Żywioł średniowiecza - walentynki w Filharmonii Łódzkiej

fot. M. Stępień, arch FŁ

Podczas koncertów z okazji jubileuszu 50-lecia Chóru Filharmonii Łódzkiej zespół zaprezentował się już w wielu odsłonach. W kantacie Carmina Burana będzie mógł zademonstrować witalność i energię, a także poczucie humoru.

Utwór powstał w 1937 r. do tekstów XIII-wiecznego zbioru pieśni o tym samym tytule. Teksty te zadają kłam współczesnym wyobrażeniom o kulturze średniowiecza jako przepełnionej modlitwą i umartwieniem. 254 pieśni sławią doczesne uciechy, związane z przyrodą, kulinaria­mi, uczuciami i erotyką. Autorzy pamiętają co prawda o ulotności człowieczego istnienia, ale nie przeszkadza im to w podziwianiu pięk­nych kształtów dziewczęcych czy rozsmako­wywaniu się w trunkach. Kantata Orffa do średniowiecznych tekstów, stała się jednym z największych przebojów na pograniczu muzyki artystycznej i popkultury. Podobny charakter ma drugi utwór wieczoru: poemat symfoniczny Till Eulenspiegel (Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała) Richarda Straussa, rów­nież nawiązujący do kultury średniowiecza – tym razem do legendarnej postaci XIV-wiecz­nego wiejskiego kpiarza i awanturnika.

Orkiestrę Symfoniczną i Chór FŁ poprowadzi Dimitris Botinis, grecki dyrygent działający w Rosji.

Filharmonia Łódzka
14.02.2020 godz. 19:00

Wykonawcy:

Ewa Majcherczyk – sopran
Kacper Szelążek – kontratenor
Mariusz Godlewski – baryton
Dimitris Botinis – dyrygent
Dawid Ber – przygotowanie chóru
Waldemar Sutryk – przygotowanie chóru dziecięcego
Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ
Chór Dziecięcy Miasta Łodzi

Program:

Richard Strauss – Till Eulenspiegel
Carl Orff – Carmina Burana

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów