Grudzień w Filharmonii Łódzkiej

17.12.2020
Grudzień w Filharmonii Łódzkiej

Filharmonia Łódzka nie ustaje w w wysiłkach, by mimo epidemii zapewnić nam mnóstwo muzycznych wrażeń. Przed Świętami czekają nas jeszcze trzy koncerty online.

KONCERT SPECJALNY – ZAKOŃCZENIE ROKU BEETHOVENA
18 GRUDNIA 2020 / PIĄTEK / 18.55

Ostatni koncert poświęcony obchodom Roku Beethovena z okazji 250. rocznicy urodzin mistrza z Bonn wypełnią dźwięki Koncertu potrójnego C-dur oraz muzyki do baletu „Die Geschöpfe des Prometheus” („Twory Prometeusza”). Koncert potrójny pozwala cieszyć się muzyką pełną energii i radości z muzykowania. Ten utwór 35-letni kompozytor napisał dla swojego protektora i ucznia, księcia Lobkowitza, który miał wykonywać partię fortepianu. Z Orkiestrą Symfoniczną FŁ pod batutą Pawła Przytockiego zagrają znakomici soliści, pochodzący z obszaru Francji i Niderlandów: Rosanne Philippens – skrzypce, Camille Thomas – wiolonczela oraz Julien Libeer – fortepian. Rosanne Philippens ceniona jest za komunikatywny i pełen radości styl gry. Wśród jej laurów znajdują się pierwsze miejsca na Narodowym Holenderskim Konkursie Skrzypcowym (2009) i Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym we Freiburgu (2014). Camille Thomas znana jest jako pierwsza w historii wiolonczelistka, która podpisała kontrakt z Deutsche Grammophon. Obecnie, w okresie pandemii, nagrywa klasyczne dzieła wiolonczelowe w pustych wnętrzach muzeów Paryża i okolic, a filmiki z tymi wykonaniami zdobywają tysiące odsłon na portalach społecznościowych. Obie artystki grają na cennych instrumentach stworzonych przez Stradivariusa. Pianista Julien Libeer, jak sam mówi o sobie, jest nie tylko wykonawcą, ale także inicjatorem projektów artystycznych wyrastających z przekonania, że muzyka może stać się siłą napędową do zmian.

Wywiad z dyrektorem Pawłem Przytockim można przeczytać TUTAJ

„MUZYKA I CZARY” – KONCERT ODKRYWCÓW MUZYKI
19 GRUDNIA 2020 / SOBOTA / 11.00

Czy muzyka może czarować? Ależ oczywiście! Gdy tylko mamy choć odrobinę wrażliwości i szczyptę wyobraźni, muzyka roztoczy przed nami fantastyczne krajobrazy i niezwykłe światy. Podczas najbliższego koncertu z cyklu „Odkrywcy muzyki” dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat mali słuchacze dowiedzą się, jakie przeżycia stały się udziałem małej Klary i Dziadka do Orzechów w wigilijną noc – opowiada o tym muzyka do baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Koncert skrzypcowy „Zima” z cyklu „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego odmaluje przed dziećmi najpiękniejsze zimowe krajobrazy, skrzące się śnieżnymi iskierkami i zachwycające potęgą mrozu. Utwory te, w opracowaniu na kwartet smyczkowy, wykona kwartet Noesis w składzie: Dominika Sznajder-Janczewska, Paulina Kołodziejczyk, Magdalena Agatowicz i Jakub Lemański. Gościem specjalnym programu będzie iluzjonista Filip Piestrzeniewicz, który specjalizuje się w pokazach dla dzieci. Piestrzeniewicz jest znany Odkrywcom Muzyki z koncertu familijnego, który odbył się w Filharmonii Łódzkiej w maju tego roku (również online). Jest autorem efektów iluzjonistycznych i specjalnych do spektakli teatralnych. Przed koncertem „Muzyka i czary” na profilu edukacyjnym „Od malucha do melomana”, w zastępstwie stacjonarnych warsztatów, dzieci znajdą propozycje zabaw muzycznych, dostosowanych do trzech grup wiekowych.

ŚWIĄTECZNY KONCERT ORGANOWY
20 GRUDNIA 2020 / NIEDZIELA / 16.55

Potężne, bogate brzmienie organów Filharmonii Łódzkiej i szlachetna barwa Chóru FŁ wykreują nastrój przedbożonarodzeniowej niedzieli. Tego popołudnia zapraszamy na koncert wypleniony utworami nawiązującymi do tych wyjątkowych świąt. Wśród utworów organowych znajdą się wariacje na temat kolędy „W żłobie leży” francuskiego kompozytora Alexandre’a Guilmanta, tworzącego w stylu neoromantycznym, oraz fantazja polska „Pasterka na Wawelu” Feliksa Nowowiejskiego. Chór wykona między innymi „Pieśń o narodzeniu Pańskiem” Wacława z Szamotuł i „Exsultate Deo” Alessandra Scarlattiego. Wokaliści i organista połączą siły w kolędzie „Wśród nocnej ciszy” i średniowiecznym hymnie Bożonarodzeniowym „Adeste fideles” („Przybądźcie wierni”) w opracowaniu Krzysztofa Grzeszczaka. Za manualami filharmonicznych organów zasiądzie Krzysztof Musiał, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi i doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów organowych, m.in. X Międzynarodowego Konkursu im. Mikaela Tariverdieva w Kaliningradzie, VI Międzynarodowego Konkursu im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu oraz VI Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie. Występuje także w duo organowym. Bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach.

Wszystkie koncerty będą dostępne w bezpłatnej transmisji internetowej za pośrednictwem serwisu YouTube: https://www.youtube.com/user/FilharmoniaLodzka

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.