EnergaCAMERIMAGE - powrót do źródeł

17.11.2019
fot. Paweł Skarba

9 listopada 2019 r. to szczególny dzień zarówno dla twórców Międzynarodowego Festiwalu Filmowego poświęconego sztuce operatorskiej, jak i dla mieszkańców Torunia, którzy kochają kino. Po dwudziestu latach nieobecności Camerimage powrócił do grodu Kopernika.

Ponowna obecność festiwalu w Toruniu wiąże się z umową zawartą przez Fundację Tumult z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydentem Miasta Torunia. Wszystkie strony zapewniają o tym, że festiwal Camerimage będzie organizowany w obecnej lokalizacji przez następne 20a lat, zaś do życia zostanie powołane Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, w którego siedzibie – zbudowanej specjalnie na potrzeby centrum – festiwal będzie miał stałe miejsce.

Powrót do Torunia oraz fakt ustanowienia nowej instytucji to główne wątki obecne w wypowiedziach osób, które pojawiły się na scenie podczas gali otwarcia 27. edycji EnergaCAMERIMAGE Festival. Radością z zaistniałej sytuacji dzielił się z widzami Marek Żydowicz, prezes Fundacji Tumult i dyrektor festiwalu, podkreślając znaczenie przyjętego porozumienia i wyrażając nadzieję na stabilną przyszłość przedsięwzięcia. Podobny entuzjazm prezentowali wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.

Cieszył się i gratulował sukcesu również wieloletni przyjaciel festiwalu, reżyser David Lynch, z którym na samym początku gali udało się nawiązać bezpośrednie połączenie wideo.

Zgodnie z zapowiedzą Grażyny Torbickiej, która wielokrotnie prowadziła galę otwarcia, w tym tę sprzed 27 lat, wieczór w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wypełniły przede wszystkim dwa elementy – wręczenie nagród oraz prezentacja konkursów.

Pierwszą Złotą Żabę odebrał prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (ASC), z którym organizatorzy współpracują od samego początku. – To wielki zaszczyt otrzymać nagrodę na tym festiwalu, ponieważ przez ostatnie 27 lat Camerimage stał na straży tych wartości, które są ważne dla twórców sztuki operatorskiej – powiedział Kees Van Oostrum, odbierając wyróżnienie z okazji stulecia istnienia stowarzyszenia.

Honorowe Złote Żaby otrzymali: Ewa Dałkowska (nagroda dla polskiej aktorki), Helena Třeštíková (nagroda za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym), Peter Greenaway (nagroda za całokształt twórczości dla reżysera) oraz Danny DeVito (nagroda za całokształt twórczości dla aktora).

Pojawienie się ostatniego z wymienionych laureatów wzbudziło oczywiście największy aplauz, tym bardziej że dwie okoliczności uczyniły z wręczenia nagrody najbardziej komiczny i sympatyczny moment gali. Statuetkę Złotej Żaby wręczał aktorowi prezydent Torunia Michał Zaleski. Nie wydałoby się to dziwne, gdyby nie fakt, że obaj panowie różnią się od siebie wzrostem o kilkadziesiąt centymetrów. Żartom nie było końca, a gdy po nieco przydługiej anegdocie Danny'ego DeVito tłumacz zaczął przekładać wypowiedź laureata na język polski, aktor chodził po scenie, pozował do zdjęć ze statuetką i z miną komika słuchał polskiej wersji swojej opowieści.

Podczas uroczystości zaprezentowane zostały również składy jury oraz nazwiska filmowców biorących udział w 10 konkursach. Wśród nich najwięcej emocji zwykle wzbudza rywalizacja w Konkursie Głównym, Konkursie Filmów Polskich, Konkursie Długometrażowych Filmów Dokumentalnych oraz Konkursie Pilotów Seriali – First Look. Warto wspomnieć również o Konkursie Debiutów Operatorskich oraz Reżyserskich, o Konkursie Wideoklipów, Etiud Studenckich oraz Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.

Galę otwarcia uświetniły dwie projekcje. Podczas pierwszej z nich został zaprezentowany najnowszy film Romana Polańskiego ze zdjęciami Pawła Edelmana „Oficer i szpieg”. Drugim filmem otwarcia był „Smoochy” w reżyserii Danny'ego DeVito i ze zdjęciami Anastasa N. Michosa.

EnergaCAMERIMAGE Festival 2019 w Toruniu odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Presto Filmowe jest patronem medialnym wydarzenia.

Anna Józefiak

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.