Muzyka ze wschodu
DR JACEK KORNAK: Ostatnio w Londynie odbył się mini festiwal Eastern Seasons. Ten kilkudniowy cykl wydarzeń poświęcony był promocji kultury, ale też współpracy ekonomicznej w Europą Wschodnią.
Eastern Seasons otworzył koncert “Storytellers: Medtner and Stravinsky” Alexeia Volodina wykonał utwory fortepainowe Nikolaia Medtnera oraz wraz z Edith Peña Volodin zagrał “Święto Wiosny” w wersji na dwa fortepiany. Koncert zwieńczył Kwintet fortepianowy C-dur Medtnera. Była to rzadka okazja usłyszenia na żywo utworów Medtnera - wybitnego, a obecnie nieco zapomnianego kompozytora, który w połowie XX wieku uchodził za jednego z ostatnich romantyków.
Kolejnym wydarzeniem była brytyjska premiera filmu Hostages w reżyserii Rezo Gigineishvili. Ta Gruzińsko-Rosyjsko-Polska koprodukcja przedstawia losy kilku młodych ludzi z Tbilisi, którzy w latach 80tych postanowili porwać lokalny samolot, aby uciec z ZSRR. Gigineishvili jest poetą ekranu. Kreśli on nostalgiczne, niezwykle eleganckie obrazy z Gruzji w czasach końca komunizmu. Gigineishvili przedstawił w poruszający sposób historię młodych idealistów, którzy odważyli się marzyć o kolorach w szarym świecie.
Zwieńczeniem festiwalu był występ młodego rosyjskiego pianisty Dmitry Masleeva. W 2015 wygrał on Konkurs Czajkowskiego, a obecnie koncertuje w całej Europie. W Londynie Masleev wykonał sonaty Scarlattiego, Rapsodię Hiszpańską Liszta oraz kilka utworów Czajkowskiego. Masleev posiada wyjątkową sprawność techniczną oraz temperament, co sprawia, że jego wykonania imponują. Nie jest to wybitny pianista, ale ma on spory potencjał aby takim zostać w przyszłości.