozór kuszący – wprost mamy ochotę zanurzyć się w ten świat „lipowych kwiatów, lipowych liści”, poczuć się jak dziecko „z duszą dobrą jak zboże”, rozkoszować się „rozmarzonym winem”, wyczekiwać z tęsknotą listu, gdzieś daleko za sobą zostawiając dom, z którego niegdyś nas wygnano… Jednak w „poezji starych studni” drzemie też głęboka świadomość, że „dusza dobra jak zboże”, podobnie jak ptak, nie przetrwa w klatce, ale i najpierw musi nauczyć się latać.

Czytajcie dobre wiersze na naszym portalu i w kwartalniku „Presto. Muzyka Film Sztuka”, przysyłajcie Wasze wiersze lub rekomendacje na adres redakcja [at] prostoomuzyce.pl.

Maja Baczyńska

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów