Zostań Moniuszką... w swoim telefonie!

12.10.2019
Zostań Moniuszką... w swoim telefonie!

Czy nie marzyłeś o tym, aby spróbować swoich sił jako kompozytor? Czy nie chciałbyś stworzyć własnej opowieści o miłości? Czy historie z dawnej Polski mogłyby się wydarzyć dzisiaj? Jeśli masz ochotę wejść w świat opery i stworzyć własną współczesną wersję Halki czy Strasznego dworu Stanisława Moniuszki, to ta aplikacja jest właśnie dla Ciebie. Zostań kompozytorem!

Każda z oper prezentowana jest najpierw w formie animowanego filmu z oryginalną wersją kompozytora w skondensowanej formie (ok. 12 minut nagrania z katalogu DUX w wykonaniu Opera Nova w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej w Gdańsku). Użytkownik poznaje główne postacie oraz przebieg libretta. Następnie pojawia się możliwość stworzenia własnej wersji opery na kanwie osi dramaturgicznej obu utworów. Użytkownik ma do wyboru powielenie opowieści w formie historii miłości tragicznej (Halka) albo historii miłości szczęśliwej (Straszny dwór). Na tej podstawie użytkownik – jako nowy kompozytor i librecista – tworzy współczesną replikę opery, ale ze zmienionymi, różnymi parametrami.

Użytkownik może ustalić dane personalne kompozytora, librecisty i innych twórców spektaklu, wynikiem czego powstaje wizualizacja plakatu. Użytkownik dokonuje wyboru scenografii, w którym rozegra się cały spektakl, np. w szkole i na wakacjach. W następnym kroku użytkownik może zmienić postaciom imiona, a wydarzeniom nadać nowy bieg, w sposób kojarzący mu się z podobną historią, autentyczną lub wyimaginowaną, którą chciałby przedstawić. Kolejno użytkownik może zmienić twarze postaciom, na jedną z kilku proponowanych oraz dokonać wyboru strojów postaci z przygotowanych zestawów.

Gotowe, nowe postacie - po zatwierdzeniu przez użytkownika - są zapisywane i i występują w autorskiej adaptacji oper. Następnie użytkownik otrzymuje możliwość użycia współczesnej aranżacji muzyki Moniuszki w formie rozrywkowej z zachowaniem oryginalnego tekstu oraz melodii. Autorem współczesnych aranżacji jest Jerzy Kluzowicz. Po obejrzeniu gotowej adaptacji, użytkownik będzie mógł w całości obejrzeć własną wersję opery, wzorowaną na moniuszkowskim oryginale, a później opublikować ją w dowolnym miejscu w sieci.

Aplikacja pozwoli użytkownikowi poznać dwie kluczowe opery Moniuszki, odnotować cały proces twórczy i realizacyjny spektaklu oraz podjąć pierwszą próbę stworzenia małego dzieła scenicznego. Aplikacja jest dostępna od września 2019 roku na urządzeniach mobilnych (smartfony, tablety) działających w systemach Andorid i iOS. Dostęp do aplikacji jest bezpłatny za pośrednictwem Google Play oraz AppStore.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.