lipiec 2012
Festiwale, koncerty. Wakacje pełne muzycznych wrażeń.
1 VI – 8 VII
Komorniki
Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
Patronat Presto:
Letnie koncerty Sinfonia Varsovia
3 VI – 26 VIII, w weekendy o 16.00
Warszawa - woj. mazowieckie
wstęp wolny
Artyści to wschodzące gwiazdy polskiej sceny muzyki klasycznej. Wystąpią pianiści: Magdalena Bojanowicz, Marta Kowalczyk, Łukasz Chrzęszczyk, Maxima Sitarz, Mischa Kozłowski, Maja Syrnicka, Paweł Cłapiński; skrzypaczki: Maja Włoszczowska i Aleksandra Kuls oraz stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia: Marianna Bednarska, Jennyfer Fouani, Ewa Harasimowicz, Marcin Orliński, Aleksandra Świgut. Program koncertów zdominuje muzyka rosyjska, ale nie zabraknie też akcentów polskich, francuskich i niemieckich.
Szczegółowy harmonogram koncertów w kalendarzu (klik)
8 VI – 8 VIII
Świnoujście – Kościół pw. Chrystusa Króla
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny
Patronat Presto:
XXII Festiwal Mozartowski
15 VI – 26 VII
Warszawa
wstęp – bilety od 10 zł
Sztandarowy festiwal Warszawskiej Opery Kameralnej, podczas którego można zobaczyć wszystkie dzieła sceniczne oraz wybrane pieśni, utwory kameralne, symfoniczne i oratoryjne W. A. Mozarta. Podwójna uczta – dla oka (piękne scenografie, zachwycające kostiumy) i dla ucha (tę zapewnią soliści, chór i orkiestra WOK). Koncerty odbywają się w Pałacu w Wilanowie, w Łazienkach Królewskich, Kościele seminaryjnym na Krakowskim Przemieściu i Zamku Królewskim.
Szczegółowy harmonogram koncertów w kalendarzu (klik)
24 VI – 26 VIII
Frombork – Bazylika Archikatedralna
45. Międzynarodowy festiwal muzyki organowej
30 VI – 7 VII
Busko-Zdrój
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz
Patronat Presto:
IV Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa
30 VI - 7 VII
wstęp wolny
Radziejowice
W programie przewidziano wieczór operowy (Zamek na Czorsztynie czyli Bojomir i Wanda Karola Kurpińskiego w reżyserii Jarosława Kiliana), artystyczne ogrody dla dzieci (m.in. z warsztatami perkusyjnymi) i wieczór jazzowy (Atom String Quartet grający Paganiniego i Sallaerta). Nie zabraknie również występów laureatów nagrody im. Jerzego Waldorffa i Józefa Chełmońskiego, wieczoru teatralnego pod hasłem Szekspira, Czterech Pór Roku w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą Jerzego Maksymiuka oraz wieczoru poświęconego tańcom Europy przy muzyce Bizeta, Brahmsa, Czajkowskiego, Dvořáka, Griega, i Straussa.
Szczegółowy harmonogram koncertów w kalendarzu (klik)
8 VII – 19 VIII
Rzeszów – katedra i kościoły
XXI Festiwal Wieczory muzyki organowej i kameralnej
29 VI – 15 VII
Wrocław - dziedziniec wrocławskiego Arsenału
Wieczory w Arsenale - Wieczory Narodów
2 – 8 VII
Stary Sącz – SCKiS Sokół, kościoły św. Elżbiety i św. Trójcy, Plac św. Kingi przed klasztorem
34. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej
4 VII – 29 VIII
Pelplin - Katedra
XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej
5 VII
Poznań – Teatr Wielki im St. Moniuszki
Premiera opery „Slow man” N. Lensa do libretta J. M. Coetzee w ramach na Malta Festival
6 – 8 VII
Gnojnica
Festiwal Galicja
Patronat Presto:
VIII Międzynarodowy Kurs i Konkurs Gitarowy
7 – 14 VII
wstęp wolny
Olsztyn
Gwiazdy światowej gitarystyki, koncerty, lekcje mistrzowskie, muzyczne współzawodnictwo i gitara z pracowni lutniczej Stanisława Partyki w roli nagrody dla laureata - oto znaki rozpoznawcze VIII Międzynarodowego Kursu i Konkursu Gitarowego w Olsztynie. W organizacji imprezy siły połączyły instytucje olsztyńskie: Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Miejski Ośrodek Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna im. F. Chopina i Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojerzezie”. Wydarzenie zaplanowano na tydzień od 7 do 14 lipca. Uświetnią je występy m.in zespołu MelisoDuo, ukraińskiego duetu Mariny Gorbachevej i Natalii Shatokhiny (domra-fortepian) czy Carlo Marchione. W programie nie zabraknie również mistrzowskich lekcji prowadzonych przez gwiazdy takie jak Marcin Dylla czy właśnie Suzana Prieto i Alexis Muzurakis z MelisoDuo. W roli wisienki na szczycie festiwalowego tortu - światowe prawykonanie kompozycji A. Kosewskiego na gitarę i orkiestrę. Zapowiada się co najmniej interesująco.
Szczegółowy harmonogram koncertów w kalendarzu (klik)
Patronat Presto:
13. Kolory Polski – wędrowny festiwal Filharmonii Łódzkiej
VII – IX, weekendy
wstęp wolny
woj. łódzkie i okolice
Muzyczna podroż po najciekawszych zakątkach centralnej Polski. W kościołach, klasztorach, karczmach, domach kultury i kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie. W programie m.in. muzyka filmowa, spektakle muzyczne, koncerty familijne, intrygujące projekty takie jak Enthuzjazzm czy QreQ Polski, występy chórów, orkiestry symfonicznej i zespołów kameralnych. Do tego gitara, jazz i Zbigniew Zamachowski. Do tego dodatkowe atrakcje: wycieczki krajoznawcze, warsztaty kulinarne, pikniki, pokazy wyrobów ludowych i zespołów regionalnych oraz projekty edukacyjne dla dzieci i dorosłych.
Szczegółowy harmonogram koncertów w kalendarzu (klik)
VII – VIII, weekendy
Toruń
Festiwal Muzyczny Toruń – Muzyka i Architektura
Patronat Presto:
8. Festiwal Muzyki Polskiej
13 – 21 VII
Kraków
wstęp – bilety
Będzie wszystko: koncerty solowe, chóralne, symfoniczne, spektakle operowe, od średniowiecza po współczesność. Celem jest promocja kompozytorów polskich. Posłuchamy prawdziwych pereł: „Quo vadis?” F. Nowowiejskiego, „Maria” R. Statkowskiego, „Ballady Polskie” C. Loewego. Z muzyki dawnej – psalmy M. Gomółki, kompozycja Adama z Wągrowca, ze współczesnej – m.in. utwory W. Kilara, H. Kulentego, K. Pendereckiego. Koncerty odbędą się w Filharmonii im. K. Szymanowskiego, kościele oo. Franciszkanów, Auli Collegium Novum UJ i Muzeum Żydowskim Galicja.
Szczegółowy harmonogram koncertów w kalendarzu (klik)
20 VII – 2 IX
Salzburg
Letni Festiwal w Salzburgu
Repertuar pozostałych wydarzeń: