Arcydzieło cerkiewne na Śląsku!

W niedzielę 19 kwietnia w kościele Św. Józefa w Katowicach - Załężu odbył się niezwykły koncert. Chór Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego wykonał arcydzieło muzyki cerkiewnej - "Całonocne czuwanie" op. 37 Siergieja Rachmaninowa.

Utwór ten wykonano w stulecie od jego oficjalnej premiery i mimo, że jest on wobec tego dość młody w niczym nie odbiega od starocerkiewnych śpiewów prawosławia. Pisząc go Rachmaninow długo studiował manuskrypty oryginalnych śpiewów cerkiewnych co sprawiło, że udało mu się oddać klimat do złudzenia przypominający najbardziej klasyczne utwory tego gatunku. Chórzyści wiele razy już przed próbą podkreślali w rozmowach kuluarowych, że tego typu utwory nie bardzo nadają się na sale koncertowe - nawet tak dobrze przygotowane jak nowa sala Filharmonii Śląskiej - za to świetnie brzmią w kościołach. To okazało się być prawdą już od pierwszych dźwięków. Niesamowity, naturalny pogłos świątyni sprawiał, że nuty brzmiały niezwykle uroczyście i donośnie dając mistyczne wręcz przeżycie nie tylko słuchaczom, ale także samym wykonawcom.


Wojciech Mateusiak

Piękny śpiew chórzystów przeniósł słuchaczy w niezwykły świat cerkwi, który przecież głównie nam kojarzy się z ikonami i właśnie tym śpiewem, uwielbieniem Boga i niesamowitą modlitwą duszy.


Wojciech Mateusiak

Chórem dyrygował pan Jarosław Wolanin, a partie solowe wykonali: Joanna Noster - alt, oraz tenor Rafał Bartmiński. Swoją obecnością zaszczycił także założyciel i pierwszy dyrektor Chóru Filharmonii Śląskiej prof. Jan Wojtacha.


Wojciech Mateusiak

A śpiewem śląskich chórzystów jak zwykle i niezmiennie zachwycał się i przeżywał ks. Adrian Nowak, a autorem pięknych zdjęć jest p. Wojciech Mateusiak.

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów