Czego możemy spodziewać się w trakcie Roku Lutosławskiego?
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 15 mln złotych na międzynarodowe obchody jubileuszu. Z tej okazji w 40 miastach różnych krajów świata, we współpracy ze stroną polską, reprezentowaną przez Instytut Adama Mickiewicza, odbędzie się ponad sto wydarzeń upamiętniających wielkiego Polaka. W cykl koncertów włączą się najwięksi artyści, jak Krystian Zimerman, Vladimir Ashkenazy, New York Philharmonic, Simon Rattle.
Inny dyrygent, Esa-Pekka Salonen poprowadzi cykl koncertów w Londynie, nagrał już także komplet symfonii Lutosławskiego wydawany na płytach Sony Classical oraz patronuje poświęconemu kompozytorowi angielskiemu serwisowi internetowemu www.woven-words.co.uk.
W Polsce oficjalnie jubileusz rozpocznie się 25 stycznia koncertem w Filharmonii Narodowej - solistką będzie sławna niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, która wykona m. in. dedykowany jej w 1983 r. "Łańcuch II" na skrzypce i orkiestrę. Na początku roku odbędzie się także organizowany przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego festiwal "Łańcuch X" i Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski. W lutym odbędzie się także kolejny Konkurs Wiolonczelowy im. Lutosławskiego, który wyłonił wielu utalentowanych wykonawców jego kompozycji. Pojawią się także ważne publikacje - na styczeń przygotowywane jest wydanie zbioru traktujących o twórcy "Gier weneckich" esejów Andrzeja Chłopeckiego, zmarłego we wrześniu wybitnego krytyka i radiowca.
Mocne uderzenie przygotowuje na wrzesień Narodowy Instytut Audiowizualny. W okresie trwania festiwalu muzyki współczesnej Warszawska Jesień zostanie uruchomiony portal internetowy, na którym będzie można słuchać dzieł wszystkich Witolda Lutosławskiego w różnych wykonaniach, także pod batutą mistrza. Pochodzą one z zamkniętych dotąd archiwów Polskiego Radia, zostały zdigitalizowane i będą udostępnione publicznie w formie streamingu. Na tym samym portalu obecne będą także dzieła wszystkie Henryka Mikołaja Góreckiego (1933 - 2010) i Krzysztofa Pendereckiego, który w przyszłym roku obchodzi 80. urodziny.
Również w oparciu o zasoby Telewizji Polskiej i Polskiego Radia NInA przygotowuje sześciopłytowy zestaw pt. "Lutosławski/świat", który ukaże sylwetkę kompozytora w nie tylko w muzycznym kontekście.
Jak zapowiada Andrzej Kosowski, dyrektor Instytut Muzyki i Tańca (IMiT), Rok Lutosławskiego wypełnią koncerty, festiwale, pojawią się nowe książki, płyty i filmy. Wiele z nich ujrzy światło dzienne dzięki ministerialnemu programowi "Lutosłwski 2013 - Promesa" z budżetem w wysokości siedmiu milionów złotych. W ogłoszonym przez ministerstwo kultury konkursie, którym zawiaduje ImiT, wzięło udział kilkaset projektów artystycznych i wydawniczych, sto z nich doczeka się realizacji.
na podstawie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gazeta Wyborcza
PP