Moc jednoczenia [premiera The Union Aleksandra Dębicza]
Mazurek Dąbrowskiego, podobnie jak „Oda do radości” Beethovena, ma ogromną moc jednoczącą. Życzę nam wszystkim, żeby ta moc była częściej dostrzegana i mądrzej wykorzystywana – mówi Aleksander Dębicz, pianista, który napisał utwór z okazji 15. Rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Utwór ma premierę 23 kwietnia i nie zawiera konotacji politycznych.
„The Union” jest nowym utworem Aleksandra Dębicza, skomponowanym z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, która przypada na 1 maja 2019 roku. Artysta połączył w nim motywy Mazurka Dąbrowskiego i finału IX Symofnii Ludwiga van Beethovena – hymnów Polski i Unii Europejskiej, tworząc w ten sposób muzyczną metaforę jedności, której tak bardzo potrzebujemy.
Według badań Polacy cenią sobie przynależność do Unii Europejskiej. Doceniają benefity płynące z integracji - możliwość swobodnego poruszania się po Europie, hojne dotacje na rozmaite cele, programy wymiany kulturalnej i edukacyjnej. Są to jednak dobra, do których obywatele szybko się przyzwyczajają. Wciąż brakuje nam kulturalnego spoiwa, nośnej emocji, cementującej naszą przynależność do wspólnoty. Nie dotyczy to tylko Polski, ale większości krajów Unii. Aleksander Dębicz poniekąd ilustruje tę sytuację w swoim utworze. Słyszymy strzępy motywów Mazurka Dąbrowskiego i Ody do Radości, migoczące gdzieś w oddali w gęstej wirtuozowskiej fakturze. Jednocześnie w kilku miejscach oba motywy wybrzmiewają równolegle, tworząc zaskakująco zgodną harmonię. Połączenie tożsamości narodowej z europejskimi wartościami jest przecież możliwe! Charakter utworu odzwierciedla wiarę artysty w prawdziwą integrację, zbudowaną nie tylko na ekonomicznej pragmatyce, ale i wspólnych wartościach i żywej emocji. – Nie chcę buńczucznie deklarować, że „The Union” stanie się iskrą, rozpalającą europejskie emocje, ale chciałbym, żeby spowodował u słuchacza refleksję nad wspólnymi wartościami – powiedział Aleksander Dębicz.
„The Union” zostało nagrane w Filharmonii Narodowej przez wybitnych reżyserów dźwięku, laureatów Grammy – Aleksandrę Nagórko i Andrzeja Sasina – z którymi Dębicz współpracował przy swoich wszystkich albumach („Cinematic Piano”, „Bach Stories”, „Invention”). Nagraniu utworu towarzyszyła rejestracja video według koncepcji artystycznej Adama Andrzejewskiego. Klip „The Union” został prawie w całości nakręcony w jednym ujęciu.