Znamy tegoroczne nominacje do Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Poważna!

06.12.2017
Joanna Freszel, foto © POLITYKA / Leszek Zych.

Paszporty Polityki, to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Inicjatorem nagrody był ZDZISŁAW PIETRASIK - wybitny dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy i teatralny, wieloletni szef redakcji kulturalnej w tygodniku POLITYKA. Idea wykreowania nowej nagrody była prosta: „nieuleganie modom i środowiskowym naciskom, uważnego wysupływania najbardziej wartościowych dokonań, ale i z przekonania, że młoda kultura jest dobrem, które należy wspierać i promować”.

Autor pomysłu zaprosił do współpracy całe środowisko krytyki polskiej sztuki. Przez ćwierć wieku wprowadzono kilka zmian proceduralnych oraz dostosowano nazwy kategorii do nowych, dynamicznie rozwijających się kierunków i trendów w sztuce. Aby podkreślić kreatywność twórców i tendencje zmian w sztuce zastąpiono kategorie PLASTYKA - SZTUKAMI WIZUALNYMI (2003 r.), ROCK-POP-ESTRADA - MUZYKĄ POPULARNĄ, a MUZYKĘ przypisano do kategorii MUZYKA POWAŻNA (2006 r.). Powołano też nową kategorię KULTURA CYFROWA (2016), która obejmuje wszelkie formy kultury, gdzie wyjściową formą jest kod programowania, ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery, konsole i urządzenia przenośne, różnego rodzaju aplikacji, różnorodnych form internetowych, VR i filmów interaktywnych. Od 2002 roku wręczany jest KREATOR KULTURY – nagroda ta nie podlega nominacjom i jest przyznawana wybitnym osobistościom polskiej kultury, których praca miała wpływ na rozwój i popularyzację polskiej kultury.

W kategorii MUZYKA POWAZNA do 25tej edycji Paszportów Polityki nominowani zostali:

Joanna Freszel

Śpiewaczka operowa, sopranistka. Studiowała na Wydziale Wokalnym UMFC w klasie prof.  Jadwigi Rappé. W 2013 roku uhonorowana medalem „Magna cum Laude” jako najlepsza absolwentka. Jest stypendystką i laureatką wielu prestiżowych konkursów wokalnych w kraju i na świecie. Krytycy wysoko ocenili jej prawykonania m.in.: utworów Uriego Caine’a, Aleksandra Kościówa, Krzysztofa Wołka, Adama Falkiewicza.
Nagrała album „Real Life Song”, który był nominowany do nagród polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK.

O TWÓRCZOŚCI JOANNY FRESZEL
Ma talent wokalny i aktorski, które łączy płynnie
i organicznie w swoich kreacjach – Anna S. Dębowska

Artur Zagajewski

Kompozytor i teoretyk muzyki. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. W swoje twórczości inspiruje się muzyką punk rockową. Prowadzi także poszukiwania sonorystyczne. Zmiany barwy dźwięku, jego faktury oraz dynamiki osiąga stosując niekiedy wymyślone przez siebie instrumenty na przykład rury z PCV.
W 2017 roku został nagrodzony grand prix za utwór „brut” podczas 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Palermo. Kompozycja „brut” powstała
z fascynacji postacią Le Corbusiera i jego architekturą brutalistyczną.

O TWÓRCZOŚCI ARTURA ZAGAJEWSKIEGO
Muzyka do słuchania w różnych, także nietypowych miejscach – Jacek Marczyński

Artur Zagajewski - Song of Nature

Piotr Sałajczyk

Wszechstronny, kreatywny pianista, występujący jako solista oraz kameralista. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Studiował również w słynnym Mozarteum w Salzburgu. Dużo koncertuje w kraju i na świecie.
W 2017 roku wydawnictwo płytowe DUX zaprosiło Piotra Sałajczyka do ważnego dla polskiej fonografii projektu muzycznego. Pianista nagrał utwory fortepianowe Juliusza Zarębskiego. Jest to pierwszy i dlatego unikatowy zapis fonograficzny kompozycji tego ulubionego ucznia Liszta.

O TWÓRCZOŚCI PIOTRA SAŁAJCZYKA
Ogromne uznanie za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru. – Jakub Puchalski

fortepian: Piotr Sałajczyk

Krytycy nominujący

Anna S. Dębowska - „Gazeta Wyborcza”, „Beethoven Magazine” Jacek Hawryluk - Polskie Radio Dwójka Dorota Kozińska - publicystka niezależna Jacek Marczyński - „Rzeczpospolita” Monika Pasiecznik - „Odra” Jakub Puchalski - publicysta niezależny Adam Rozlach - Polskie Radio Jedynka Adam Suprynowicz - Polskie Radio Dwójka Marlena Wieczorek - Meakultura.pl Kinga A. Wojciechowska - „Presto”

Artyści zgłoszeni do nagrody

Barbara Borowicz (klarnecistka), Rafał Kłoczko (dyrygent), Krystian Adam Krzeszowiak (tenor), Rafał Łuc (akordeonista), Szymon Nehring (pianista), Ewelina Nowicka (skrzypaczka, kompozytorka), Aleksandra Opała-Wójcik (mezzosopran), Tomasz J. Opałka (kompozytor), Martyna Pastuszka (skrzypaczka barokowa), Sebastian Perłowski (dyrygent), Kacper Szelążek (kontratenor), Janusz Wawrowski (skrzypek), zespoły: Erlendis Quartet, gen~.rate, Kompopolex, Spółdzielnia Muzyczna.

{info. pras}

 

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.