KROK 3 MALTA FESTIVAL POZNAŃ 22-29.09.2020

Festiwal na łące – koncerty Wrońskiej, Wąsika, Kaminskiego, Nowaka, improwizacje Klubu Komediowego, showcase z Wielkopolski. Nadchodzi trzeci krok Malta Festival Poznań! 

O co chodzi w krokach?

Festiwal w tym roku jest rozciągnięty w czasie, kroczący, objazdowy, rozrzucony po mieście, ale nadal żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą, która od 30 lat ożywia Poznań.

Tegoroczny festiwal odbywa się w formule „kroczącej” – rozpoczął się 24 czerwca i potrwa do końca lata. Program został podzielony na „kroki”, które ogłaszane będą w dwutygodniowych odstępach, tak, aby wydarzenia dostosowane były do aktualnych warunków i spełniały zasady bezpieczeństwa związane z pandemią.

Co w programie 3 kroku?

W trzecim kroku programowym Malta na chwilę opuszcza centrum miasta i zaprasza publiczność na festiwalową łąkę. Zaraz za Cytadelą, w zielonej przestrzeni Laba Land przy. ul. Przełajowej 5 stanie Scena na Wilczaku, a zagrają na niej m.in. Barbara Wrońska, Bartek Wąsik i Ralph Kaminski, Adam Nowak i Acoustic Amigos, Klub Komediowy, a także wielkopolscy artyści i artystki. W tej samej przestrzeni odbędzie się także trzecia debata Forum – o Nowym ładzie naturalnym dyskutować będą Marcin Popkiewicz, Julia Fiedorczuk, Zuzanna Warso oraz Michał Nogaś. Zapraszamy na poranne rozgrzewki i nocne silent disco, a w ciągu dnia do strefu relaksu, kawiarni oraz foodtrucków. Zapraszamy między 22 a 26 lipca na Wilczak!

Chcemy choć na chwilę i na mniejszą skalę, przestrzegając ogólnokrajowych obostrzeń, stworzyć w tym miejscu namiastkę maltańskiego placu Wolności, poczuć festiwalową atmosferę, spotkać się na świeżym powietrzu, porozmawiać i zrelaksować się. Będzie to przestrzeń dla wszystkich, starszych, młodszych i najmłodszych – dzieci będą mogły tu wziąć udział w codziennych, kilkugodzinnych zajęciach, rozbudzających wyobraźnię i pozwalających eksplorować to, co je najbardziej interesuje – przeczytaj tekst programowy festiwalu.

Nad Wartę, Cybinę, Bogdankę oraz na internetową debatę o wodzie i migracjach zabierze nas Generator Malta w ramach programu Woda jest tobą. W trzecim kroku spotkamy się z Poznańską Orkiestrą Improwizowaną, Kolektywem Nurkowym Bojka, Poznańską Garażówką i Katarzyną Czarnotą.

Pięć dni na festiwalowej łące – Malta zaparkuje na Wilczaku! Zagrają Barbara Wrońska, Ralph Kamiński, Bartek Wąsik, Adam Nowak, Klub Komediowy, wielkopolscy artyści i artystki

Scena na Wilczaku to pięć dni festiwalu Malta na łące Laba Land między 22 a 26 lipca. Tutaj odbędą się koncerty Barbary Wrońskiej, Bartłomieja Wąsika i Ralpha Kaminskiego, Adama Nowaka i Acoustic Amigos, tu będzie improwizować warszawski Klub Komediowy. Największą część programu Sceny na Wilczaku będzie jednak tworzyć wielkopolski showcase. Festiwal Malta, odpowiadając na apel wielkopolskich artystów i artystek o instytucjonalną pomoc w czasie pandemii, ogłosił pod koniec czerwca nabór na projekty artystyczne. W efekcie powstał program, na który składają się koncerty, spektakle teatralne i taneczne, warsztaty, słuchowiska, projekty dla dzieci i całych rodzin – zarówno projekty twórców i twórczyń znanych w Poznaniu, jak i tych na początku twórczej drogi. Poza tym jak zwykle na Malcie – rozgrzewki, strefa relaksu i silent disco. Wstęp wolny.

