Znamy nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020

06.10.2020
Znamy nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020

7 listopada 2020 na antenie TVP Kultura poznamy laureatów dziesiątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku, Nagroda honorowa oraz Odkrycie roku. Do 9 października trwa głosowanie, które wyłoni laureatów tegorocznej edycji.

Rada Programowa ds. Muzyki Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 30 września wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 187 kandydatur.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2020 w kategorii Osobowość roku rywalizować będą:

  • Adam Bałdych – za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, za twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz za wielką wyrazistość muzycznych interpretacji.

  • Łukasz Długosz – za inspirowanie kompozytorów, przyczynienie się do powstania nowych dzieł muzycznych i znakomite wykonawstwo muzyki współczesnej.

  • Anna Szostak-Myrczek – za stworzenie i prowadzenie chóru Camerata Silesia, za wizjonerską politykę repertuarową tego zespołu.

  • Adam Sztaba – za uszlachetnianie kultury popularnej, za łączenie ludzi w trudnym okresie pandemii w projekcie #wdomuzagrane,

  • Lutosławski Piano Duo Emilia Sitarz i Bartek Wąsik – za niestandardowość, śmiałość programową i znakomitą klasę interpretacji utworów różnych muzycznych epok, w tym najnowszych.

Wydarzeniem roku zostanie jedno z pięciu nominowanych:

  • Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki – za ukazanie mniej znanej twórczości Stanisława Moniuszki, za spójną i erudycyjną koncepcję programową festiwalu i za skalę jego oddziaływania.

  • Kromer Biecz Festival – za wizjonerstwo programowe i organizacyjne w wykreowaniu marki i tożsamości festiwalu.

  • List z Warszawy” (musical z repertuaru Warszawskiej Opery Kameralnej) – za twórcze przepracowanie broadwayowskiego modelu scenicznego, niekonwencjonalność muzyczną, za artystyczne obalanie kulturowych stereotypów.

  • Premiera albumu „Gismondo, Re di Polonia” z nagraniem opery Leonarda Vinciego w wykonaniu {oh!} Orkiestry Historycznej – za znakomitą interpretację dzieła barokowego o licznych odniesieniach do historii Polski.

  • Premiera opery „Drach” Aleksandra Nowaka podczas Festiwalu AUKSODRONE – za podkreślenie wymiarów lokalnych w oddziaływaniu uniwersalnym, za siłę przekazu muzycznego i kulturowego.

Odkryciem roku mają szansę zostać:

  • Maniucha Bikont – za włączanie muzyki tradycyjnej w życie współczesnych miast i młodego pokolenia, za interdyscyplinarność artystyczną.

  • Aleksandra Olczyk – za szczególną jakość kreacji wokalnej i dynamikę rozwoju drogi artystycznej.

  • Tomasz Skweres – za serię utworów łączących oryginalność z wirtuozerią i erudycją muzyczną.

  • Dominik Wania – za osobisty klimat improwizacji i utworów jazzowych, za artystyczne wyrafinowanie i konsekwencję na drodze twórczej.

  • Polish Violin Duo – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak – za niekonwencjonalność muzycznych interpretacji w klasycznych ramach duetu skrzypcowego.

Ze względu na charakter Nagrody honorowej nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas gali wręczenia nagród, ale kandydatury zostaną poddane głosowaniu Kolegium Elektorów.

Do 9 października na stronie www.koryfeusz.org.pl trwa głosowanie publiczności na laureata w kategorii Odkrycie roku. Równolegle odbywa się tajne głosowanie Kolegium Elektorów, które wyłoni laureatów w pozostałych trzech kategoriach.

Wyniki głosowania poznamy 7 listopada na antenie TVP Kultura. Laureaci otrzymają statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura.

Sylwetki nominowanych osób oraz opisy wydarzeń dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Koryfeusz Muzyki Polskiej zostanie wręczony po raz dziesiąty. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad tegoroczną edycją objęli: Polskie Radio S.A., Rzeczpospolita, TVP Kultura, Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic.pl, Presto, Jazz Forum, Jazzarium.pl oraz JazzPress.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.