Zespół Szczecinianie wystąpi na Festiwalu Moniuszko Inspiration!

Jutro, 8 listopada – kolejny dzień Festiwalu Moniuszko Inspiration! w Operze na Zamku. Tym razem wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie* z operą „Verbum nobile – szlachetne słowo honoru”. Początek o 19.00.

Spektakl inspirowany jest twórczością muzyczną Stanisława Moniuszki, podczas którego widzowie będą mogli usłyszeć mniej i bardziej znane kompozycje tego twórcy, ale również tradycyjną muzykę regionalną, która sięga do rdzenia naszej kultury i tradycji muzycznej oraz tanecznej. Pretekstem do powstania spektaklu stały się stare, łacińskie słowa verbum nobile, czyli szlachetne słowo honoru. Wykonawcy w zaskakujący sposób przeniosą widzów w kolorowy świat polskiego tańca, śpiewu i żywej muzyki.

Reżyseria i choreografia - Łukasz Neter
Dyrektor artystyczny - Ewa Ott-Kamińska
Dyrektor muzyczny - Krzysztof Kaminski

Wystąpią:

Tancerze, wokaliści i muzycy Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie
Kapela PoPieronie
Gościnny udział Orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą Jerzego Wołosiuka

*Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie

Z fascynacji folklorem, która towarzyszyła grupie ludzi przez wiele lat, powstał Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, łączący to, co stare – bogactwo polskiej tradycji, i młode – ludzi pełnych pasji i niespotykanej energii, które biją ze scen już 19 lat. Nie szczędząc trudu i pracy, sięgali do źródeł polskiego folkloru. Stworzyli repertuar przedstawiający tańce i pieśni różnych regionów Polski. Na przestrzeni blisko dwudziestu lat zespół, skupiający początkowo kilkoro tancerzy, rozrósł się i dziś angażuje w swoją działalność ponad trzystu artystów, podzielonych na różne grupy wiekowe. Zespół posiada swoją kapelę, która zawsze na żywo wzmacnia przekaz artystyczny koncertów. W repertuarze ma m.in. tance kaszubskie, krakowskie, rzeszowskie, łowickie, lubelskie, spiskie, pasterskie, żywieckie, rybackie, śląskie, orawskie, beskidzkie oraz narodowe. Na stałe współpracuje z wybitnymi choreografami z całej Polski. Bierze udział w koncertach charytatywnych i promujących miasto, województwo i region w kraju i za granicą, za co otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Szczecina oraz Reprezentacyjnego Zespołu Pomorza Zachodniego. W październiku tego roku został wyróżniony także nagrodą Pro Arte przyznana za wybitnego osiągnięcia na rzecz rozwoju kultury Pomorza Zachodniego.

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów