Meccore String Quartet – premiera płyty Penderecki

-
25.05.2023
Meccore String Quartet – premiera płyty Penderecki

Najnowsze wydawnictwo Meccore String Quartet poświęcone jest twórczości kameralnej wielkiego, polskiego kompozytora, Krzysztofa Pendereckiego, zmarłego w 2020 roku. To zapis jego najwybitniejszych dzieł przeznaczonych na kwartet, trio i smyczkowy ensemble z towarzyszeniem klarnetu, którego partię realizuje Jan Jakub Bokun.

 

Album Meccore String Quartet z muzyką kameralną Krzysztofa Pendereckiego został wyróżniony nagrodą Supersonic Award niemieckiego magazynu „Pizzicato”!

 

Po raz kolejny Meccore String Quartet dostarcza wspaniałych interpretacji. […] Niezależnie od tego, czy chodzi o wymagania technicznie, jak w awangardowym pierwszym i drugim kwartecie, czy też o idiom romantyczny w kwartecie klarnetowym, muzycy znajdują sposoby, aby służyć muzyce w sposób tak imponujący, że gwarantują zupełne oczarowanie podczas słuchania. Nawet słuchacz, który nie jest zaprzyjaźniony z muzyką najważniejszego polskiego kompozytora ostatnich czasów, zostanie zabrany w podróż, która oferuje tak wiele aspektów muzyki i interpretacji, że jest to najlepszej próby środek perswazji, aby poświęcić się tej muzyce.[…] Pod względem technicznym są mistrzami w każdym calu, czego dowodem jest również wspaniała intonacja. Ich interpretacje brzmią tak naturalnie, że nie można sobie wyobrazić innej interpretacji tych utworów.

Klarnecista Bokun realizuje partię solową swojego instrumentu z nonszalancką finezją i technicznie wyważoną subtelnością.

– Uwe Krusch, „Pizzicato”, 15.05.2023

 

O płycie

Od młodzieńczego buntu i eksperymentów sonorystycznych, muzyka prowadzi nas do neoromantyzmu, nasyconego skrajnymi emocjami. Pomiędzy tymi dwoma biegunami rozpościera się wysublimowany świat dźwiękowy zarejestrowanych dzieł, które według krytyków i muzykologów, stanowią kamień milowy w rozwoju współczesnej kameralistyki. Maestro Penderecki w symboliczny sposób staje u boku największych twórców tego gatunku, takich jak Haydn, Beethoven czy Bartók.

 

Meccore String Quartet miał zaszczyt wielokrotnie współpracować z Krzysztofem Pendereckim przy okazji wykonywania jego utworów. Na szczególną uwagę zasługuje czas przygotowań do austriackiej premiery Kwartetu nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika”. Obcowanie z geniuszem kompozytora, jego cenne uwagi, wyczucie i dbałość o zachowanie najwyższych standardów w podejściu do muzyki, na zawsze odcisnęło piętno na zespole.

 

Nie bez znaczenia jest również przestrzeń, w której zrealizowano nagranie Meccore String Quartet. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, opus magnum Mistrza, stało się integralną częścią projektu, dopełniającą ideowo najnowsze wydawnictwo polskiego zespołu, będące hołdem złożonym wybitnemu artyście.

 

Płyta z kompletem dzieł kameralnych Krzysztofa Pendereckiego ukazuje się w 90. rocznicę urodzin kompozytora, pod szyldem austriackiej wytwórni Capriccio.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.