Młodych artystów promuje się na Śląsku już od 25 lat
KINGA WOJCIECHOWSKA: Jak pomóc młodym, wybitnie uzdolnionym w początkach kariery? Jak wypromować ich nazwiska? W kontekście toczącego się właśnie Konkursu Chopinowskiego takie pytania nie są bez znaczenia. Bo gdy opadną konkursowe emocje, trzeba pomyśleć – co dalej?
Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” już dawno znalazła odpowiedź na to pytanie i konsekwentnie udziela jej co roku, organizując Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Jego pomysłodawczynią i twórczynią jest Ewa Pawlik-Żmudzińska, obecnie kierownik artystyczno-programowa IPiUM „Silesia”. – Jednym z powodów powstania festiwalu była chęć zaprezentowania skarbów – młodych talentów muzycznych melomanom i upowszechnienie wśród słuchaczy młodych zdolnych wykonawców, mówiąc krótko – wypromowanie ich nazwisk – tłumaczy Pawlik-Żmudzińska.
Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” prowadzi działalność od 1983 roku i jest samorządową instytucją kultury, finansowaną przez Miasto Katowice. Jej podstawowy zakres działalności to promocja młodych twórców, upowszechnianie muzyki i prowadzenie działalności edukacyjnej w tym zakresie.
Jest organizatorem trzech festiwali muzycznych: Ogólnopolskiego Festiwalu Promocyjnego „Sierpień Talentów”, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu oraz Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych.
Ten ostatni stawia sobie za swój cel promocję młodych polskich artystów, laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, zaprezentowanie ich w koncertach w wielu miastach Polski oraz w europejskich ośrodkach kulturalnych przy współpracy z instytucjami partnerskimi. W ramach festiwalu promowana jest i popularyzowana muzyka klasyczna w ogóle. „Silesia” dokłada starań, aby poprawiać warunki dostępu do kultury (bezpłatne dla publiczności festiwalowe materiały reklamowe, bezpłatny wstęp na koncerty, nagrody płytowe dla publiczności, koncerty festiwalowe organizowane również w małych ośrodkach, prelekcje na temat programów koncertów, organizacja koncertów festiwalowych dla różnych grup wiekowych i środowisk społecznych).
Nie bez znaczenia jest fakt, że w ramach festiwalowych działań organizatorzy szczególnie podkreślają znaczenie polskiej kultury muzycznej i starają się podnieść świadomość społeczną o znaczeniu i wartości polskiego dziedzictwa muzycznego. A że polska twórczość jest bogata, to podczas festiwalu można pokazać prawdziwe bogactwo dziedzictwa muzycznego, które przejawia się w różnorodności stylów, gatunków muzycznych, technik wykonawczych, instrumentów współczesnych i historycznych oraz instrumentarium charakterystycznego dla różnych kultur muzycznych.
Październik – czas dla młodych!
XXV Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych odbędzie się między 11 a 25 października 2015 r.
Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 r. Od tego czasu odbywa się corocznie, a „Silesia” realizuje w nim ideę zaprezentowania w Katowicach szerokiego grona utalentowanych, młodych artystów i stworzenie im możliwości konfrontacji umiejętności, wypracowanych indywidualnych interpretacji z koncertową rzeczywistością często tuż po zmaganiach konkursowych. Współpracujemy z najbardziej prominentnymi turniejami muzycznymi, m.in. z Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Imricha Godina „IUVENTUS CANTI”, z Międzynarodowym Festiwalem i Konkursem Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, Międzynarodowym Konkursem Muzycznym im. Michała Spisaka, Festiwalem Pianistyki Polskiej „Estrada Młodych”, Akademickim Konkursem Klawesynowym, czy Śląską Jesienią Gitarową – Międzynarodowym Festiwalem i Konkursem Gitarowym im. Jana Edmunda Jurkowskiego.
