Co ciekawego symfonicznie w Łodzi?

16.04.2015
Co ciekawego symfonicznie w Łodzi?

Oto parę propozycji na najbliższy, wiosenny czas, w który wkraczamy z młodzieńczą energią – a Filharmonia Łódzka dotrzymuje nam kroku!

Koncert symfoniczny

17 kwietnia 2015 r., godz. 19 (piątek)

Wielu kompozytorów zaczyna karierę jako cudowne dzieci, ale nawet na ich tle Camille Saint-Saëns wydaje się być wyjątkiem. Już jako dwulatek potrafił czytać i pisać, a także grać na fortepianie proste melodie. Po trzecich urodzinach zaczął komponować, zaś w wieku pięciu lat dał pierwszy recital fortepianowy. Jako utwór wykonywany na bis 10-letni Camille proponował wykonanie z pamięci dowolnie wybranej z 32 sonat Beethovena.

Z czasem okazało się, że jest nie tylko fenomenalnym pianistą, ale i kompozytorem. Jego II Koncert fortepianowy g-moll, którego wysłuchamy w piątek, został napisany na prośbę przyjaciela, rosyjskiego pianisty i dyrygenta, Antona Rubinsteina. Saint-Saëns ukończył dzieło w zaledwie 17 dni, a wykonał 13 maja 1868 r. W Filharmonii Łódzkiej kompozycję Francuza wykona Mateusz Borowiak, laureat prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland (2011; Nagroda za najlepsze wykonanie dzieła współczesnego).

Wykonawcy:

Mateusz Borowiak – fortepian, Iwona Hossa – sopran, Vladimir Kiradijev – dyrygent

Dawid Ber – przygotowanie chóru, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, Chór Filharmonii Łódzkiej

Program: Paul Dukas - Scherzo symfoniczne „Uczeń czarnoksiężnika”, Camille Saint-Saëns - II Koncert fortepianowy g-moll op. 22, Francis Poulenc - Stabat Mater

Odkrywcy muzyki

18 kwietnia 2015 r., godz. 11 (sobota)

Warsztaty i koncert dla dzieci od 4 do 8 roku życia.

Koncert szkolny

19 kwietnia 2015 r., godz. 16 (niedziela)

Wystąpią najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Wykonawcy: Kamil Chałupnik, Patryk Kobylarczyk, Barbara Sobolczyk – dyrygenci;
soliści, zespoły instrumentalne, zespoły rytmiczne, chór dziecięcy, orkiestra gitarowa, orkiestra smyczkowa.

Filharmonia: o co tyle hałasu?!

23 kwietnia 2015 r., godz. 10 i 12 (czwartek)

To nawiązanie do najlepszych tradycji koncertów edukacyjnych realizowanych przez słynnych mistrzów batuty w różnych krajach świata, między innymi do cyklu telewizyjnego „Nie taki diabeł straszny” prowadzonego przez Henryka Czyża, czy „Young People’s Concerts”, którego gospodarzem był Leonard Bernstein. W Łodzi, uczniom szkół podstawowych, muzykę prezentuje Maciej Koczur.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.