Zwycięzcy wielkich festiwali na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym

24.03.2021
Writing with fire, fot. mat. pras.

Krakowska Fundacja Filmowa, organizator 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zapowiada pierwsze tytuły tegorocznego programu! Wśród wielu zaskakujących debiutów i długo oczekiwanych światowych premier znajdą się także 3 niezwykłe filmy dokumentalne, które zwyciężyły na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie: Sundance, IDFA i Berlinale.

Z zakończonego tydzień temu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie zaproszenie do Krakowa przyjęła Olga Lucovnicova, laureatka Złotego Niedźwiedzia za film “Mój wujek Tudor”/ “Nanu Tudor”. Reżyserka wprowadza widzów w idylliczny świat niewinnej nostalgii. W kameralnych zbliżeniach kamera rejestruje obrazy zdające się należeć do innej epoki. Wśród wspomnień pozornie beztroskiego dzieciństwa, wyłania się obraz koszmarnej traumy, za którą odpowiedzialny jest tytułowy Tudor. Ten mocny i emocjonalny film dokumentalny zostanie zaprezentowany w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych.

Sundance Film Festival to największy festiwal filmów niezależnych w USA. Właśnie tam odbyła się premiera dokumentu “Ogniem pisane”/ ”Writing with Fire” duetu Rintu Thomas i Sushmita Ghosha. Wbrew zależnościom kastowym i silnie obecnemu patriarchatowi w jednym z najbardziej konserwatywnych stanów Indii, bohaterki filmu Dalitki rozwijają cyfrową agencję prasową, budując na przekór tradycjom niezależne i potężne medium. Film został laureatem zarówno Nagrody Specjalnej Jury dla filmu dokumentalnego, jak również Nagrody Publiczności. Na Krakowskim Festiwalu Filmowym zostanie zaprezentowany w międzynarodowym konkursie dokumentalnym.

Firouzeh Khosrovani, to reżyserka filmu “Rentgen rodzinny”/ ”Radiograph of a Family”, który otrzymał główną nagrodę na największym forum dokumentu IDFA w Amsterdamie oraz nagrodę za najbardziej kreatywne wykorzystanie archiwaliów. To głęboko osobisty film, ukazujący losy rodziców autorki: Hosseina - wykształconego za granicą ateisty i Tayi - ortodoksyjnej muzułmanki. W tle rozerwanej przepaścią kulturową opowieści o małżeństwie toczy się pełna konfliktów społecznych historia Iranu tuż przed rewolucją w 1979 roku i po niej. Film zmierzy się z najlepszymi dokumentami z całego świata w międzynarodowym konkursie dokumentalnym.

Trwa intensywny okres selekcyjny, a pełny program 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego poznamy w kwietniu. Zakwalifikowane filmy powalczą o nagrody w trzech konkursach: dwóch międzynarodowych i w konkursie polskim, a także zyskają szansę na Oscara oraz nagrodę EFA. Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 roku równolegle w kinach i w Internecie.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.