Od kilku lat Silesia prowadzi współpracę z jednym z najważniejszych konkursów muzycznych na świecie – ARD Monachium. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego laureaci tegorocznej edycji wystąpią na 3 koncertach: inauguracyjnym 11 października (puzonista Michel Buchanan) i finałowym 25 października (flecista Sebastian Jacot) w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz 21 października w sali kameralnej NOSPR zaprezentuje się duet fortepianowy sióstr Ani i Nia Sulkhanishvili oraz koreańska sopranistka Sooyeon Lee przy akompaniamencie Grzegorza Biegasa.
Te nazwiska…
Laureatka z 2013 roku, Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka) wystąpi w koncercie inaugurującym festiwal. To na początek. W ramach jubileuszowego festiwalu organizatorzy nie zapominają o najmłodszych melomanach dla których w ramach cyklu koncertu „Mamo, tato chodźmy na koncert!” przygotowali wystawienie opery Davida Chesky’ego „Myszki i wojna, czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze”. Zaprezentują dzieło Anna Lasota – mezzosopran, Adam Zdunikowski – tenor i Maciej Ogórkiewicz – baryton wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Adama Banaszaka (dofinansowanie w ramach programu Edukacja kulturalna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Rezydencją artystyczną w sezonie 2015/2016 (dzięki dofinansowaniu Instytut Muzyki i Tańca) jest objęty kwartet smyczkowy AIRIS Quartet (Aleksandra Czajor – skrzypce, Grażyna Zubik – skrzypce, Natalia Warzecha-Karkus – altówka, Julia Kotarba – wiolonczela), który wystąpi w Polskim Radio Katowice z kompozycjami m.in. Łukasza Pieprzyka (prawykonanie „Suity”).
W ramach XXV Festiwalu Młodych i cyklu koncertowego dedykowanemu Miastu Katowice w 150. rocznicę urodzin „Muzyka w kościołach Katowic” zaprezentują się 18 października AcCello Duo (Konrad Merta/ Piotr Gach) w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. i św. Herberta na katowickim Os. Witosa oraz 25 października akordeonowe SYMETRIO (Adam Potera, Krystian Saciłowski, Marcin Jabłoński) w Kościele św. Józefa w Katowicach-Załężu.
Podczas festiwalu zaprezentują się laureaci konkursów wokalnych, którzy zaśpiewają aż na pięciu koncertach.
Gośćmi festiwalu będą trzy znakomite orkiestry: Śląska Orkiestra Kameralna i jej kierownik artystyczny, dyrygent Robert Kabara, Orkiestra Miasta Tychy AUKSO i jej dyrygent Marek Moś oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i dyrygent Adam Banaszak.
Nie zapominamy również o mniejszych ośrodkach, do których docieramy z naszymi koncertowymi propozycjami oraz o międzynarodowej wymianie artystów z miast partnerskich Katowic (Koszyce, Ostrawa, Saint Etienne).
Festiwal jest adresowany do melomanów i miłośników muzyki klasycznej na terenie Katowic i całego Śląska (Chorzów, Wodzisław Śl., Racibórz) oraz miast festiwalowych (Nowy Sącz, Krynica, Słupsk, Zakopane), którzy mają zapewniony wolny wstęp na koncerty. Dla publiczności obecność na koncertach festiwalowych to niepowtarzalna okazja poznania młodych talentów wchodzących dopiero na muzyczne estrady, a także możliwość spędzenia październikowych wieczorów z muzyką klasyczną. Koncerty „Festiwalu Młodych” często przybierają atrakcyjną formułę, właśnie z myślą o melomanach i ich różnych upodobaniach.
Zamawiają muzykę
W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie zostaną wykonane podczas XXV „Festiwalu Młodych” prawykonanie Koncertu na flet i orkiestrę smyczkową „Co zostało rozświetlone, światłem się staje” Justyny Kowalskiej-Lasoń, której kompozycja zabrzmi w wykonaniu flecisty Łukasza Długosza i Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia.