Jak na koncert, to do Kielc
Dwa lata temu stanęła w Kielcach nowa Filharmonia. Nowa siedziba to nowy wiatr w żagle i prężnie działający zespół, który mieszkańcom Kielc i okolic zapewnia wrażenia muzyczne najwyższej próby. Warto przy okazji podróży służbowej zaplanować wieczór w Filharmonii. Podpowiadamy propozycje na maj i czerwiec.
KONCERTY KAMERALNE
Mniejszy skład zespołu, dialogi instrumentów, możliwość wsłuchania się w subtelności wykonania poszczególnych partii, ciekawe formy. Kameralistyka zawsze zaskakiwała. Współcześnie także jest jedną z ciekawszych form prezentowania muzyki.
12 maja, wtorek, g. 18.30, sala kameralna Filharmonii Św.
AUSTRIA MEETS POLAND 2
DUO APPASSIONATA w składzie:
CORNELIA HÖGL-EGRETZBERGER saksofon
STEFAN SCHÖN fortepian
ALICJA WOŁYŃCZYK saksofon
ADAM SYCHOWSKI fortepian
C. SIMAN Die Weissagung: Eine Komödie in drei Akten**
Ł. GODYLA Kondensacje na saksofon i fortepian**
A. KRAL Ein Thema geht auf Reisen (Temat wybiera się w podróż)**
M. T. ŁUKASZEWSKI Gibberish & Babble: suite in French style*
Koncert zostanie powtórzony 13 maja w sali AFK w Warszawie
Program MKiDN Kolekcje. Priorytet: “Zamówienia kompozytorskie”
2 czerwca, wtorek, g. 19.00, Dziedziniec
SOUND ART
INSTALACJE I RZEŹBY DŹWIĘKOWE
WOJCIECH LIPIŃSKI gitara
RAFAŁ ZAPAŁA live electronics
R. ZAPAŁA The Splitter na gitarę i live electronics*
Program IMiT: „Kompozytor – rezydent”. Kompozytorem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2014/2015 jest Rafał Zapała
* pierwsze wykonanie w Kielcach
** prawykonanie
KONCERTY FAMILIJNE
Czym skorupka za młodu nasiąknie… Najlepiej, żeby nasiąkała piękną muzyką, która pobudza wyobraźnię, odpręża, bawi, intryguje. I przede wszystkim pozwala rodzicom przyjemnie spędzić czas razem z dziećmi. A czasem – jest dla dorosłych jedynym sposobem, żeby „wyrwać się” do filharmonii.
31 maja, niedziela, g. 11.00, sala koncertowa
UWIĘZIENI NA STATKU PIRACKIM
Kwartet puzonowy w składzie:
ADAM CHMIELEWSKI, MICHAŁ DUDKIEWICZ, MARCIN CHLEBNY,
SYLWESTER LITWINEK
AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA prowadzenie
Estrada Filharmonii Świętokrzyskiej zamieni się w pokład muzycznego statku, na którym
piraci uwięzili czterech puzonistów. Jeśli uczestnikom koncertu uda się prawidłowo wykonać muzyczne zadania wskazane przez herszta pirackiej bandy, ze statku będą uwalniani kolejni członkowie zespołu. W programie utwory J. S. Bacha, G. Gershwina, A. Dworzaka, H. Manziniego i innych. Koncert dladzieci od lat 4.
14 czerwca, niedziela, g. 11.00, sala koncertowa
MUZYCZNY SPACER PO FILHARMONII
Z ZESPOŁEM KWARTLUDIUM
Zespół KWARTLUDIUM w składzie:
DAGNA SADKOWSKA skrzypce
MICHAŁ GÓRCZYŃSKI klarnet
PAWEŁ NOWICKI instrumenty perkusyjne
PIOTR NOWICKI fortepian
Wędrówka po zakamarkach filharmonii stanowi alternatywę dla tradycyjnej formuły koncertu dla dzieci i ich opiekunów. Spacer urozmaicony zabawami interaktywnymi otworzy nowe przestrzenie percepcji muzyki, a prezentowane utwory nabiorą innego wymiaru. W programie kompozycje J. Cage’a, L. Mossa, M. Ptaszyńskiej oraz wybrane melodie ludowe z regionu świętokrzyskiego. Koncert dladzieci od lat 7
1 czerwca, poniedziałek, g. 17.00, sala koncertowa
NA DZIEŃ MATKI, NA DZIEŃ DZIECKA
ORKIESTRA KONCERTOWA
REPREZENTACYJNEGO ZESPOŁU ARTYSTYCZNEGO
WOJSKA POLSKIEGO
GRZEGORZ MIELIMĄKA dyrygent
Wstęp na podstawie zaproszeń – do odbioru w kasie Filharmonii od 4 maja
METROPOLITAN OPERA
Projekt MET Life HD to jeden z najbardziej udanych konceptów amerykańskiej Opery. Już kilkanaście sal w Polsce wyświetla spektakle MET, dzięki którym możemy mieć światowe produkcje na wyciągnięcie ręki, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów przelotu przez Ocean. Owszem, to tylko namiastka, ale dzięki bardzo dobrej realizacji możemy jednak poczuć klimat Metropolitan Opera. A ci, którzy tam byli, podkreślają, że często lepiej odbierają relacje kinowe, ponieważ kamera pozwala im dostrzec szczegóły niedostępne gołym okiem podczas siedzenia na sali MET. Kto może porównać – zazdrościmy. Kto nie może – zachęcamy – idźcie na operę do filharmonii!
