Odważnie, niezależnie i bardzo filmowo. Zbliża się 67. OKFA

-
18.05.2021

Wszystkim stęsknionym filmowych wrażeń polecamy 67. OKFA Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby. Od 3 do 6 czerwca na widzów czekają m.in. najlepsze filmy polskiego offu, spotkanie z Agnieszką Holland i Maciejem Cuske, projekcje „Szarlatana”, „Wieloryba z Lorino”, „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej oraz koncert galowy Marii Sadowskiej.

W fascynujący świat niezależnego kina wejdziemy za sprawą 60 obrazów wyłonionych z 225 nadesłanych. Nagrody główne w trzech sekcjach: film amatorski, niezależny oraz studencki, przyzna jury: Krzysztof Majchrzak, Łukasz Maciejewski, Adam Sikora, Katarzyna Klimkiewicz, Maciej Cuske.

Na projekcje konkursowe 3 i 4 czerwca wstęp jest bezpłatny. Filmy będzie można w tym roku również oglądać online na www.okfa.ckis.konin.pl

OKFA to także spotkania z osobistościami polskiego kina. 4 czerwca tuż po projekcji „Szarlatana” połączymy się na żywo z Agnieszką Holland – wybitną kilkukrotnie nominowaną do Oscara reżyserką i scenarzystką. Najnowsza produkcja Agnieszki Holland to oparty na faktach, zrealizowany z rozmachem film będący znakomitą, nieszablonową i niesłychanie zmysłową opowieścią o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. 4 czerwca, g. 18.30, bilet 15 zł

Na Czukotkę, do krainy surowej ziemi, gdzie żyje jedno z najstarszych syberyjskich plemion zabierze nas Maciej Cuske niezwykłym filmem „Wieloryb z Lorino”, który zdobył 15 nagród i wyróżnień na polskich i międzynarodowych festiwalach. Na spotkanie z autorem dokumentu, w tym roku również jurorem, zaprosimy widzów tuż po projekcji filmu – 3 czerwca, g. 18.15, bilet 10 zł

Klimat małej wioski Lorino, warunki życia mieszkańców i połowy wielorybów przybliża reżyser również wystawą swoich zdjęć analogowych, które powstały w 2013 r. podczas kręcenia dokumentu. Wystawa pt. „Czukotka” dostępna będzie w obiekcie festiwalowym.

Tego wieczoru odbędzie się również specjalny przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Małgorzaty Szumowskiej „Śniegu już nigdy będzie”, który był w tym roku polskim kandydatem do Oscara. To przewrotna historia atrakcyjnego mężczyzny Żeni, który zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu i zagląda w ludzkie dusze. W osobliwe postaci wcielają się m.in. Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Katarzyna Figura, Weronika Rosati, Andrzej Chyra. 3 czerwca, 20.30, bilet: 18 zł

 

Odważnego kina nigdy dość. W ramach pokazów specjalnych, w sobotę 5 czerwca, czeka nas nowatorski i poruszający tematy tabu zestaw 4 filmów, które szturmem zdobyły festiwale filmowe w kraju i na świecie i na które od dawna czekali widzowie kin. Podczas pokazu pt. „Najlepsze polskie krótkie metraże 2021. Vol. 1” zobaczymy m.in. debiut reżyserski aktorki Olgi Bołądź „Alicja i żabka”. Filmy powstały w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. 5 czerwca, g. 12.30-14.00, wstęp wolny.

Sobotni wieczór to oczywiście emocje związane z galą wręczenia nagród. Tuż po ogłoszeniu werdyktu będziemy cieszyć się w muzyką z najnowszego albumu Marii Sadowskiej. „Początek nocy” łączy wszystkie gatunki, w jakich się̨ do tej pory poruszała. Ta niepokorna reżyserka, producentka i kompozytorka swoje muzyczne doświadczenia i fascynacje zamknęła w płycie z piosenkami o miłości. 5 czerwca, g. 19.00, bilet: 40 zł.

