Muzyczny kod genetyczny
Głogóweckie tradycje festiwalowe odwołują się do pobytu słynnego niemieckiego kompozytora Ludwika van Beethovena w rezydencji Franza Wenzla von Oppersdorff w 1806 roku w Głogówku. Efektem gościny była dedykowana hrabiemu w 1808 roku IV Symfonia B-dur Op. 60. Pamiątką tegoż wydarzenia są coroczne koncerty festiwalowe, w których uczestniczą wybitni artyści z kraju i zagranicy.
W tym roku organizatorzy porównają dorobek dwóch genialnych kompozytorów i pianistów, jakimi byli Beethoven i Chopin. To pretekst do pokazania świadomości dziejowej, faktów i ich efektów jako jednego z czynników ugruntowywania się świadomości europejskiej, praktycznego kodu genetycznego, którego jesteśmy spadkobiercami. Dlatego oprócz koncertów odbędą się wykłady, wystawa i warsztaty muzyczne dla najmłodszych (jeden z nich poprowadzi Kinga A. Wojciechowska –redaktor naczelna magazynu Presto). W każdy koncert tradycyjnie wprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu – Jacek Woleński. I niezależnie, czy słuchać go będzie meloman czy ten, kto po raz pierwszy ma kontakt z muzyką klasyczną – zatopi się z radością w twórczość kompozytora, okoliczności powstania utworu, jego wymiar i wydźwięk.
W tym roku, Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena objęty został honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury, które są szczególnym wyróżnieniem przyznawanym przede wszystkim cyklicznym przedsięwzięciom kulturalnym najbardziej znaczącym dla kultury i ochrony dziedzictwa narodowego rangi międzynarodowej bądź ogólnopolskiej.
Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny.
więcej na: www.silesianbeethovenfestival.com
{KAW}