Dyrygenci stają do konkursu w Katowicach! [streaming live o 13.30]

19.10.2017
Dyrygenci stają do konkursu w Katowicach! [streaming live o 13.30]

Na czym polega kunszt dyrygenta? Nie gra na przecież żadnym instrumencie, ani nie śpiewa. Gdybyście jednak mogli wziąć udział w próbach przed koncertem, zobaczylibyście, że jest on dla orkiestry tym, kim reżyser dla aktora. Oczywiście - wiele zależy od muzyków orkiestry, ale to dyrygent decyduje o interpretacji utworu, a podczas koncertu dba, aby wszystko zabrzmiało tak jak zaplanowano. Ten sam utwór w wykonaniu tej samej orkiestry zabrzmi inaczej, jeśli poprowadzi ją inny dyrygent. To przede wszystkim na nim spoczywa odpowiedzialność za jakość wykonania symfonicznego utworu, dlatego dyrygenci, podobnie jak instrumentaliści i śpiewacy, sprawdzają swoje umiejętności startując w konkursach.

Dziś o godz. 13.30 w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach odbędzie się konferencja prasowa poprzedzająca jubileuszowy, X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Tematem konferencji będą wydarzenia X MKD oraz przebieg konkursu w transmisji internetowej, harmonogram koncertów, przesłuchań i imprez towarzyszących oraz – przez udział Marzeny Diakun – pokonkursowe losy laureatów. Przebieg konferencji będziemy mogli śledzić na żywo tutaj:

I Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbył się z inicjatywy prof. Karola Stryji w 1979 roku, w setną rocznicę urodzin jego patrona. Już rok później Konkurs przyjęto w poczet ekskluzywnego grona Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie. Stał się trzecim w Polsce – obok Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – najbardziej prestiżowym polskim konkursem muzycznym, przyjętym do tej organizacji, która zrzesza ponad 120 najbardziej renomowanych konkursów z całego globu. Zaledwie 7 z nich to konkursy dyrygenckie. Wymagają one bowiem podczas całego ich przebiegu uczestnictwa największego zespołu wykonawczego, jakim jest orkiestra symfoniczna.

Wagę i znaczenie katowickiego konkursu podkreśla wysoki zakres wymagań. W I etapie to uwertury klasyczno-romantyczne oraz symfonie Józefa Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwika van Beethovena. Drugi etap to akompaniamenty i wielka symfonika romantyczna, zaś trzeci to klasyka muzyki XX wieku i polska twórczość współczesna. Międzynarodowy Konkurs dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga zaliczany jest z tego względu do najtrudniejszych – rozległy repertuar i odmienny stylistycznie każdy z etapów wymaga od młodych dyrygentów najwyższych umiejętności. Mimo to każdorazowo zgłasza się do niego kilkaset uczestników – w tym roku: 270 – z całego świata. Po wstępnej kwalifikacji do udziału w X MKD im. G. Fitelberga dopuszczono 50 uczestników z 21 krajów.

Dotąd w Katowicach zwyciężali: Claus Peter Flor (Niemcy, 1979), Chikara Imamura (Japonia, 1984), Michael Zilm (Niemcy, 1987), Makoto Suehiro (Japonia, 1991), Victoria Żadko (Ukraina, 1995), Massimiliano Caldi (Włochy, 1999), Aleksandar Markovic (Serbia) ex aequo Modestas Pitrenas (Litwa, 2003), Eugene Tzigane (USA, 2007) i Daniel Smith (Australia, 2012).

{MN + info. pras.}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.