Kino nieme z muzyką na żywo
"Sputnik nad Polską" to dla publiczności okazja, by przypomnieć sobie klasykę rosyjskiego kina - powstałe na przestrzeni lat dzieła najsłynniejszych reżyserów z tego kraju, oraz poznać najnowsze filmowe produkcje z Rosji, które w polskiej stolicy walczyć będą o nagrodę - powiedziała Szlagowska.
W tym roku organizatorzy proponują coś specjalnego, co na pewno zainteresuje każdego czytelnika Presto. Otóż podczas festiwalu zostaną zaprezentowane 2 filmy nieme z muzyką na żywo!
Pierwszy film to Strajk w reżyserii Siergieja Eisenstein'a. Film opowiada historię robotnika, który zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież narzędzi z fabryki. Popełnia samobójstwo. Śmierć kolegi burzy pozostałych pracowników fabryki, których niezadowolenie z ciężkich warunków pracy i złego administrowania narasta od dawna. W dzielnicy robotniczej zostaje zorganizowany strajk. Pokazowi będzie towarzyszyć muzyka Marcina Pukaluka. Jest to muzykolog, kompozytor, performer, multiinstrumentalista.Fascynacja filmem niemym sprawiła, że w ramach stworzonych przez siebie projektów „Ekran w Mroku” oraz „Ekran i Rewolucja” wykonuje muzykę na żywo do filmów niemieckich ekspresjonistów oraz arcydzieł rosyjskiego kina niemego. Tworzy muzykę różnorodną, zarówno pod względem faktury, jak i stylistyki. Film zostanie wyświetlony 24.11 o godz. 17.00 w Kinotece.
Drugi film to Szczęście w reżyserii Aleksandra Medvedkin'a. Jest to satyryczna przypowieść o losie sowieckiego rolnika, którego praca na rzecz państwa i kościoła odbywa się kosztem jego osobistej satysfakcji. Nieszczęśliwy Khmyr, z polecenia żony, wyrusza w świat w poszukiwaniu szczęścia. Film Aleksandra Medvedkina cechuje stylistyczna przesada oraz antybolszewickie poczucie humoru. Z tego powodu tytuł został w Rosji wstrzymany przez cenzurę na okres 40 lat. Film ujrzał światło dzienne dopiero w latach 60-tych, wywołując sensację w Związku Radzieckim i Europie Zachodniej. Muzykę na żywo zapewni Waldek Rychły z zespołem, a będzie ona inspirowana rosyjskimi melodiami ludowymi, opublikowanymi pod red. P. Czajkowskiego i M. Bałakirjewa w latach 1866 i 1872. Film zostanie pokazany 17.11 o godz. 17.30 w Kinotece.
Zapraszamy w tempie Presto!
PP