Czerwiec w Teatrze Wielkim w Łodzi

-
30.05.2023
Królewna Śnieżka w Teatrze Wielkim w Łodzi

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza widzów do zapoznania się z repertuarem na czerwiec.

 

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW

Bogdan Pawłowski, chor. Witold Borkowski

1 czerwca | 11:00

1 czerwca | 18:00

2 czerwca | 11:00

3 czerwca | 11:00

4 czerwca | 17:00

 

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA z muzyką Bogdana Pawłowskiego na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi pojawiła się w 1970 roku i choć od razu zyskała ogromny aplauz publiczności, nikt nie przypuszczał, że pobije wszelkie rekordy i pozostanie na scenie przez prawie pół wieku! Do tej pory miała już około 40 premier na czterech kontynentach i przyniosła autorowi ogromną popularność oraz niesłabnącą sympatię młodych widzów. Kolejne pokolenia Śnieżek, Królewiczów i krasnoludków z niezmiennym powodzeniem zbliżają do teatru, bawią i uczą kolejne pokolenia miłośników sztuki tańca. Wielka to zasługa melodyjnej i rytmicznej muzyki, iskrzącej humorem i dowcipem, malowniczej inscenizacji oraz ujmującej choreografii stworzonej przez słynnego polskiego tancerza i choreografa Witolda Borkowskiego.

 

Bajka, która dostarcza dzieciom niezapomnianych emocji oparta jest na jednej z najbardziej znanych i najpiękniejszych baśni braci Grimm. Opowiada o losach dobrej i pięknej, lecz znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki. Królewna Śnieżka spotyka na swojej drodze siedmiu krasnoludków, w których każdy widz może znaleźć cechy samego siebie. Mimo, że Śnieżka zjada zatrute jabłko, wszystko dobrze się kończy. Baletowa bajka od pokoleń dla wszystkich pokoleń.

 

---

 

SOBOTY KAMERALNE W TEATRZE WIELKIM W ŁODZI

3 czerwca | 16:00

 

Program:

Bogdan Dowlasz – Selenopticum na fortepian, skrzypce i wiolonczelę

Michał Drewnowski – fortepian, Sławomira Wilga – skrzypce, Agata Nowak – wiolonczela

 

Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 (w wersji na fortepian i kwintet smyczkowy)

I. Maestoso

II. Larghetto

III. Allegro vivace

 

Michał Drewnowski – fortepian

Franciszek Wachowicz – skrzypce I, Jędrzej Lemański – skrzypce II,

Bartosz Paradowski – altówka, Sofie Bałazy – wiolonczela, Bartosz Stępień – kontrabas

 

---

 

NIEDZIELNE PORANKI: KONCERT CHÓRU DZIECIĘCEGO TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI

4 czerwca | 11:00

 

Pasjonaci opery (i nie tylko!) doskonale znają uczucia, jakie się w nich rodzą, kiedy na scenie pojawiają się dzieci! Niestety nie często się to zdarza, ale jeśli już, to zawsze wywołuje zaskoczenie, dreszcz emocji, wielką sympatię i życzliwe uznanie. Nawet, jeśli dzieciaki nie kreują wielkich i odpowiedzialnych partii muzyczno-wokalnych, to zawsze czynią to z przejęciem i wdziękiem, zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Któż, bowiem nie wzruszał się choćby trudnymi losami dziecięcych postaci z Madame Butterfly Pucciniego czy Normy Belliniego, komu nie przyniosły radości ich niewinne igraszki z Toski czy śpiewno-taneczne harce w atmosferze Cyganerii. I choć nie są to sceny kluczowe dzieła – to z pewnością na długo pozostają w pamięci każdego widza i sercach dziecięcych wykonawców.

 

Młodzi artyści z Chóru dziecięcego naszego Teatru, przygotowani przez swego artystycznego opiekuna Macieja Salskiego, zaprezentują się w całej okazałości, w głównej roli i w repertuarze, którego nie śpiewają, na co dzień, a który wykonują z zaangażowaniem, radością i zaskakującym wyczuciem stylu i nastroju. Nie mamy wątpliwości, że to artystyczne spotkanie na Scenie Kameralnej z wokalną sztuką najmłodszych artystów nie tylko przyniesie Państwu wiele radości, ale także chwile wytchnienia i relaksu. Nie zabraknie też wokalno-muzycznych niespodzianek! Teatr Wielki w Łodzi zaprasza do Sali Kameralnej, kwiaty i oklaski dla młodych artystów mile widziane.

