Nie żyje Wiesław Michnikowski

13.05.2021
Wiesław Michnikowski  w filmie "Pieklo i niebo" w reżyserii Stanisława Rożewicza, 1966, fot. z archiwum Filmu

Był aktorem teatralnym i filmowym. Takim, którego się nie zapomina. Nadał kabaretowi nowy wymiar, jego kreacje w Wagabundzie, Kabarecie Starszych Panów, kaberecie Dudek są nie do powtórzenia, na pewno do zapamiętania na zawsze. Wiesław Michnikowski umarł dziś, 29 września, w wieku 95 lat.

Bardzo pracowity, a że zdolny - to obsadzany w najważniejszych premierach teatralnych (choćby "Zabawa", "Tango", "Emigranci") i filmach (m.in. "Gangsterzy i filantropi", "Hydrozagadka", "Hallo Szpicbródka"), serialach ("Czterej pancerni i pies", "Jan Serce"), filmach animowanych (Papa Smerf), choć i tak wszyscy zapamiętali go z brawurowej roli Jej Ekscelencji w kultowej "Seksmisji" Juliusza Machulskiego. I z piosenek kabaretowych.

Mechanik w pomidorach
Jego pasją były samochody a pierwsze wykształcenie - mechanik. W czasie wojny praca w warsztacie zapewniała mu rodzaj bezpieczeństwa. I wtedy też zdobywał pierwsze szlify aktorskie... Studium aktorskie z prawdziwego zdarzenia było jednak już po wojnie, w Lublinie, gdzie Michnikowski miał się kształcić na inżyniera. Szybko zmienił zdanie i już od 1946 roku realizował się jako aktor. Potem na 33 sezony wylądował w warszawskim Teatrze Współczesnym. W międzyczasie nawiązał współpracę z kabaretami. Jako osoba z wrodzonym poczuciem humoru natychmiast stał się integralną częścią Kabaretu Starszych Panów, z którego piosenki w jego wykonaniu są już kultowe. "Adio pomidory!", "Jeżeli kochać to nie indywidualnie", "Inwokacja" - podśpiewują do dziś nasi dziadkowie, a nie może ich zabraknąć na żadnym przeglądzie piosenki aktorskiej.

Nie lubił mówić o sobie. A za to dobrze mówił o innych. Był lubiany, za życia, teraz pewnie będzie lubiany jeszcze bardziej. Zostawił nam piękne wspomnienia. Dziękujemy, Panie Wiesławie!

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz