Alexander Vinitsky "Karuzela": jazzowa suita gitarowa dla dzieci

06.03.2020
Alexander Vinitsky "Karuzela": jazzowa suita gitarowa dla dzieci

Dwudziesta edycja krynickiego festiwalu gitarowego zakończyła się tak, jak o tym marzył jego twórca oraz pierwszy dyrektor artystyczny Czesław Droździewicz. Konkurs wygrali Aniołowie (nazwisko braci, laureatów równorzędnego pierwszego miejsca w grupie młodszej). Spadł śnieg – chyba po raz pierwszy w tym roku, zasypując stokrotki, podbiał i przebiśniegi. No i sypnęło płytami! Prawie wszystkie zawierają parę, kilka lub wiele utworów muzyki południowoamerykańskiej, której od początku poświęcony jest ten festiwal.

Tak się wspaniale złożyło, że dawno temu pomagałam w wydaniu nut z jazzową suitą dla dzieci Alexandra Vinitsky'ego. Tym razem autor przywiózł z Moskwy płytę, która oprócz suity „Karuzela” zawiera 15 jazzowych miniatur dla dzieci. Krążek w pełni autorski – Vinitsky sam wykonuje swoje utwory. Nie bez znaczenia został dodany podtytuł „Muzyka dla dzieci i ich rodziców”. Nie wszystkie miniaturki mogą bowiem zagrać dzieci stawiające pierwsze kroki w świecie gitary. Tutaj trzeba już trochę umieć. Są one wspaniałym wprowadzeniem w świat improwizacji, melodyjne, z wielkim wyczuciem stylu bossa novy oraz bluesa, lekkie jak powietrze i proste! Zachętą dla debiutujących młodych jazzmanów są tytuły utworów: „Mały, smutny kowboj”, „Różowy słoń” czy „Niespodzianka”.

Najważniejsza jest oczywiście suita „Karuzela”. Wszystkie jej części zostały napisane w Krakowie, gdzie kompozytor mieszkał na początku lat 90. Tutaj grał, tworzył i pracował zauroczony miastem oraz jego mieszkańcami. Są to piękne aranżacje oraz kompozycje łączące muzykę klasyczną i latynoską z nowoczesnym jazzem. Każdy z pięciu utworów został zadedykowany jakiejś osobie. Jest tu "Robaczek mieszkający w poziomce", "Chłopczyk bujający się na osiołku, "Ciekawski", "Zaczarowany las" i "Karuzela". Tytuły doskonale podkreślają rodzaj ilustracji muzycznej. Suita jest grywana na wielu dziecięcych i młodzieżowych konkursach gitarowych - jej wielobarwność i lekkość zachwyca wszystkich.

Mam nadzieję, że te pełne barw i pomysłów muzycznych kompozycje dostarczą nie tylko gitarzystom niezapomnianych wrażeń artystycznych.

www.vinitsky.com

Dorota Pietrzyk

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.