Fryderyki: Organek, Brodka i Dąbrowska, czyli zaskoczeń nie było.

27.04.2017
2017 (c) Wszelkie prawa zastrzeżone. fot: www.sportografia.pl, www.stx-jamboree.com - 23. Gala Fryderyk 2017 (24.04)

I już. Wszystkie Fryderyki rozdane. W środę 26 kwietnia na uroczystej 23. gali wręczono nagrody fonograficzne artystom muzyki rozrywkowej i jazzu. Galę pięknie prowadził Tomasz Kammel, oprawa muzyczna urzekła nas od pierwszego dźwięku. Wspomnienie Wojciecha Młynarskiego na początku wieczoru piękne i w stylu poety - ot, memento dla artystów, którzy, jeśli coś potrafią, na pewno zostaną docenieni, ale... nie zawsze wiadomo, kiedy. Było i zabawnie, i poważnie. Szkoda że tak mądre słowa na temat sztuki i artystów padają raz do roku. 

Podczas 23. edycji przyznanych zostało 21 statuetek w 12 kategoriach – 9 w kategorii muzyki rozrywkowej i 3 kategoriach jazzowych oraz 3 Złote Fryderyki.

Utworem Roku została piosenka Misssissippi w ogniu, z tekstem Tomasza Organka i muzyką Tomasza Organka, Adama Staszewskiego, Tomasza Lewandowskiego i Roberta Markiewicza. Nagrodę za Album Roku w kategorii POP odebrała Ania Dąbrowska za płytę „Dla naiwnych marzycieli” oraz producent płyty Olek Kowalski. Statuetka za Fonograficzny Debiut Rokupowędrowała do Piotra Zioły.

Artystą Roku w kategorii Muzyka Jazzowa został Zbigniew Namysłowski. Statuetka za Jazzowy Album Roku trafiła do Roberta Majewskiego. Za Jazzowy Debiut Roku nagrodę otrzymał Tomasz Wendt.

Gospodarzem wieczoru był Tomasz Kammel, o oprawę muzyczną wręczania zadbał L.U.C., a głosem gali tradycyjnie już był dziennikarz muzyczny Piotr Metz.

Wśród wręczających nagrody znalazły się największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Fryderyka w Kategorii Utwór Roku wręczała wokalistka Wanda Kwietniewska i przewodniczący Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Janusz Fogler. Redaktor naczelna miesięcznika „Uroda Życia” Anna Maruszeczkoprzekazała Fryderyka laureatowi Fonograficznego Debiutu Roku. Margaret wręczyła statuetkę dla Artysty Roku Jazz, a dyrektor Agencji Wydawniczej Polskiego Radia Piotr Iwicki statuetkę za Album Roku w kategorii Jazz.

Wśród wręczających znaleźli się również: Adam Makowicz, Wojciech Pilichowski, Marek Dutkiewicz, Halina Frąckowiak, Zdzisława Sośnicka, Renata Przemyk, Natalia Nykiel, Kuba Badach, Kasia „Novika” Nowicka i Igor Herbut, duet The Dumplings; dziennikarze muzyczni: Hirek Wrona i Gabi Drzewiecka oraz aktorzy: Magdalena Boczarska i Arkadiusz Jakubik.

Galę rozpoczął zespół Raz, Dwa, Trzy w towarzystwie Mattia z zespołu Bemy, którzy piosenką Idź swoją drogą oddali hołd zmarłemu w tym roku artyście – Wojciechowi Młynarskiemu. Po nich na scenie pojawił się L.U.C., Mesajah oraz ich koledzy z Rebel Babel Ensemble, a także członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej warszawskiej SGGW i wyśpiewali swój Manifest.

Po wręczeniu Fryderyka dla Brodki w kategorii Album Roku Alternatywa, usłyszeliśmy zespół Hey w utworze Prędko, prędzej. Nominowany w aż trzech kategoriach Organek zagrał swój hit Czarna Madonna. Święto polskiej muzyki tradycyjnie obfitowało w wyjątkowe kolaboracje przygotowane specjalnie na tę okazję. Jedną z nich był duet nominowanego w tym roku w kategorii Album Roku Pop oraz Fonograficzny Debiut Roku Buslava z nominowanym w kategorii Album Roku Elektronika zespołem Xxannax. Wspólnie zagrali też Piotr Zioła, Bisz, Radex, Łąki Łan i Sorry Boys.

Gościem specjalnym tegorocznej gali był dwukrotnie nagrodzony Grammy Award – w tym roku za album Take Me to the Alley – Gregory Porter. Artysta i jego zespół wykonali wielki przebój Consequence of Love.

Nagrodę Złoty Fryderyk, przyznawaną za całokształt osiągnięć artystycznych, w tym roku otrzymali: w kategorii Muzyka Poważna: Piotr Paleczny; w kategorii Muzyka Rozrywkowa: zespół Dżem, który nagrodę odebrał z rąk dziennikarza i członka Akademii Fonograficznej Jana Chojnackiego oraz szefa marketingu sieci Play i członka zarządu operatora telefonii komórkowej P4 Bartosza Dobrzyńskiego; w kategorii Muzyka Jazzowa: Urszula Dudziak, której Złotego Fryderyka wręczył Adam Makowicz, a który dla tej niepowtarzalnej okazji przyleciał specjalnie z Nowego Jorku. Było to bardzo wzruszające zakończenie gali.

A oto wszyscy laureaci rozrywkowo-jazzowi w poszczególnych kategoriach:

Muzyka rozrywkowa - Album roku pop: Ania Dąbrowska - „Dla naiwnych marzycieli”
Muzyka rozrywkowa - Utwór roku: Organek - „Mississippi w ogniu”
Muzyka rozrywkowa - Debiut roku: Piotr Zioła
Muzyka rozrywkowa - Teledysk roku: Dawid Podsiadło - „Pastempomat”
Muzyka rozrywkowa - Album roku rock (w tym hard, metal, punk): Organek - „Czarna Madonna”
Muzyka rozrywkowa - Album roku hip-hop: O.S.T.R. - „Życie po śmierci
Album roku - Alternatywa: Brodka - „Clashes”
Album roku - Elektronika: Reni Jusis - „Bang!”
Album roku - Muzyka korzeni:Martyna Jakubowicz - „Prosta piosenka”
Album roku - Muzyka jazzowa: Robert Majewski - „Tribute to Henryk Majewski”
Artysta roku - Muzyka jazzowa: Zbigniew Namysłowski
Debiut roku - Muzyka jazzowa: Tomasz Wendt

{red. + mat. ZPAV}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.