Erlendis Quartet wystąpi na Festiwalu Kolory Polski

-
30.06.2022
Erlendis Quartet, fot. z archiwum zespołu

Erlendis” w języku islandzkim oznacza „poza granicami”. Słowo to stało się nazwą kwartetu gitarowego i stanowi jednocześnie deklarację artystyczną jego członków, którzy sięgają po różnorodną muzykę, wciąż poszerzając granice swojej wyobraźni.

Erlendis Quartet powstał w 2013 roku w Poznaniu. Jego członkowie są absolwentami Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Międzynarodowe uznanie zdobyli dzięki znaczącym laurom konkursowym oraz licznym koncertom na całym świecie. Mają w dorobu między innymi pierwsze miejsce w Konkursie Muzyki Kameralnej Programu Drugiego Radia Duńskiego (2017), pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Zespołów IEC GFA (USA, 2017), pierwsze miejsce i Nagrodę Publiczności w Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy, 2016), Nagrodę Specjalną w Konkursie Muzyki Kameralnej „Orlando” (Holandia, 2016). Byli oklaskiwani również w Kanadzie, Holandii, Hiszpanii, we Włoszech, na Łotwie i Ukrainie. Regularnie występują w Polsce i w Danii. Kwartet zdobył uznanie dzięki świetnemu porozumieniu między muzykami na estradzie, operowaniu szeroką skalą dynamiczną, pełnym emocji interpretacjom oraz ciekawemu doborowi repertuaru. Ciągle pracuje nad jego poszerzeniem i wzbogaca go o nowe utwory.

 

Program, który kwartet przygotował na „Kolory Polski” to barwna mieszanka popularnych utworów od Mozarta po twórców XX wieku. Obok opracowań dzieł fortepianowych czy orkiestrowych zabrzmi również „Pejzaż kubański w deszczu” Kubańczyka Leo Brouwera, oryginalnie przeznaczone na kwartet gitarowy.

 

Koncert Erlendis Quartet odbędzie się urokliwym kościele w Bełdowie – jednej z najstarszych i najważniejszych wsi na terenie gminy Aleksandrów Łódzki, założonej zapewne jeszcze przed rokiem 1138 rokiem. Znajdujący się w niej kościół jest trzecią świątynią na tym samym miejscu (pierwsza powstała w XV wieku). Utrzymany jest w stylu neorenesansowym, ale zawiera znacznie starsze wyposażenie, pochodzące z wcześniejszych kościołów. Warto zwrócić uwagę między innymi na barokowe ołtarze – główny i boczne – z początków XVIII wieku, kamienne chrzcielnicę i kropielnicę z przełomu wieków XV i XVI, barokowe obrazy, krzyże i lichtarze. Nieopodal kościoła, na cmentarzu parafialnym, znajduje się Kaplica Przemienienia Pańskiego, zwana kaplicą Wężyków – mauzoleum rodzinne wybudowane w 1854 roku przez Jana Wężyka w kształcie świątyni greckiej z czterokolumnowym portykiem.

 

2 lipca /sobota /19.00
BEŁDÓW
kościół pw. Wszystkich Świętych, Bełdów 39

PEJZAŻE GITAROWE W SŁOŃCU

 

Erlendis Quartet w składzie: Anna Krupa, Adrian Furmankiewicz, Karol Mruk, Wojciech Jurkiewicz – gitary

 

Program: I. Albeniz – Tango; I.J. Paderewski (opr. Erlendis Quartet) – Nokturn op. 16 nr 4, „Album tatrzańskie” op. 12 (fragmenty); L. Brouwer – „Pejzaż kubański w deszczu”; G. Rodriguez (opr. Erlendis Quartet) – „La Cumparsita”; C. Nielsen (opr. Erlendis Quartet) – Pięć utworów na fortepian op. 3 (wybór); W.A. Mozart (opr. Erlendis Quartet) – Divertimento D-dur KV 136 (fragmenty); E. Lecuona (opr. Erlendis Quartet) – „Suita andaluzyjska”

 

Prowadzenie koncertu: Marcin Majchrowski


wstęp wolny

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.