Międzynarodowy Dzień Jazzu UNESCO w NFM - koncert 30 kwietnia, Sunna Gunnlaugs & Julia Hülsmann Duo / Sundial Trio

-
27.04.2022

Z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu UNESCO, organizatorzy po raz kolejny zapraszają do NFM na koncert, podczas którego w Sali Czerwonej będzie można wysłuchać aż pięciu artystów z dwóch projektów! 

 

Wieczór rozpoczną Sunna Gunnlaugs z Islandii i Julia Hülsmann z Niemiec. Pianistki spotkały się po raz pierwszy w 2013 roku w Berlinie, gdzie wystąpiły razem w prestiżowym Felleshus. Nie wiedziały, że zapoczątkuje to kolejne występy na festiwalach w Islandii, Niemczech, Belgii i Szwecji w ciągu kolejnych ośmiu lat. Artystki eksplorują nawzajem swoje kompozycje z wzajemnym podziwem i fascynacją, która prowadzi do artystycznej interakcji w najczystszej formie. 

Po przerwie będzie można wysłuchać Sundial Trio. Osiem lat po debiutanckim albumie SUNDIAL Jachny, Tarwida i Karcha pojawiła się czwarta płyta zespołu. Artyści w międzyczasie zagrali na znaczących festiwalach – m.in. HevHethia Festiwal w Budapeszcie i Koszycach, Warszawa Singera czy Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Przez grupę przewija się saksofonista Irek Wojtczak, a za perkusją, zastępując Alberta Karcha, zasiada Krzysztof Szmańda.

Obecnie trio stanowią: Grzegorz Tarwid – fortepian, Wojciech Jachna – trąbka i kornet, Krzysztof Szmańda – perkusja i instrumenty perkusyjne. Sama muzyka nadal pozostaje oryginalną mieszanką współczesnych idiomów europejskiego jazzu. Domeną zespołu jest połączenie kompozycji o niekoniecznie jazzowych wpływach oraz spontanicznej improwizacji. Na płycie dominują utwory Grzegorza Tarwida, ale znalazło się też miejsce na rozbudowane kompozycje Szmańdy: Misy i Aknakaks, oraz improwizowaną fakturę Jachny: Hator. Nowy materiał został nagrany w Studiu S3 Polskiego Radia, a za jego produkcję odpowiada Michał Kupicz. Podczas koncertu nastąpi jego premierowe wykonanie.

 

30 kwietnia 2022, sobota, godz. 18:30

NFM, Sala Czerwona

Sunna Gunnlaugs & Julia Hülsmann Duo / Sundial Trio

 

Wykonawcy:

Sunna Gunnlaugs & Julia Hülsmann Duo:
Sunna Gunnlaugs – fortepian
Julia Hülsmann – fortepian

***
Sundial Trio:
Wojciech Jachna – trąbka, kornet
Grzegorz Tarwid – fortepian
Krzysztof Szmańda – perkusja, instrumenty perkusyjne

Program:

Międzynarodowy Dzień Jazzu UNESCO

Część I
Sunna Gunnlaugs & Julia Hülsman Duo

Część II
Sundial Trio – IV (premiera)

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.