Krzyż narysowany muzyką

08.11.2016
Krzyż narysowany muzyką

 
– To rodzaj misterium, rozpiętego między sacrum i profanum – dwoma biegunami kluczowego dla Polski i Europy wydarzenia – podkreśla kompozytor Aleksander Kościów. Światowa premiera jego „Kantaty o Chrzcie Polski” odbędzie się 10 listopada w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
 
– Chrzest Polski to potężny symbol przejścia, w zasadzie uniwersalna metafora podjęcia zmiany ze świadomością konieczności utrzymania jej owoców za wielką nieraz cenę. „Kantata o Chrzcie Polski” to rodzaj misterium, rozpiętego między sacrum i profanum – dwoma biegunami kluczowego dla Polski i Europy wydarzenia. Jakkolwiek dzisiejsze rozumienie tamtego, owianego historyczną tajemnicą aktu daje się odczytywać z różnych perspektyw – utwór przyjmuje perspektywę symbolu, który wyznaczył byt i charakter tej części świata i zamieszkujących ją ludzi na kolejne 1050 lat. Krzyż – narysowany muzyką w kilku planach symbolicznych, z czego najlepiej słyszalny jest ten, który określa kolejne ramiona ze względu na strony świata, te zaś opisuje muzyką ze względu na ich istotne toposy. Wolny od pojęcia miary i ekspresji kierunek północy; hołdujący rytmice, a więc mierze i technologii, otwarty kierunek zachodni; oddany mistyce, świątyni, idei, zamknięty kierunek wschodni; wreszcie kierunek południowy, zorientowany ku ziemi, dotyczący człowieka i przedłużający linię północną poprzez chrzest uczestnictwa w świecie oraz Chrzest uczestnictwa w dogmacie religijnym – tłumaczy kompozytor.
 
„Kantata o Chrzcie Polski” Kościowa to specjalne zamówienie kompozytorskie Chóru Polskiego Radia z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. W prawykonaniu tego dzieła wezmą udział: Chór Polskiego Radia, zespół Cellonet pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Bauera, zespół kameralny Sinfonii Varsovii oraz Robert Morawski (fortepian). Całość poprowadzi kierownik artystyczny i dyrygent Chóru Polskiego Radia - Szymon Wyrzykowski.
- Ta obsada łączy w sobie palety klasycznego oratorium ze współczesnością faktury i kolorystyki: 3 klarnety, 3 puzony, trzech perkusistów, fortepian, siedem wiolonczel i kontrabas – a nad tym wszystkim mieszany chór o wielu klasycznych i niestandardowych funkcjach i zastosowaniach. Blisko godzinne przedstawienie odmalowane dźwiękami i skojarzeniami, czytelnymi i ukrytymi kodami muzycznymi, kulturowymi i estetycznymi – zapowiada Aleksander Kościów.
 
Światowa premiera „Kantaty o Chrzcie Polski” Aleksandra Kościowa odbędzie się 10 listopada 2016 r. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (ul. Modzelewskiego 59, godz. 19.30).
Więcej: www.chorpolskiegoradia.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.