Niedzielne przedpołudnie na OKFA poświęcone będzie najmłodszej publiczności. O g. 11.00 zapraszamy na pokaz „O!PLA na OKFA”. Dzieciom od 6 do 10 lat zaproponujemy niezwykłe polskie filmy animowane z Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji. 6 czerwca, g. 11.00, bezpłatne wejściówki do odbioru w CKiS – DK Oskard.

Natomiast o g. 18.00 będzie można obejrzeć filmy nagrodzone na 67. OKFA, a o 20.00, na finał filmowego święta mamy seans „Oscar Nominated Short Films”. Krótkie filmy aktorskie podejmują aktualne polityczne i społeczne tematy, nie zapominając o ludzkich i osobistych historiach bohaterów. Będą to opowieści m.in. o rodzącej się szczególnej więzi pomiędzy błąkającym się po ulicach Nowego Yorku nastolatkiem a głuchoniewidomym mężczyzną, o strażniku pochłoniętym osobistą korespondencją więźnia z celi śmierci czy rysowniku, któremu powracające śmiertelne spotkanie uniemożliwia powrót do swojego psa do domu. 6 czerwca, g. 20.00, bezpłatne wejściówki do odbioru w CKiS – DK Oskard.

 

PROGRAM

3 czerwca (czwartek)                                                                                
10.00 – 14.00, 15.00 – 17.30 - projekcje konkursowe – wstęp wolny
18.15 – inauguracja,
pokaz specjalny „Wieloryb z Lorino” i spotkanie z reżyserem Maciejem Cuske – prowadzenie Łukasz Maciejewski – bilet 10 zł
20.30 – pokaz specjalny premierowy „Śniegu już nigdy nie będzie” reż. Małgorzata Szumowska – bilet 18 zł

4 czerwca (piątek)
10.00 – 13.30,  14.30 – 17.45 – projekcje konkursowe – wstęp wolny                                   
18.30 – pokaz specjalny „Szarlatan” i spotkanie z Agnieszką Holland (połączenie na żywo) – prowadzenie Łukasz Maciejewski – bilet 15 zł           

5 czerwca (sobota)
10.30 – 12.30 - omówienia filmów konkursowych przez Jury
12.30 - 14.00 – pokaz specjalny „Najlepsze Polskie Krótkie Metraże vol.1” - wstęp wolny                             
19.00 – gala wręczenia nagród i koncert Marii Sadowskiej „Początek nocy” – bilet 40 zł
              
6 czerwca (niedziela)                                            
11.00 – O!PLA na OKFA – poranek z polską animacją dla dzieci 6+ - bezpłatne wejściówki
18.00 –  pokaz specjalny filmów nagrodzonych na 67. OKFA – wstęp wolny
20.00 – pokaz specjalny Oscar Nominated Short Films 2021 – bezpłatne wejściówki

Festiwalowi towarzyszy wystawa fotografii analogowych Macieja Cuske „Czukotka”

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Współorganizator: Miasto Konin
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski, UNICA
Patronat artystyczny: Szkoła Filmowa w Łodzi.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Partner honorowy: Federacja Niezależnych Twórców Filmowych.
Partnerzy: Koniński Dom Kultury, Powiat Koniński, WBPiCAK w Poznaniu, Konińska Fundacja Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Legalna Kultura.
Sponsorzy: Zakład Utylizacji Odpadów w Koninie Sp. z o.o., Pewiczanka, MZGOK, UNIQA, Miejskie TBS Sp. z o.o. w Koninie, MPEC Konin, Hotel Konin, PKS, Drukarnia Print Terminal, Energo Tech.
Patronat medialny: TVP Kultura, miesięcznik „Kino”, TVP 3 Poznań, Radio Poznań, Portal Wielkopolska Kultura u podstaw, PRESTO FILMOWE, Filmosfera, Filmowe Południe – portal filmu niezależnego, Przegląd Koniński, LM.pl – portal wielkopolski wschodniej, Konin Dzieciom.pl, RMF MAXXX, infoKonin.pl, TV Wielkopolska, Meloradio.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.