Lalka też Człowiek

13.05.2021
Kwaidan, Rouge28 Theatre

MAREK ŻURAWSKI: Poprzez czas i przestrzeń, na granicy absurdu i normalności, w towarzystwie króla disco Davida Bowiego. Tak zapowiada się występ Cie. Freaks und Fremde z Niemiec, których specjalnością jest czarny humor. XII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” przeniesie widzów do eksperymentalnego świata lalek. Start 7 października.

Festiwal otworzy baśniowa adaptacja opowieści Hansa Christiana Andersena. „Krzesiwo” Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua to wyprawa w poszukiwaniu siebie i miłości. Historię odrzucającego materializm żołnierza opowiedzą lalki i cienie. Bajka zamieni się w horror. Przez dziewięć dni na jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Europie będzie można obejrzeć kilkadziesiąt spektakli i filmów animowanych dla dorosłych. To również okazja do odkrywania tradycji lalkarskich. Wystawa „Kosmos Zahry Sabri” przybliży kulturę teatru lalek z Bliskiego Wschodu.


Gould - Wariacje, Instytut Teatru Przedmiotu

„Lalka też Człowiek” ugości w tym roku wielu polskich i międzynarodowych twórców. Wśród nich znajdzie się grupa Cie. Freaks und Fremde z Niemiec. Ich „Loving the alien” to ekspedycja przez czas i kosmos w rytmie muzyki Davida Bowiego. Aktorom towarzyszą realistyczne lalki i maski, które przemieniają scenę w opuszczone wesołe miasteczko. Teatr Rouge28 sięgnie do japońskich opowieści o duchach i filmów grozy. Razem z aktorami historię opowiedzą naturalnych rozmiarów lalki, wyłaniające się z cienia. „The Game of time” to siedem 7–minutowych historii stworzonych przez 7 reżyserów z 7 różnych krajów. Na końcu wszystkie układają się w spójną opowieść, przedstawioną przez jednego lalkarza.


Piskandedrula, Archa Theatre, Czechy

„Lalka też Człowiek” to niepowtarzalna okazja do przekonania się, że teatr lalkowy i animacja skierowane są nie tylko do dzieci. Lalki nie służą wyłącznie dydaktyce i przekazywaniu morałów. To również aktorzy i artyści. Klasyka i eksperyment. Różnorodność formy i treści. „Teatr lalek nie jest sposobem naśladownictwa czegokolwiek” (Marek Chodaczyński). Festiwal to wydarzenie dla dorosłych, dla których granice wyobraźni nie istnieją.


Opowieść o Wani i enigmatycznej rosyjskiej duszy, Karlssohn Haus, Rosja

XII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”, 7-15 października 2017, Warszawa

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu www.lalkatezczlowiek.eu oraz na fanpage'u www.facebook.com/lalkatezczlowiek/

{info. pras.}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz