Spektrum ONLINE trwa do 7 listopada!

-
06.11.2021

Do 7 listopada można oglądać wszystkie filmy krótkometrażowe w Internecie, w tym tegorocznych zwycięzców konkursów Okiem Młodych – dokumenty, fabuły, animacje i filmy amatorskie czekają na platformie VOD Nowe Horyzonty!

W sobotę 30 października zakończyła się 7 edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. Podczas uroczystej Gali Zamknięcia, która poprowadził dziennikarz Jan Pelczar, poznaliśmy tegorocznych laureatów. Wręczono nagrody w konkursach filmów krótkometrażowych Okiem Młodych dla młodych twórców, gdzie w każdej z konkursowych sekcji (Fabuła, Dokument, Animacja, Amatorski) swojego faworyta wybiera trzyosobowe jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele świata filmu i sztuki. Oprócz jury głównego, filmy oceniało również jury lokalne: konkursowe fabuły oglądali uczestnicy terapii zajęciowej w Mokrzeszowie, sekcję dokumentalną skład złożony z osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy, konkurs amatorski przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica – a w konkursach pełnych metraży jedynym jury była festiwalowa publiczność!

 

Łącznie przyznano 20 nagród i wyróżnień, a statuetki dla laureatów głównych nagród zostały wykonane przez wrocławskie studio Zakwas – w tym roku o tyle wyjątkowe, że stworzone z autorskiej masy ceramicznej z lokalnych surowców wzbogacone kruszcem recyklingowej cegły budowlanej pochodzącej z pozostałości po dawnej zabudowie Dolnego Śląska.

 

Zwycięzcy 7. Świdnickiego Festiwalu Spektrum

 

Uroczystość rozpoczęła przedstawicielka Jury Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica, ogłaszając przyznane przez Radę wyróżnienie w Konkursie Amatorskim Okiem Młodych, które spośród ośmiu filmów konkursowych przypadło w tym roku fabule z Polski – „Głowy duże, głowy małe” (2021) w reżyserii Kaliny Gawrysiak – za „nawiązanie do problemu, który dotyka osób w naszym wieku, jakim jest przejęcie roli dorosłego i opieka nad rodzeństwem. Był on wykonany estetycznie, w dobrej jakości i z pomysłem.” Młodzieżowa Rada Miasta Świdnica przyznała również wyróżnienie dla filmu „Zespół eksplodującej głowy” (Polska, 2021) w reżyserii Kacpra Wiącka.

 

Główną nagrodę w Konkursie Amatorskim Okiem Młodych otrzymał rosyjski krótki metraż „Hobo” w reżyserii Alexandra Ivanova. Jury w składzie Bożena Kuźma, Martyna Majewska, Jarosław Perduta przyznało nagrodę za konsekwentny dobór środków artystycznych, dojrzałość warsztatową, dbałość o aspekty wizualne i surrealistyczne poczucie humoru.” Jury przyznało także wyróżnienia ex aequo dla polskich produkcji „Głowy duże głowy małe” w reżyserii Kaliny Gawrysiak i „Zespół eksplodującej głowy” w reżyserii Kacpra Wiącka.

 

W Konkursie Okiem Młodych – Fabuła, nagroda „Niepełny kadr” przyznawana przez Jury osób z niepełnosprawnościami z warsztatów terapii zajęciowej w Mokrzeszowie, przypadła filmowi „Zanim zasnę” w reżyserii Damiana Kosowskiego.

 

Jury w składzie Katarzyna Figura, Tomasz Kolankiewicz i Michał Ciechomski przyznało główną nagrodę w Konkursie Okiem Młodych – Fabuła dla francuskiego filmu „Psylo” w reżyserii François Robic. Każdy z członków Jury uzasadnił i podsumował wspólny efekt obrad jurorskich indywidualnymi uzasadnieniami: „Grzyby, wiatr, wilk, strumień, woda, kamień, orgazm, ziemia, las, kobieta, mężczyzna.” – Katarzyna Figura; „Wyjątkowa animacja dopełniająca film fabularny, za historię, dźwięk i połączenie zdjęć analogowych i cyfrowych.” – Michał Ciechomski; „Za zaskakującą, wielopoziomową reinterpretację klasycznej baśni, film kompletny, niesłychanie sensualny i przede wszystkim bardzo ciekawy formalnie.” – Tomasz Kolankiewicz. Jury przyznało także wyróżnienie dla francuskiej produkcji „Dustin” w reżyserii Naïlii Guiguet.

