Muzyka na kosmicznym poziomie

29.01.2018
fot. Pexles

Człowiek postawił nogę na księżycu, być może niedługo stanie na Marsie, ale są to nadal skromne osiągnięcia w porównaniu z podbojem kosmosu jakiego dokonały dzieła kilku kompozytorów.

Jak zawrzeć muzyczne osiągnięcia ludzkości na jednej płycie? Przed tym dylematem stanął zespół naukowców i światowych przywódców przygotowujących kosmiczną misję Voyagera w 1977 roku. „złoty krążek” wybranych utworów został załadowany na sondę i wysłany w przestrzeń – wiadomość w butelce przemierzająca kosmos w nadziei, że uda jej się gdzieś napotkać inne inteligentne życie. Utwory nagrane na dysku miały być reprezentatywną próbką muzycznych zdolności ludzkości. Które z nich dostąpiły tego zaszczytu?

Nie zdziwi Was zapewne, że spośród kompozycji Bacha wybrano aż dwie: I część 2 Koncertu Brandenburskiego F-dur, oraz Gavotte En Rondeau z Partity nr 3 na skrzypce solo. W końcu żadna muzyka nie przedstawia lepiej od utworów Bacha ludzkiego zamiłowania do logiki, równowagi i symetrii.

Jednak obok zamiłowania logiki, trzeba było ukazać również ludzką skłonność do przekraczania granic i łamania zasad. Na muzycznego przedstawiciela buntowniczej strony ludzkiej natury zostało wybrane Święto Wiosny Strawińskiego.

I część V Symfonii Beethovena wyraża naszą gwałtowność i nieposkromione emocje, ale także wrażliwość i empatię.

Aria Królowej Nocy z Czarodziejskiego Fletu Mozarta ma z kolei zaprezentować akrobatyczne umiejętności ludzkiego głosu. Śpiew Eddy Moser może być pierwszym ludzkim głosem którego brzmienie usłyszą kosmici.

Muzyka nie zamyka się jednak w kręgu klasycznych kompozycji. Ludową muzykę Ziemian przedstawiają gruzińskie pieśni.

Pozostaje nam cierpliwie czekać na informację zwrotną. Może kiedyś się dowiemy jakiej muzyki słuchają kosmici.

{MN, źródło: Classic fm}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.