film

14 Lipiec 2020
Zaledwie tydzień przed rozpoczęciem 12. edycji Short Waves Festival w marcu, z uwagi na wybuch pandemii, organizatorzy zmuszeni byli podjąć decyzję o przesunięciu wydarzenia na późniejszy termin. Komfort i bezpieczeństwo widzów były priorytetem przy planowaniu festiwalu w nowych, sierpniowych datach, pod kątem dostosowania wydarzenia do obowiązujących obostrzeń i warunków epidemiologicznych. Dlatego też, 12. Short Waves Festival przyjmie formę festiwalu hybrydowego. Finalnie, w duchu festiwalowego hasła #fixingthefuture, na sierpniowy program składa się ponad 50 wydarzeń, które będą odbywały się jednocześnie w trybie online / offline.
12 Lipiec 2020
Po długich tygodniach oczekiwania Festiwal Filmów Polskich „Wisła” wyruszył w filmową podróż po świecie. Od czerwca do grudnia 2020 roku odwiedzi Rosję, Gruzję, Białoruś, Chorwację, Serbię, Azerbejdżan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kazachstan, Kirgistan, Turcję, Słowację i Czechy. Trzynasta, główna edycja festiwalu odbędzie się od 27 sierpnia do 3 września w moskiewskim kinie Pięć gwiazd na Pawieleckiej oraz sali kinowej Galerii Trietiakowskiej. Następnie organizatorzy od 25 do 29 listopada we współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie zaprezentują retrospektywę filmów Janusza Majewskiego w Trietiakowce.
10 Lipiec 2020
„Maria z Buenos Aires” jest określana mianem „tanga operita”. Autorem libretta jest urugwajski dziennikarz i poeta Horacio Ferrer. To opowieść o młodej dziewczynie „zapomnianej między niewiastami”, która opuszcza prowincję i przenosi się do stolicy.
8 Lipiec 2020
16 lipca Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny po raz trzeci wystartuje z „Wiecznym latem”, wakacyjnym programem wypełnionym plenerowymi seansami. Filmy z miłością, muzyką i przygodą w roli głównej będzie można oglądać trzy razy w tygodniu: w czwartki, piątki i soboty aż do 19 września. Wstęp wolny!
3 Lipiec 2020
Za nami 60. Krakowski Festiwal Filmowy, który w tym roku obchodził swój jubileusz, godnie choć... online. Filmy wyświetlano o danych godzinach na stronie festiwalu, Q&A odbywały się na platformach internetowych, dyskusje przeniosły się do facebookowej grupy, zaś gala z nagrodami, poprowadzona przez Macieja Stuhra, była transmitowana w serwisie YouTube.
22 Czerwiec 2020
This year, during the 60th Krakow Film Festival online, the Jury of the International Federation of Film Critics (FIPRESCI) composed of: Jan Storø (Norway), Jihane Bougrine (Morocco) and Nachum Mochiach (Israel) awarded the prize to the filmmakers from Norway for their documentary that is difficult to shake oneself off...
22 Czerwiec 2020
“An Ordinary Country” is the film that not in the least is ordinary. Anyway, the title itself is double-dealing. What we watch on the screen is the process of evil spreading, the surveillance, which over time grows to the size of an oppressive system. And it frightens us that all that we see happened in our history not so long ago. And that today, with the current technology, such a system could be even more effective...
22 Czerwiec 2020
"Pearl of the Desert" is a poetic film and at the same time – unpretentious. A desert story about a boy from the Muslim Manganiar community who wants to fulfill his big dream and become a musician. One of the best music documents of the recent years.
19 Czerwiec 2020
Takie pytanie może się pojawić podczas oglądania fascynującego filmu dokumentalnego „Wizje przyszłości” (2019) dostępnego na stronie TV ARTE. Dokument ukazuje pogranicze sztuki i... genetyki.
18 Czerwiec 2020
Choć Krakowski Festiwal Filmowy nie jest „imprezą edukacyjną” sensu stricto, ale raczej branżową i świętem sztuki kina, to przecież można się na nim wiele nauczyć. I to niekoniecznie podczas warsztatów czy projekcji dla dzieci. Zebraliśmy opinie pedagogów i studentów, którzy znajdują się wśród naszych czytelników oraz w redakcji...
PAWEŁ, doktorant:

Strony