ZOBACZ HARMONOGRAM

 

TEATR I TANIEC

Na festiwalowej scenie wystąpi warszawski Klub Komediowy ze spektaklem bez scenariusza, czyli improwizacjami wokół maltańskich tematów wody i urodzin. W programie showcase’u: Festiwal Słuchowisk zaprosi do wysłuchania na łące trzech słuchowisk z ich dorobku w reżyserii Patryka Lichoty, Anny Szamotuły i Marii Marcinkiewicz-Górnej. Barbara Prądzyńska i Teatr Canoa zaprezentują interaktywny spektakl Historia pewnej miłości – baśń meksykańska inspirowany niemym kinem, melodramatem, współczesnym teatrem oraz Meksykiem. Grupa Teatralna Wikingowie zagra spektakl Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych mierzący się z tematyką bezdomności. Taneczną sobotę rozpocznie Aleksandra Staśkiewicz, która w częściowo improwizowanym spektaklu tanecznym Świnia! Krowa! Małpa! Wiedźma! opowie o mocy jaką daje i odbiera gniew, o furii, bezdechu, wyczerpaniu i smutku. Chwilę później Wojciech Furman wystąpi z solową etiudą taneczną Nie ma dzieci, są ludzie inspirowaną słowami Janusza Korczaka. Krystyna „Lama” Szydłowska wspólnie z poznańskimi tancerzami spróbują uchwycić globalną relację między wodą a człowiekiem w choreograficzno-muzycznym projekcie Potrzebuję Cię jak wody.

MUZYKA

Na Wilczaku usłyszymy artystkę niebanalną i nieprzewidywalną, czyli Barbarę Wrońską. Bartek Wąsik i Ralph Kamiński podczas najbardziej kameralnego koncertu tegorocznej Malty zagrają piosenki z repertuaru Ralpha oraz covery (m. in. Billie Eilish, Quebonafide, Czesław Niemen). Z akustycznym projektem wystąpi Adam Nowak i Acoustic Amigos, czyli Jarek Treliński z Raz, Dwa, Trzy oraz Karim Martusewicz z Voo Voo. W programie wielkopolskiego przeglądu usłyszymy Chór Pogłosy oraz kakofoNIKT, którzy zaproszą na nocny, obrzędowy koncert Nocny lot do Wyraju odwołujący się do starosłowiańskich mitów. Polmuz zagra Drzewiej, czyli koncert z interpretacjami nagrań kapel ludowych z południowej Wielkopolski z początku XX wieku, a Tokłowicz with Strings przedstawią premierowy program z nowoczesnymi aranżacjami Jeremiego Przybory, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Krzysztofa Komedy, improwizacjami i autorskimi kompozycjami.

EKSPERYMENTALNE

Ala Kryształ to live act z kompozycjami wizualnymi Moniki Kuczynieckiej do animacji muzycznej Radosława Drwęckiego i Marcina Karnowskiego, trio wykorzystuje ruch, teatr cieni i muzyczną improwizację do opowiedzenia jednorazowej, wyjątkowej historii. Na terenie łąki odbędzie się wizualno-dźwiękowy performans Magdaleny Mellin, Kajetana Hajkowicza i Huberta Wińczyka Bez_tytułu / Re_kolekcja poprzedzony warsztatami i zebraniem herstorii. YoenNa zaprosi na Odmęty, czyli performatywno-teatralny koncert muzyki elektronicznej w towarzystwie aktorów, tancerzy i poetyckiej narracji.

WARSZTATY

Krystyna Lipa-Czajkowska zapyta o możliwość stworzenia portretu współczesnych kobiet i zaprosi dziewczyny oraz seniorki na warsztaty szycia rzeźb Baba – portret współczesny. Po-czucie Jagody Gruszczyńskiej będzie warsztatem improwizacji ruchowej z elementami jogi i uważności. Performance Bez_tytułu / Re_kolekcja zostanie poprzedzony warsztatami zbierania herstorii, czyli opowieści z punktu widzenia kobiet o kobietach.

DLA DZIECI

Teatr Fuzja zaprasza dzieci do Puszczy Białowieskiej podczas spektaklu inspirowanego popularną serią książek Tomasza Samojlika o żubrze Pompiku i jego żubrzej rodzinie. W świat Baśni dla dorosłych i domu całe rodziny zabierze Vampek Król – Baśnie Właśnie. Aniela Kokosza i Paulina Giwer-Kowalewska zorganizują pięciodniowe rozmowy i zajęcia ruchowe dla dzieci w wieku 7–10 lat To jest teraz! Warsztaty z obecności w naturze.

Laba Land to nowe miejsce na mapie Poznania, które zachęca do smakowania życia i delektowania się wyjątkowymi przyjemnościami w duchu slow life. Miejska oaza spokoju zlokalizowana jest na Wilczaku przy ul. Przełajowej 5.

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów