A jednak efekt Mozarta istnieje?

18.06.2018
for. Pexels

Wiemy już od dawna, że dziecko w łonie matki słyszy. Czy wiemy jednak jaki ma gust muzyczny?

Zagadnienie to postanowili zbadać uczeni z Instytutu Márqueza. Obserwowali oni reakcję ponad 300 płodów w 18-36 tygodniu rozwoju na 15 różnych utworów w kilku stylach. Okazało się, że maluchy najlepiej reagują na muzykę klasyczną – utwory Bacha, Mozarta i Beethovena, o wiele gorzej zaś na muzykę popową, np. Bee Gees, czy Adelę, albo muzykę elektroniczną.

— Pierwszy język był muzyczny, a nie werbalny. Nadal tak jest, bo wciąż nieświadomie staramy się mówić wyższym głosem, bo wiemy, że noworodki lepiej odbierają taką informację i rozumieją, że chcemy się z nimi komunikować – mówi dr Marisa López-Teijón, dyrektor instytutu.

Reakcja płodu na muzykę polega na stymulacji neurologicznej, która aktywizuje obszary mózgu nienarodzonego dziecka związane z mową i komunikacją. Naukowcy jednak nadal wyjaśniają, jak dokładnie płód reaguje na rytm i melodię oraz dlaczego tak się dzieje. Czyżby miało się okazać, że efekt Mozarta jednak istnieje?

{źródło: sputniknews}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.