Kompozytorzy muzyki filmowej – Nico Muhly i Valgeir Sigurðsson na inauguracji Sacrum Profanum!
1 października festiwal Sacrum Profanum zainauguruje koncert zatytułowany Whale Watching. Będzie to okazja by z artystami Bedroom Community świętować 10-lecie wytwórni założonej przez Sigurðssona, Muhly’ego i Bena Frosta.
Valgeir Sigurðsson jest kompozytorem i producentem. Muzykę tworzy odkąd sięga pamięcią, a profesjonalnie zajmuje się nią od ponad dwóch dekad. Jego młodość, spędzona w małej islandzkiej wiosce, okazała się znakomitą pożywką dla jego samodzielnych nagrań, w których nieustannie szlifuje swój warsztat. Valgeir wydał już trzy solowe albumy.
Kariera Valgeira zaczęła się rozwijać na poważnie w roku 1998, gdy Björk zatrudniła go jako inżyniera i programistę do produkcji ścieżki dźwiękowej filmu „Tańcząc w ciemnościach” Larsa von Triera, monumentalnego projektu, który pozwolił Valgeirowi na połączenie jago pasji dla muzyki elektronicznej, orkiestrowej i filmowej. Piosenka „I’ve Seen It All”, dueti Björk i Thoma Yorke, użyty w tej ścieżce dźwiękowej był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszej Piosenki Oryginalnej.
Nico Muhly, urodzony w 1981 roku jest wziętym amerykańskim kompozytorem, którego praca czerpie z wielu źródeł – od amerykańskiego minimalizmu, po anglikańską tradycję chóralną. Pisał dla Metropolitan Opera, Carnegie Hall, St. Paul’s Cathedral i wielu innych.
Pisał muzykę teatralną i filmową. Napisał muzykę do Broadway’owej „Szklanej Menażerii” z 2013 roku, a także do filmów – „Na śmierć i życie”; „Earl i ja, i umierająca dziewczyna” oraz laurata Oscara „Lektor”.
Koncert zatytułowany Whale Watching będzie okazją, by z artystami Bedroom Community świętować dziesięciolecie wytwórni założonej przez Sigurðssona, Muhly’ego i Bena Frosta. Koncert wzajemnych inspiracji będzie mieszanką gatunków od kompozycji muzyki najnowszej przez propozycje sięgające korzeniami nurtu elektro-akustycznego, dojrzałą elektronikę aż po przepuszczony przez filtr nowoczesności skandynawski folk. Gatunkowa mieszanka, która doskonale oddaje współczesny świat i jego wielowymiarowość. Podczas inauguracji Sacrum Profanum będziemy czerpać z niej pełnymi garściami.
Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sacrum Profanum: Whale Watching (1 października, 20.00, Sala Audytoryjna, ICE Kraków)