 

W konkursie Okiem Młodych – Dokument, nagrodę „Kinematografek” przyznawało Jury osadzonych z Aresztu Śledczego w Świdnicy, którzy poza festiwalem biorą udział w licznych warsztatach filmowych i sami są autorami dwóch filmów dokumentalnych zrealizowanych w ramach programu resocjalizacyjnego „Kocham Kino”. Kierownik działu penitencjarnego oraz reprezentacja osadzonych wzięli udział w Gali zamknięcia Spektrum i przekazali werdykt. Pierwsze miejsce przypadło filmowi „Nie jesteśmy przyjaciółkami” w reżyserii Alicji Sokół. Miejsce drugie i trzecie otrzymały odpowiednio tytuły „Opus Magnum” w reżyserii Filipa Bojarskiego i francuski „Tysiąc prób oceanicznych” w reżyserii Wang Yuyan.

 

Nagroda główna Konkursu Okiem Młodych – Dokument przyznana przez Jury w składzie: Patrycja Polkowska, Michał Zygmunt, Piotr Stasik trafiła do filmu „Hydebank” w reżyserii Rossa McCleana za „opowieść o wykluczonych, która staje się podróżą do głębi naszego człowieczeństwa i idealne wyważenie między poezją filmowej opowieści a surowym realizmem portretowanego świata.” Jury przyznało także wyróżnienie dla szwajcarskiego filmu „Mecz” w reżyserii Romana Hodela za „dojmujący i niezwykle świadomy portret samotności i izolacji, w której w ostatnich miesiącach wszyscy doświadczamy.”

 

W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu widzowie mogli także oglądać krótkometrażowe filmy animowane. W Konkursie Okiem Młodych – Animacja wzięło udział osiem produkcji, a Jury w składzie: Daria Kopiec, Aneta Ozorek i Grzegorz Wacławek przyznało główną nagrodę dla francuskiego filmu „Owca, wilk i filiżanka herbaty…” w reżyserii Marion Lacourt za „konsekwencję w wyborze wyrazistych narzędzi budujących świat niedopowiedzianych tajemnic, strachu przed odrzuceniem i lęku samotności, za odważne i bezkompromisowe podejście do budowania plastyki filmu oraz jego symbolicznych treści oraz grę z konwencją baśni.” Jury przyznało także wyróżnienie dla francuskiego filmu „Trona Pinnacles” w reżyserii Mathilde Parquet.

 

W tym roku festiwalowa publiczność nie zawiodła frekwencją i po zliczeniu głosów wyłoniono ulubione filmy świdnickich widzów. W Konkursie Spektrum największą popularnością cieszył się nominowany do Oscara tytuł „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić. Drugie miejsce przypadło najnowszemu filmowi w dorobku Kingi Dębskiej - „Zupa nic”. Widzowie docenili też intymne „Piosenki o miłości” w reżyserii Tomasza Habowskiego wyróżnione trzecią lokatą. W nowej sekcji Bliżej / Closer, poruszającej tematykę lokalności, zwyciężył film „Czarny Jezus” w reżyserii Luci Lucchesiego. A wśród wszystkich konkursowych krótkich metraży z sekcji Okiem Młodych (Fabuła, Dokument, Animacja, Amatorski), serca festiwalowiczów zdobył film „Opus Magnum” w reżyserii Filipa Bojarskiego.

 

Spektrum ONLINE

 

Przez tydzień Świdnica gościła jedno z największych i najciekawszych wydarzeń filmowych na Dolnym Śląsku, ale to nie koniec wrażeń – do 7 listopada filmy krótkometrażowe z tegorocznego programu Spektrum z konkursów Okiem Młodych, w tym wszystkie tytuły nagrodzone, można oglądać ONLINE za pośrednictwem platformy VOD Festiwalu Nowe Horyzonty!

 

Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM jest organizowany przez Wrocławską Fundację Filmową oraz Świdnicki Ośrodek Kultury i finansowany ze środków miasta Świdnica, które po raz kolejny objęło festiwal mecenatem.

 

Zachęcamy do śledzenia bieżących newsów dotyczących festiwalu za pośrednictwem strony oraz oficjalnych mediów społecznościowych: https://spektrumfestival.pl/

Facebook / https://www.facebook.com/SPEKTRUMfestiwal
Instagram / https://www.instagram.com/spektrumfestiwal/

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.