 

---

 

PREMIERA – FAUST

Charles Gounod

17 czerwca | 19:00

18 czerwca | 19:00

20 czerwca | 18:30

21 czerwca | 18:30

 

„Opera Faust to pełna magii i metafizyki baśń dla dorosłych, w której dylemat egzystencjalny głównego bohatera przedstawiony jest na tle opowieści o społeczeństwie czasów wojny, które pomimo historycznych okoliczności wciąż chce się bawić, kochać i szuka oparcia oraz etycznego kompasu w prostych wykładniach ludowej moralności i religijnych dogmatach. Nasza interpretacja Fausta opiera się na ambicji wysnucia baśni i mitu faustycznego na miarę naszych czasów. Proponujemy Państwu podróż w świat dystopii, świat futurystycznej fantazji o społeczeństwie przyszłości – konwencję zatem baśniową, jednak poprzez zawartą w niej społeczną gorzką obserwację, przeznaczoną dla widza dorosłego. W oparciu o obserwację współczesnego świata: toczącej się za naszą granicą wojny, kryzysów klimatycznych, postępującej ponownej militaryzacji społeczeństw i ich polaryzacji wysnuwamy opowieść o nowym porządku, społeczeństwie końca lat 30. XXI, które po doświadczeniu niszczących ziemię zbrojnych konfliktów militarnych jednoczy się w ściśle skodyfikowanych, kontrolowanych wspólnotach i stara poradzić sobie, dostępnymi metodami, z grozą otaczającego świata. Główny bohater, Faust to lekarz – patolog zajmujący się ofiarami wojny, przez wzgląd na swoją pracę pogrążony w wielkim zwątpieniu, co do natury człowieka, sensu własnej pracy, przytłoczony rozmiarem katastrofy, którą widzi w świecie. Doświadczenie magicznej przemiany i podróż, w której szuka Małgorzaty, to rodzaj wolterowskiej podróży inicjacyjnej, gdzie bohater podczas wędrówki odkrywa prawdy dotyczące natury świata. Małgorzata z kolei, właściwa bohaterka dramatu rozgrywającego się w operze, jest przedstawiana przez nas w scenerii swojego ogrodu, który uczyniliśmy jednym z ważniejszych symboli spektaklu. W minimalistycznym ogrodzie Małgorzaty znajduje się prawdopodobnie ostatnie na Ziemi drzewo – jabłoń – symbol kuszenia przez szatana, ale też czystości Małgorzaty, jej naturalności prostoty i niewinności. Po jej porzuceniu przez Fausta nagie drzewo pokrywa się śniegiem, a na końcu…”

 

Tak o pomyśle na realizację opery pisze Ewa Rucińska reżyserka spektaklu. Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na spektakle, warto zobaczyć nową odsłonę Fausta, kierownictwo muzyczne sprawuje Rafał Janiak.

 

---

 

OPERA NA PODUCHACH: plastyczne warsztaty edukacyjne

24 czerwca | 12:30

 

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza najmłodszych miłośników muzyki i plastyki na zajęcia „Opera na poduchach”. Jest to program edukacyjno-artystyczny dla dzieci w wieku 4-6 lat, który w formie zabawy wprowadza dzieci w świat teatru, opery i baletu. Zajęcia łączą w sobie elementy warsztatów plastycznych z podstawą wiedzy o kostiumie i teatrze operowym. Dzieci aktywnie uczestniczą w warsztatach i samodzielnie wykonują np. projekt kostiumu teatralnego. Każde zajęcia związane są tematycznie z innym spektaklem z repertuaru teatru m.in. Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Don Kichot, Turandot – dzieci poznają kostiumy i rekwizyty z danego przedstawienia, słuchają fragmentów muzyki. Zajęcia odbywają się w specjalnej sali przeznaczonej do działań edukacyjnych. Taka aktywna zabawa w teatr nie tylko przynosi dzieciom twórczą rozrywkę, ale także zachęca do udziału w życiu kulturalnym w przyszłości.

 

---

 

KONCERT CHÓRU VERDIANA

24 czerwca | 18:30

 

To, że śpiewamy wszyscy i przy różnych okazjach jest oczywiste…  I jak wielu (!) znajdziemy tych, którzy – mniej lub bardziej otwarcie – przyznają, że z wielką ochotą swoje wokalne umiejętności zaprezentowaliby na profesjonalnej scenie, w teatralnym anturażu – dla życzliwej Publiczności. Niektórzy z nich właśnie w naszym Teatrze odnaleźli miejsce, w którym nie tylko mogą rozwijać swoje wokalne umiejętności pod okiem fachowców, ale też – a może przede wszystkim – efekt swojej pracy i talentu mają okazje prezentować tym, dla których śpiew chóralny jest chwilą wytchnienia i okazją do spotkań z mistrzami opery, operetki i musicalu. I nie tylko, bo chóralnie wykonać można wszystko, co zapisane nutami, a repertuar jest niezwykle zróżnicowany i atrakcyjny.
 

 

Przekonać się  o tym można będzie  na kolejnym muzycznym spotkaniu z  chórem Verdiana, który dobrze jest już znany łódzkiej publiczności, a który działając w naszym Teatrze nie raz z wielkim powodzeniem brał udział – poza własnymi koncertami – także w spektaklach realizowanych właśnie na łódzkiej scenie.

 

Tym razem zaprezentują się – pod okiem swojego szefa Michała Jana Barańskiego – na Scenie Kameralnej, a to co zaproponują  z pewnością przypadnie Państwu do gustu, da chwile relaksu i udowodni, że śpiewać każdy może, pod warunkiem, że lubi i ma z tego radość i satysfakcję i poświęca temu chwile wolnego czasu. Zatem posłuchajmy tego, co Verdiana ma nam do zaśpiewania…

 

Organizatorzy zapraszają – chór Verdiana na Kameralnej – specjalnie dla Państwa!

 

Bilety on-line oraz w kasie Teatru.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.