9 maja, sobota, g. 18.30, sala koncertowa
PIETRO MASCAGNI
RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA
oraz
RUGGIERO LEONCAVALLO
PAJACE
EVA-MARIA WESTBROEK, MARCELO ÁLVAREZ, ŽELJKO LUČIĆ | PATRICIA RACETTE, MARCELO ÁLVAREZ, GEORGE GAGNIDZE, LUCAS MEACHEM
CHÓR i ORKIESTRA METROPOLITAN OPERA
FABIO LUISI dyrygent
DAVID MCVICAR reżyseria
LESZEK ŚLUSARSKI słowo wstępne
Dwa dramaty miłosne od lat połączone w operowym uścisku. Tradycyjnie wystawiane razem dwie krótkie opery skupiają się na ekstremalnych uczuciach i czynach, jakie czasem zdarzają się nawet w najspokojniejszych miasteczkach. W Rycerskości wieśniaczej powodowany zazdrością o żonę Alfio zabija Turridu. W Pajacach wędrowny komediant Canio z tego samego powodu uśmierca swoją żonę Neddę. Reżyser umieszcza oba dzieła w scenerii jednej sycylijskiej wsi, ale w różnych czasach.
Premiera sezonu 2014/15, retransmisja z 25.04.2015
Przedstawienie trwa: 3 godz. 30 min. (w tym 1 przerwa).
13 czerwca, sobota, g. 18.30, sala koncertowa
PIOTR CZAJKOWSKI
JOLANTA
oraz
BÉLA BARTÓK
ZAMEK SINOBRODEGO
ANNA NETREBKO, PIOTR BECZAŁA, ALEXEY MARKOV, ELCHIN AZIZOV, ALEXEI TANOVITSKI, NADJA MICHAEL, MIKHAIL PETRENKO
CHÓR i ORKIESTRA METROPOLITAN OPERA
VALERY GERGIEV dyrygent
MARIUSZ TRELIŃSKI reżyseria
ADAM CZOPEK słowo wstępne
Dwie opery, dwa kobiece portrety nakreślone jednego wieczoru. Niewidoma Jolanta, trzymana w „złotej klatce” przez swego ojca, dzięki ukochanemu dowiaduje się o swoim kalectwie. Judyta Bartóka wkracza do ponurego zamku Sinobrodego, aby stoczyć walkę ze sobą, z instynktami i z lękami. „Dwie Lady J.” to awers i rewers obrazu stworzonego przez Trelińskiego, Kudličkę i Gergieva, najpierw na scenie Petersburga (Jolanta), potem Warszawy, a na koniec Nowego Jorku. To pierwsza w historii współpraca Met z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie.
Premiera sezonu 2014/15, retransmisja z 14.02.2015
Przedstawienie trwa: 3 godz. 40 min. (w tym 1 przerwa).
O tym, jak „Opera idzie na eksport” przeczytasz w Presto nr 9 w artykule Agnieszki Lakner
WIECZORY FILMOWE
Filharmonia to centrum kultury, co podkreśla swoim interdyscyplinarnym charakterem. Jego wyrazem są projekcje filmowe, ale na ekranie pokazane są obrazy o tematyce muzycznej. Tego nie zobaczysz w multipleksie! Brawo za pomysł, który jest nam bardzo bliski – wystarczy sprawdzić naszą… Filmotekę MUDO w każdym papierowym wydaniu Presto.
13 maja, środa g. 18.30, sala koncertowa
KONCERT
Projekcja filmu w reżyserii RADU MIHÄILEANU
JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne
Wybitny rosyjski dyrygent zostaje oskarżony o zdradę i zdegradowany do pozycji sprzątacza w teatrze. Po 30 latach nadarza się okazja, by znowu zagrał koncert ze swoją orkiestrą.
Koncert był nominowany do Złotego Globu jako najlepszy film zagraniczny. Zdobył sześć nominacji do francuskich Cezarów i otrzymał dwie statuetki w kategoriach: najlepsza muzyka filmowa i najlepszy dźwięk. W roli młodej skrzypaczki wystąpiła gwiazda Bękartów wojny Quentina Tarantino - Mélanie Laurent.
10 czerwca, środa g. 18.30, sala koncertowa
SYMFONIA ŻYCIA
Projekcja filmu w reżyserii Stephena Hereka
JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne
Symfonia życia to film, który potrafi wzruszyć. Opowiadając o życiu ambitnego kompozytora, który poświęca się dla pracy z młodzieżą, twórcy ukazali nie tylko konkretnego bohatera i jego rodzinę. Udało się również powiedzieć wiele o Ameryce na przestrzeni wielu lat, o jej obyczajowości, mentalności młodych ludzi, zmieniających się kanonach. Niewątpliwie silną stroną filmu jest muzyka.