Beethoven i skrzypce
Pierwsze wykonanie koncertu skrzypcowego D-dur, który Ludwig van Beethoven napisał w 1806 roku, okazało się taką katastrofą, że na wiele lat zapomniano o tym utworze. Być może przyczyną niepowodzenia był fakt, że Beethoven skończył koncert tak późno, że skrzypek, zresztą przyjaciel kompozytora, Franz Clement, nie zdążył opanować swojej partii. Dopiero w 1844 roku odkrył go na nowo skrzypek Joseph Joachim, przyjaciel Johannesa Brahmsa. Rozpropagował koncert, który od tego momentu stał się jednym z najbardziej znanych utworów na skrzypce i orkiestrę.
28 maja 2016 r. zapraszamy do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie na kolejny koncert symfoniczny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Zespołem pokieruje kierownik artystyczny Orkiestry – Przemysław Fiugajski. Solistką będzie znakomita polska skrzypaczka młodego pokolenia Anna Maria Staśkiewicz, laureatka wielu konkursów skrzypcowych, m.in. III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Artystka wykona Koncert skrzypcowy D-dur, op. 61 Ludwiga van Beethovena. Utwór ten, obok Koncertu skrzypcowego D-dur Johannesa Brahmsa, Koncertu skrzypcowego D-dur Piotra Czajkowskiego oraz Koncertu skrzypcowego e-moll Feliksa Mendelssohna, należy do klasyki gatunku, będąc jednym z najczęściej wykonywanych koncertów skrzypcowych w historii muzyki.
Program koncertu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus dopełni inne wielkie dzieło Ludwiga van Beethovena – VIII Symfonia F-dur, op. 93. Ten skomponowany w 1812 roku utwór Beethoven nazwał „moją małą symfonią w F-dur”, dla odróżnienia od rozbudowanej VI Symfonii. Spytany przez swego ucznia Carla Czernego o powody, dla których Ósma cieszy się mniejszą popularnością od Siódmej, Beethoven miał odpowiedzieć: „ponieważ Ósma jest o wiele lepsza”.
Bilety dostępne na stronie www.bilety24.pl oraz sklep.polskieradio.pl, a także w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego na godzinę przed koncertem.