film

23 luty 2021
„Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego to film niezwykle intymny, dopracowany i artystyczny w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tym bardziej cieszy fakt, że wygrał prestiżowy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To zarazem debiut artysty, docenianego na Berlinale, w Annecy czy w Nowym Jorku.
18 luty 2021
 Jubileuszowa 30. edycja Festiwalu Malta odbyła się w cieniu pandemii Covid-19 – poza siecią, na żywo z publicznością i dla miasta – z miłości do teatru i sztuki. Festiwal trwał od 11 czerwca do 30 sierpnia, w 33 lokalizacjach, w ciągu 46 dni odbyło się 144 bezpłatnych wydarzeń, w tym jedynie 22 online. Dziennikarka Agnieszka Nawrocka przez kilka miesięcy dokumentowała wydarzenia i emocje publiczności, organizatorów, artystek i artystów. W efekcie powstał godzinny dokument „Malta w czasie zarazy”, którego premiera odbędzie się w niedzielę 21 lutego o g.
14 luty 2021
Rosalie. wkroczyła do świata polskiego R&B i doprawionego elektroniką soulu wraz z futryną. Jej wydana w 2016 roku epka nosiła tytuł Enuff – i rzeczywiście wystarczyło kilka piosenek, by wokalistka zyskała status nowej nadziei tej sceny.
Urodzona w Berlinie, a mieszkająca w Poznaniu artystka nie zamierzała jednak zwalniać tempa. Jej dwa pełnoprawne albumy Flashback i IDeal ugruntowały jej pozycję jako nowej gwiazdy balansującej pomiędzy alternatywą, a głównym nurtem; R&B, hip-hopem a elektroniką; językiem polskim a angielskim. Wśród producentów piosenek Rosalie. znajdziemy m.in. 1988, Schaftera, Menta XXL czy Bitaminę.
9 luty 2021
Serwisy streamingowe można uwielbiać za wiele rzeczy. Za szeroką ofertę, za regularne premiery, za prostą obsługę i dostępność, a przede wszystkim za gwarantowaną dobrą rozrywkę. I choć wolę chodzić do kina, niż leżeć w łóżku z laptopem na brzuchu, to w codziennym biegu bardzo cenię sobie możliwość oglądania niespełna godzinnych odcinków ulubionych seriali – pod warunkiem że są one oparte na faktach.
24 Styczeń 2021
Wilki nas fascynują, choć przez całe wieki niesłusznie traktowaliśmy je wyłącznie jako zagrożenie. Na szczęście działalność takich osób, jak Shaun Ellis („Żyjący z wilkami) i Nick Jans („Wilk zwany Romeo”) czy – w Polsce – Adam Wajrak („Wilki”) i Marcin Kostrzyński („Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”), stopniowo przyczynia się do zmiany naszego podejścia do tych zwierząt. Pomagają w tym także kinowe hity fantasy oraz wzruszające filmy familijne.
22 Styczeń 2021
W poniedziałek 25 stycznia rusza kolejna edycja KFF VOD. Przez cały tydzień 5 najciekawszych polskich filmów dokumentalnych 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie dostępnych na terenie całej Polski. Wśród nich festiwalowi laureaci i filmy, które cieszyły się największym zainteresowaniem publiczności.
22 Styczeń 2021
Filmoniada online, "Najbrzydszy samochód świata", "Agentka Lola" i nowy podcast o przedwojennym kinie polskim. Poniżej znaleźć można listę wydarzeń i projektów, jakie jeszcze w tym miesiącu zaprezentuje FINA.
"Połączeni", "Najbrzydszy samochód świata" | Teraz-wtedy
Wyjątkowo głębokie, a zarazem zupełnie nietuzinkowe relacje między najbliższymi w filmach „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk oraz „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka! Po projekcji filmów zobaczyć można spotkanie z reżyserami, które poprowadzi Kaja Klimek. A na zakończenie na seans filmu „Siostry” Pawła Łozińskiego z 1999 roku.
22 Styczeń 2021
Netflixowy serial „Rebellion” (reż. Aku Louhimies) miał swoją premierę w 2016 r., akcja pierwszego sezonu koncentruje się wokół powstania wielkanocnego w Dublinie (24 kwietnia 1916 r., a więc równo sto lat przed emisją pierwszego odcinka), widzianego oczyma trzech kobiet, które wraz ze swoimi rodzinami opowiadają się po dwóch stronach konfliktu. Drugi sezon ukazuje jego dalsze konsekwencje…
19 Styczeń 2021
Stany Zjednoczone są niczym wielka ojczyzna wszystkich nacji świata – tak wielu tam emigrantów, a przede wszystkim ich zamerykanizowanych potomków, wśród których sporo wciąż pamięta o swoich korzeniach. Jednym z nich jest filmowy Walt Kowalski – ekscentryczny Polak, powszechnie uchodzący za gbura i ksenofoba.
16 Styczeń 2021
„Proces Siódemki z Chicago” to jedna z najgłośniejszych Netflixowych premier ostatniego roku, która zbiegła się z atmosferą niepokoju społecznego w Polsce i na świecie. O kontekście historycznym, mistrzowsko poprowadzonej akcji oraz kontrowersyjnej postawie obywatelskiej bohaterów dyskutują Maja Baczyńska i Anna Józefiak.
MB: „Proces Siódemki z Chicago” to film niezwykle aktualny. Pokazane w nim mechanizmy z pewnością działają w polityce i dziś.

Strony