Zwycięzcy 13. edycji Short Waves Festival 2021
W piątek 18 czerwca, w murach poznańskiego Centrum Kultury Zamek odbyła się gala wręczenia nagród 13. edycji Short Waves Festival. Po burzliwych obradach i skrupulatnym głosowaniu, członkowie każdego z Jury, jak i publiczność przyznali nagrody i wyróżnienia w pięciu konkursach: International Competition, Konkurs Polski, Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, Dances with Camera, Urban View – o łącznej wartości 48.000 tysięcy złotych.
INTERNATIONAL COMPETITION
Jury w składzie: Ioakim Mylonas, Marta Prus oraz Gerald Weber zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:
I Nagroda – 10 000 PLN
A Lack of Clarity, reż. Stefan Kruse Jorgensen, Dania 2020 – Za kreatywny, skłaniający do refleksji i niepokojący sposób podjęcia tematu globalnego rozwoju w kierunku kontroli społecznej.
II Nagroda – 5 000 PLN
Same/Different/Both/Neither, reż. Adriana Barbosa, Fernanda Passoa, Brazylia/USA 2020 – Za sprawą czułej filmowej konwersacji pomiędzy dwiema przyjaciółkami, film staje się subtelną kroniką naszych czasów.
III Nagroda – 2 500 PLN
Blue Honda Civic, reż. Jussi Eerola, Finland 2020 – Za zabranie widza na wyjątkową wycieczkę, która w zabawny sposób wyostrza nasze zmysły w postrzeganiu tego, co zwiemy rzeczywistością.
Specjalne Wyróżnienie
Push This Button If You Begin To Panic, reż. Gabriel Böhmer, Wielka Brytania 2020 – Za oryginalną technikę animacji i humorystyczne podejście do tematu.
Nagroda Publiczności – 2 000 PLN
Still Processing, reż. Sophy Romvari, Kanada 2020
KONKURS POLSKI
Jury w składzie: Suzy Gillett, Tomasz Kolankiewicz oraz Peter Cerovšek zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:
Nagroda Główna – 7 500 PLN
Równonoc, reż. Daria Kasperek, Polska 2020 – Jednogłośnie zdecydowaliśmy, by przyznać nagrodę filmowi Równonoc Darii Kasperek. Za stylowy filmowy minimalizm, ambicję i odwagę artystyczną. Film zabrał nas wszystkich w intrygującą podróż – z niecierpliwością oczekujemy jej dalszych prac.
Nagroda Jury Młodych – 1 000 PLN
Wyraj, reż. Agnieszka Nowosielska, Polska 2020 – Za wrażliwość obrazu, czułość, z jaką oddane są więzy rodzinne, dbałość o szczegóły i kreację symboliki. Za stworzenie bohaterów funkcjonujących nie tylko na papierze. Za piękny romantyczny świat, w którym malownicza na pozór przyroda i oniryczny nastrój budzą jednak niepokój. Wyraj to film, który podejmuje ryzyko i tym samym wypełnia lukę w polskim kinie.
Nagroda publiczności – 2 000 PLN
We Have One Heart, reż. Katarzyna Warzecha, Polska 2020
KONKURS POLSKICH FILMÓW EKSPERYMENTALNYCH
Jury w składzie: Ewa Szabłowska, Piotr Bosacki oraz Marina Kožul zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:
Nagroda Główna – 5 000 PLN
Untitled, reż. Daniel Dąbrowski, Polska 2020 – Za użycie technik analogowych, które mogą wydać się prawdziwym eksperymentem. Za nawiązanie do strukturalistów i awangardy lat 70. Za zawężenie środków, ukazujące materialną esencję obrazu filmowego, za spokój i ukazanie człowieka w jego naturalnej pozycji jury KPFE nagradza Daniela Dąbrowskiego za film “Untitled”.
Specjalne Wyróżnienie
To co we mnie siedzi, reż. Mateusz Kułacz, Polska 2020 – Interesujący i niejednoznaczny przypadek introspekcji stworzony przez osobę bez formalnego doświadczenia filmowego, a także życiowego. Wyróżnienie specjalne przyznajemy Mateuszowi Kułaczowi za film “To co we mnie siedzi”.
DANCES WITH CAMERA
Jury w składzie: Wojciech Mochniej, Anna Alexandre oraz Mary Wycherley zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:
I Nagroda – 5 000 PLN
CAN’T KILL US ALL, reż. Botisa Seva, United Kingdom 2020 – My, członkowie jury, chcemy docenić uderzającą siłę CAN’T KILL US ALL Botisa Sevy. Wyjątkowa perspektywa zaprezentowana w filmie mocno wciąga i angażuje widza w wewnętrzne emocje i myśli głównego bohatera, młodego czarnego ojca obecnych czasów. Kadry i obiektywy wykorzystane przez twórcę podkreślają dramaturgię uzupełnioną niezwykle wyrazistym uosobieniem i interpretacją. Botisowi Sevie udało się wyszlifować prawdziwy diament składający się z bliskości w czystej postaci i globalnej walki o prawa człowieka – film to istotny wkład zarówno w kontekście filmu tańca, jak i zmian społecznych.
II Nagroda – 2 000 PLN
Fibonacci, reż. Tomáš Hubáček, Czechy 2020 – Chcielibyśmy wyróżnić poetyckość krajobrazów w filmie FIBONACCI Tomáša Hubáčka oraz relacje pomiedzy subtelną dramaturgią i silną muzyką. Film łączy w sobie zróżnicowaną kompozycję kadrów z niezwykłą wręcz organiczną choreografią. Wspaniała wizualna uczta w połączeniu z ukrytym przesłaniem o środowisku i życiu.
Specjalne wyróżnienie
Navigation, reż. Marlene Millar, Kanada 2020 – Z dużym uznaniem dla całości produkcji chcemy przekazać wyróżnienie honorowe dla NAVIGATION Marlene Millar i Sandy Silvy. Uderzająco kinestetyczny i bogaty w dźwięk i obraz film ukazuje silne poczucie wspólnoty, historii i dziedzictwa kulturowego. Realizacja w piękny sposób prezentuje symbiotyczną relację choreografii, krajobrazu oraz muzyki. Utrzymuje się w pamięci na długo po końcowej scenie i jest poetycką refleksją na temat przeszłości łączącą się z nadzieją na przyszłość.
Specjalne wyróżnienie
BEN, reż. Gabriel Beddoes, Ilaria Vergani Bassi, Mattia Parisotto, Teresa Sala, Włochy 2020 – Chcieliśmy również wyróżnić BEN Gabriela Beddoes, Ilarii Vergani Bassi, Mattia Parisotto i Teresy Sali za czarującą historię prowadzącą nas przez losy pięknego antybohatera wpisującego się w tradycję włoskiego kina. Jego urok i niezręczność sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać, jak my sami mamy odnaleźć drogę i swoje miejsce na świecie. BEN sprawia, że popadamy w stan słodko-gorzkiej melancholii, pozostawiając nas z lekkim uśmiechem, ale też ciężkim sercem.
Nagroda Publiczności – 1 000 PLN
You wanted rivers, reż. Magdalena Zielińska, Polska 2020
URBAN VIEW
Nagroda Publiczności – 5 000 PLN
Enter Through the Balcony, reż. Roman Blazhan, Ukraina 2020
{info.pras}