Mroki Oświecenia i mason Mozart

11.10.2017
Mroki Oświecenia i mason Mozart

 

Mroczne sprawy Oświecenia oraz muzyka XVIII wieku to tematy dwóch nowych cykli, które poszerzają dotychczasową ofertę wykładów w Łazienkach Królewskich. Spotkanie inaugurujące oba cykle poświęcone będzie Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi.

Inauguracyjny wykład "Mozart i czarodziejski fartuszek. Światło i mrok" odbędzie się 11 października 2017 r. o godz. 18.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii (wstęp wolny). Wystąpią prof. Irena Poniatowska i prof. Tadeusz Cegielski, którzy debatować będą na temat znakomitej opery „Czarodziejski flet”, której libretto wykorzystuje wolnomularską symbolikę, a także związków wybitnego austriackiego kompozytora z masonerią. Wykład zakończy koncert, podczas którego posłuchać będzie można "Czarodziejskiego fletu" Mozarta, w fortepianowej aranżacji na cztery ręce Alexandra von Zemlinsky’ego.

Spotkanie poświęcone Mozartowi rozpocznie dwa cykle wykładów: "Mroczne sprawy Oświecenia" i "Racja serca i umysłu. O muzyce XVIII wieku". Pierwszy z nich obejmuje spotkania na temat ciemnych stron Oświecenia, które odbywać się będą do 20 czerwca 2018 r. w Pałacu na Wyspie. Omówione zostaną mroczne, skandaliczne i irracjonalne wizje wielkich i zapomnianych artystów oraz myślicieli (Mozart, Goya czy Piranesi).

- Cykl pomyślany jest jako niekończąca się powiastka, sekwencja spotkań z fascynującymi zjawiskami, inspirująca do przemyślenia na nowo narodzin epoki nowoczesnej - podkreśla prof. Andrzej Pieńkos, kierownik Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie.

Drugi cykl wykładów, który potrwa do 6 czerwca 2018 r., poświęcony będzie muzyce XVIII stulecia. Opowiedzą o niej wybitni eksperci - polscy muzykolodzy i historycy sztuki. Każdy z wkładów w Teatrze Królewskim zwieńczony zostanie koncertem, powiązanym tematyczne z treścią poszczególnych wystąpień. Wykonane zostaną m.in. utwory Bacha i Couperina, a także muzyka jezuickich misjonarzy w Chinach oraz utwory kameralne z repertuaru dworu habsburskiego w Wiedniu.

25 października o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie zapraszamy na drugą odsłonę wykładów z cyklu „Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku”, który poświęcony jest okolicznościom, w jakich państwo polsko-litewskie straciło suwerenność. Pierwsze spotkanie poprowadzi dr hab. Urszula Kosińska, która postara się odpowiedzieć na pytanie, czy Rzeczpospolita w XVIII w. miała szansę być państwem niepodległym.

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.