Akademia Sinfonia Varsovia: Spotkanie z mistrzami
Na specjalne zaproszenie Orkiestry Sinfonia Varsovia, znakomici artyści z najlepszych orkiestr w europie, prowadzą warsztaty mistrzowskie dla uczestników Akademii Sinfonia Varsovia. kursy są otwarte dla publiczności.
Akademia Sinfonia Varsovia to wyjątkowy na polskim rynku projekt przygotowujący młodych muzyków do gry w orkiestrach. Warsztaty w formule zajęć indywidualnych i sekcyjnych prowadzą koncertmistrzowie i muzycy soliści Sinfonii Varsovii. Kursy skierowane są do polskich studentów i absolwentów uczelni muzycznych, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Ostateczną selekcję kandydatów stanowią co roku przesłuchania konkursowe, swoją formą przypominające przesłuchania do orkiestr.
Jak mówi Dyrektor OSV Janusz Marynowski – Podczas przesłuchań do projektu wyłaniamy najlepszych kandydatów, by później przez rok kształtować nie tylko ich grę, ale też postawę i zachowania godne artystów tworzących najlepsze orkiestry. Co roku przyjmujemy pod swoje skrzydła niewielką grupę, ale ci, którzy przejdą selekcję podczas przesłuchań są prowadzeni przez najlepszych muzyków naszej orkiestry. – Autorski program warsztatów przygotowuje młodych adeptów sztuki orkiestrowej do stawania do konkursów o pracę i ich wygrywania, a później – do skutecznego funkcjonowania w bardzo specyficznym organizmie, jakim jest orkiestra. – Dodatkowo nasi najlepsi "Akademicy", bo tak ich nazywamy w Sinfonii Varsovii –mówi Marynowski - dostają niesamowitą szansę sprawdzenia w praktyce umiejętności, które nabywają w trakcie trwania projektu Niemal każdy nasz koncert gramy z udziałem uczestników, bądź absolwentów Akademii Sinfonia Varsovia. Zagrać pod batutą wielkich nazwisk, takich jak Charles Dutoit, Krzysztof Penderecki, czy śp. Lorin Maazel – to niesamowita szansa i wyróżnienie dla młodego muzyka. Jak mówią sami Akademicy, po takich koncertach rośnie ich poczucie własnej wartości i z zupełnie innym nastawieniem startują w konkursach o pracę w orkiestrze.
Sinfonia Varsovia zaprasza najlepszego waltornistę na świecie, Stefana Dohra z Berlińskich Filharmoników
Wisienką na torcie dla uczestników Akademii Sinfonia Varsovia jest bezpłatne uczestnictwo w kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych artystów z najlepszych orkiestr. Kursy realizowane przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie są otwarte dla publiczności. – Właśnie rozpoczęliśmy sezon tegorocznych Masterclass, który zakończymy w pierwszym tygodniu lipca – dodaje Janusz Marynowski. Obecnie trwają warsztaty mistrzowskie prowadzone przez Tomasza Tomaszewskiego, pierwszego koncertmistrza Deutche Oper w Berlinie i profesora Universität der Künste w Berlinie. A od 1 do 3 czerwca Sinfonia Varsovia będzie gościć uznawanego za najlepszego waltornistę na świecie Stefana Dohra z Berlińskich Filharmoników. Publiczność będzie mogła przekonać się o kunszcie Stefana Dohra, gdyż w ramach kursów organizowany jest koncert kameralny z jego udziałem. We wtorek, 2 czerwca o godz. 19:00, artysta nazywany „królem swojego instrumentu", wystąpi z towarzyszeniem Michała Francuza (fortepian) i Jakuba Haufy – koncertmistrza Sinfonii Varsovii. Natomiast w w połowie czerwca zaplanowane są kursy dla flecistów, które prowadzić będzie francuski profesor Jean-Claude Gérard, niegdyś pierwszy flecista Opery Paryskiej i Hamburg Philharmonic Orchestra. Na początku lipca odbędą się warsztaty dla oboistów (2-3 lipca), prowadzone przez Céline Moinet, pierwszą oboistkę Staatskapelle Dresden, która kontynuuje również karierę solową często występując ze znakomitymi orkiestrami. Warsztaty mistrzowskie w ramach 3. edycji Akademii Sinfonia Varsovia zamknie kurs dla altowiolistów, prowadzony przez Wilfrieda Strehle. Artysta ma ogromne doświadczenie orkiestrowe (przez kilkadziesiąt lat był liderem altówek Filharmoników Berlińskich) i pedagogiczne – wykłada m.in. w Universität der Künste w Berlinie i w słynnej Akademii Berlińczyków, będącej inspiracją dla Akademii Sinfonia Varsovia.
Na tym nie koniec. Przesłuchania do 4. edycji Akademii Sinfonia Varsovia odbędą się w dniach 12-14 czerwca 2015. 4. Edycja jest skierowana do skrzypków, wiolonczelistów, flecistów, oboistów i klarnecistów. Zgłoszenia można nadsyłać do 4 czerwca. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Sinfonii Varsovii.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patroni medialni: TVP Warszawa, Presto, Polmic.pl