Słońce / linia / liść. Żelazowa Wola w fotografii Czesława Olszewskiego

-
04.05.2021

NIFC zaprasza na wystawę czasową w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

Prezentowane na wystawie zdjęcia Czesława Olszewskiego pochodzą ze zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina i Fototeki Biblioteki Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Większość fotografii powstała w latach 30., część w roku 1949. Są to zdjęcia dokumentacyjne wykonane na zlecenie Instytutu Fryderyka Chopina. Miały na celu ukazanie efektów przygotowanej na przełomie lat 20. i 30. XX wieku rewitalizacji wykupionego z rąk prywatnych domu urodzenia Fryderyka Chopina wraz z przyległym terenem. Prace obejmowały zarówno nadanie nowej formy parkowi, czym zajął się profesor Franciszek Krzywda-Polkowski, architekt kierujący w tym czasie Zakładem Architektury Krajobrazu i Parkoznawstwa warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, jak i odtworzenie wnętrz oficyny, w której urodził się Chopin, powierzone profesorowi architektury Lechowi Niemojewskiemu.

Żelazowowolskie zdjęcia Czesława Olszewskiego to nie tylko dokumentacja konstrukcji powstających w otoczeniu rewitalizowanego domu urodzenia Fryderyka Chopina – przyszłego muzeum przyciągającego melomanów z całego świata. To również ujęcia pejzażowe, na których nie widać ingerencji człowieka.

Oprócz wyboru zdjęć, powiększonych na potrzeby wystawy, w gablotach prezentowane są oryginalne druki – zdjęcia Olszewskiego publikowane w latach 40. XX wieku w formie pocztówek oraz w prasie – jak również jego szkice, wykonane ołówkiem i tuszem, ukazujące zabytki architektury. Pokazujemy też kilka oryginalnych odbitek fotografii, które Olszewski wykonał w innych miejscach związanych z Fryderykiem Chopinem, m.in. w Brochowie – pochodzą one ze zbiorów rodziny fotografa.

Czesław Olszewski (1894–1969), polski fotograf, rysownik, muzyk i meloman. Urodził się w Grójcu, gdzie spędził dzieciństwo i rozpoczął edukację, ucząc się także gry na skrzypcach. Po ukończeniu szkoły średniej w Piotrkowie Trybunalskim podjął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jego mistrzem był Stanisław Noakowski, którego rysunki reprodukował i którego stylem inspirował się we własnych pracach plastycznych. Jednocześnie zainteresował się fotografią, a zamiłowanie to szybko przerodziło się w profesję – w pracy fotografa wykorzystywał zresztą umiejętności nabyte w czasie studiów architektonicznych, wyczucie przestrzeni i bryły, osiągając perfekcję w wykonywaniu wedut i pejzaży. W latach 30. poświęcił się dokumentowaniu warszawskiej architektury modernistycznej i te zdjęcia przyniosły mu największą sławę, choć specjalizował się również w fotografowaniu dzieł sztuki do katalogów wystaw i wykonywał cykle fotografii ukazujących zabytki mniejszych ośrodków. Wtedy też powstały zdjęcia prezentowane na naszej ekspozycji, na których uwiecznił tworzone od 1930 roku muzeum poświęcone Fryderykowi Chopinowi – rewitalizowaną oficynę dawnego dworu Skarbków i otaczający ją park. Widoki Żelazowej Woli symbolicznie łączą trzy największe pasje Olszewskiego: fotografię, architekturę i muzykę.

Wystawie towarzyszy dwujęzyczny (polsko-angielski) katalog zawierający teksty, w których omówiono twórczość Czesława Olszewskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego zdjęć wykonanych w Żelazowej Woli, oraz reprodukcje wszystkich jego zdjęć ze zbiorów NIFC.

Wystawa czynna do 19 września 2021.

Dodatkowe informacje:

https://muzeum.nifc.pl/pl/muzeum/wizyta-informacje

Kurator Muzeum Fryderyka Chopina: dr Seweryn Kuter
Kierownik Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli: Violetta Jarząbkowska
Kurator wystawy: dr Małgorzata Zawadzka
Koordynator wystawy: Marta Syrzistie 
fot. Kuba Mozolewski/NIFC

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.