Eugene Tzigane: To konkurs najtrudniejszy

08.05.2017
Eugene Tzigane: To konkurs najtrudniejszy

W atmosferze spotkania przyjaciół przebiegła 1 marca w Filharmonii Śląskiej pierwsza konferencja prasowa, zapowiadająca listopadowy X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Jej specjalnym gościem był triumfator ósmego katowickiego konkursu sprzed dziesięciu lat, amerykański dyrygent piątkowego koncertu filharmoników – Eugene Tzigane.

Dr Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego, podkreślił jubileuszowy charakter konkursu – najbardziej prestiżowego wydarzenia muzycznego w naszym regionie, realizowanego przez instytucję kultury, której organizatorem jest samorząd województwa śląskiego. Edyta Sytniewska, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Katowice, przypomniała, że chociaż Filharmonia nie jest instytucją miejską, w Katowicach odbywa się konkurs o wielkiej randze światowej, dlatego miasto włącza się w imprezę również finansowo, przeznaczając 100 tysięcy złotych na dofinansowanie działań promocyjnych konkursu oraz fundując tradycyjnie trzecią – Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w wysokości 15 tysięcy euro. Informację o założeniach organizacyjnych i harmonogramie konkursu odbywającego się pod honorowym patronatem prezydenta RP, Andrzeja Dudy, przedstawiła dyrektor konkursu Agnieszka Młynarczyk, deklarując m.in.: „Chcemy szerzej niż dotychczas dotrzeć z informacją o konkursie, by ludzie, którzy na co dzień niekoniecznie są zainteresowani muzyką klasyczną, otworzyli się na ten gatunek i chcieli wejść w świat wielkich emocji, porywającej muzyki”. O planowanych imprezach towarzyszących konkursowi, m.in. o otwieranym 3 marca, koncertem Eugene’a Tzigane’a, cyklu „Przed wielkim konkursem” mówiła Regina Gowarzewska, kierownik Biura Koncertowego Filharmonii Śląskiej. Otwarto już konkursową listę zgłoszeń, spośród których w maju wybranych zostanie 50 uczestników konkursu. Dr Adam Wagner, koordynator artystyczno-programowy FŚl, koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej FŚl. i członek komisji weryfikacyjnej, mówił podczas konferencji o dużym ciężarze odpowiedzialności członków tej komisji, bowiem to oni decydują, którzy muzycy dostaną szansę uczestnictwa w konkursie. To ważne, skoro maestro Eugene Tzigane zauważył: „Katowicki konkurs był początkiem mojej kariery. Tak naprawdę był to początek mojego życia jako artysty, ponieważ tutaj dostałem szansę, by stać się profesjonalnym dyrygentem i móc zacząć współpracować z profesjonalnymi orkiestrami. Wcześniej dyrygowałem orkiestrami, których muzykami byli moi koledzy. Po Katowicach dostałem możliwość pracy z kilkunastoma profesjonalnymi zespołami na całym świecie. Te koncertowe zaproszenia laureatów to walor naszego konkursu, o którym Eugene Tzigane mówił: To jeden z najtrudniejszych konkursów dla dyrygentów na całym świecie ze względu na ogromną liczbę utworów, które trzeba poznać i przygotować, których trzeba się nauczyć. To wielkie wyzwanie, dzięki któremu poznałem też prawdziwe bogactwo muzyki polskiej. Wiele jej utworów włączałem potem do programów moich koncertów na całym świecie”.

X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w Katowicach od 17 do 26 listopada 2017 roku. 27 listopada koncert jego laureatów powtórzony zostanie w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Dyrektorem artystycznym X MKD jest prof. Mirosław Jacek Błaszczyk.

Jurorami X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga będą:

Mirosław Jacek Błaszczyk (Polska)

Tomasz Bugaj (Polska)

Mykoła Diadiura (Ukraina)

Juozas Domarkas (Litwa)

Piotr Gajewski (USA)

Eugeniusz Knapik (Polska)

Charles Olivieri-Munroe (Kanada)

Jorma Panula (Finlandia)

Marek Pijarowski (Polska)

Ken Takaseki (Japonia)

Michael Zilm (Niemcy)

Cykl koncertów Przed wielkim konkursem obejmuje występy filharmoników śląskich pod batutami: triumfatora konkursu w 2007 roku Eugene’a Tzigane’a (3 marca 2017; w programie: P. Czajkowski, A. Borodin i G. Mahler) oraz jurorów tegorocznego konkursu Mykoły Diadiury (7 kwietnia 2017; E. Elgar i A. Dvořák) i Juozasa Domarskasa (19 maja 2017; P. Czajkowski, L. van Beethoven. Wokół konkursu kontynuowane one będą i w przyszłym sezonie koncertami tegorocznych laureatów oraz współtriumfatora konkursu z 2003 roku Modestasa Pitrenasa (wychowanka i następcy J. Domarkasa – 20 kwietnia 2018).

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.