Konkurs Fitelberga czas zacząć!

17.11.2012

Przesłuchania I etapu dziewiątej edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach odbędą się 17 listopada.

Konkurs ściąga do Katowic młodych adeptów sztuki dyrygenckiej z całego świata. Ma długą historię, która zaczęła się w 1979 r. Do konkursu staje aż 50 uczestników, znacznie więcej, niż w innych europejskich konkursach, które dopuszczają do udziału maksymalnie 15-20 osób. Uczestnicy mają do wyboru ponad 30 utworów, które wykonują podczas trzech etapów konkursu. Repertuar obejmuje utwory od klasycyzmu do współczesności. Z tych ostatnich – dużo jest utworów kompozytorów polskich – Lutosławskiego, Panufnika, Kilara czy Pendereckiego.

Uczestnicy konkursu to absolwenci akademii muzycznych z całego świata – wśród nich znajdują się młodzi dyrygenci m.in. z Finlandii, Tajwanu, Australii, Rosji czy USA. W szranki staną również Polacy – tym razem będą to: Marzena Diakun, Rafał Janiak, Sylwia Janiak, Marta Kluczyńska, Maciej Koczur, Maja Metelska, Przemysław Neumann i Maciej Sztor.

Cała impreza nia byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie Filharmonii Śląskiej. Tym razem, ze względu na remont budynku na ul. Sokolskiej, przesłuchania będą odbywać się w budynku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Dyrektor artysytyczny Filharmonii – Mirosław Jacek Błaszczyk, jest też jednym z jurorów konkursu. Inni członkowie jury to m.in. Antoni Wit (przewodniczący), Eugeniusz Knapik, John Neschling, Marek Pijarowski czy Maximiano Valdes.

Konkurs Fitelberga odbywa się w trzech etapach. W dniach 17-20 listopada odbędą się przesłuchania I etapu konkursu, podczas których każdy z uczestników wykona uwerturę i jedną część symfonii klasycznej. Ci, którym uda się przejść do II etapu, wykonają po jednej części symfonii romantycznej i koncertu wiolonczelowego albo skrzypcowego. Szczęśliwcy, którzy dostaną się do finału konkursu, zmierzą się z utworami XX-wiecznymi. Nie wypada zrobić nic innego, niż życzyć uczestnikom połamania batut, a komu nie wystarczą wrażenia konkursowe, może udać się 16 listopada na koncert otwierający. W programie prapremiery – utwory Stanisława Moryty i Eugeniusza Knapika. Orkiestrę i Chór Filharmonii Śląskiej poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk.

Oskar Łapeta

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.