Chwila przed inauguracją – konferencja prasowa Warszawskiej Jesieni

8 września w niedużej sali kinowej Muzeum Warszawy odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca Warszawską Jesień. Rozpoczynająca się już za kilka dni 63. edycja festiwalu skupi się na relacji między językiem i muzyką.

„Kwestia mowy muzyki jest na czasie. Jak i po co mówi muzyka? Co ją łączy z językiem, a co różni?” – mówił na konferencji Jerzy Kornowicz – dyrektor Warszawskiej Jesieni i przewodniczący Rady Programowej festiwalu. Omawiając program zaznaczył, że ta myśl przewodnia przewijać się będzie we wszystkich koncertach. Wymienić tu można chociażby performance słowno-muzyczny duetu ElettroVoce Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego czy frazy słowa i muzyki w utworach Petera Ablingera „Voices and Piano”. Jeżeli chcecie dowiedzieć się w jakim stopniu tę ideę uda się przekazać w trakcie festiwalu zapraszamy nie tylko do uczestnictwa w wydarzeniach, ale i śledzenia naszego portalu – z koncertów ukazywać się będą relacje.

Uczestnicy konferencji podkreślali również wyzwanie przed jakim organizatorzy stanęli w tym roku. Koronawirus postawił dotychczasową formę Jesieni pod znakiem zapytania. Liczono się z możliwością odwołania festiwalu co wydarzyłoby się trzeci raz w historii (wcześniej było tak w 1957 i 1982).

Epidemia wpłynęła również w pozytywny sposób na festiwal. Dyrektor zaznaczał, że odwołanie niektórych koncertów, które zakładały obecność dużej liczby wykonawców, pozwoliły skupić się na kameralności i intymności w odbiorze muzyki. Znalazło się w tym roku również miejsce dla transmisji, które w czasie rzeczywistym będzie można oglądać przez Internet.

Struktura on-line rozwijana jest również w przypadku Małej Warszawskiej Jesieni. Kuratorka Paulina Celińska, pojawiając się na konferencji w formie nagrania, zaznaczyła, że obecna sytuacja spowodowała, iż paradoksalnie więcej osób może uczestniczyć w wydarzeniach. Wcześniej osoby mające trudności z dotarciem na festiwal do Warszawy nie miały możliwości uczestnictwa zdalnego – teraz to się zmienia.

Konferencja zakończyła się krótkimi życzeniami zdrowia „na 63. zdezynfekowanej Warszawskiej Jesieni”.

Wojciech Gabriel Pietrow

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów