Zbieraj gwoździe, przydeptuj nuty – sposoby na pecha
ALEKSANDRA KURZAK: Pavarottiemu szczęście przynosiły gwoździe. I najlepiej było, żeby gwóźdź był zgięty. Jak tylko zobaczył taki zgięty gwóźdź na scenie, był szczęśliwy. Wiedział, że to dobra wróżba. Ponoć podkładano mu gwoździe w takich miejscach, żeby znalazł je w drodze na scenę.
Artyści to ludzie przesądni. Przynajmniej tak nam się zdaje. Znana sopranistka w książce „Si, Amore” nie zaprzecza tej opinii, a wręcz utwierdza nas w przekonaniu podając kilka ciekawych przykładów ucieczki przed pechem. A że dziś trzynasty stycznia – wybraliśmy dla Was „pechowy” fragment.
Aleksander Laskowski: Jakie są przesądy w operze? W teatrze dramatycznym aktorzy przydeptują tekst, jeśli im upadnie.
Aleksandra Kurzak: Ja też tak robię! Przydeptuję nuty, jak spadną, nie tylko, kiedy jestem w operze. To jest nawyk wyniesiony z domu, tato mnie tego nauczył.
W domu też przydeptujesz?
Zawsze. A inne przesądy? Historię Pavarottiego każdy zna.
Nie każdy.
Pavarottiemu szczęście przynosiły gwoździe. I najlepiej było, żeby gwóźdź był zgięty. Jak tylko zobaczył taki zgięty gwóźdź na scenie, był szczęśliwy. Wiedział, że to dobra wróżba. Ponoć podkładano mu gwoździe w takich miejscach, żeby znalazł je w drodze na scenę. U nas w domu taką szczęśliwą wróżbą było oczko w rajstopie. To przesąd mojej mamy, nie wiem, czy powszechny wśród śpiewaków. Jak poszło oczko, to zawsze na szczęście. I nieraz było tak, że jak szłam na scenę i w ostatniej chwili zauważyłam takie oczko, to oddychałam z ulgą. Jesteśmy rodziną z korzeniami ze wschodu, to przesądów u nas nie brakuje. Zwracało się na przykład u mnie w domu uwagę na czarne koty – jeżeli kot przebiegł drogę, trzeba było powiedzieć wierszyk.
Jaki?
„Gdy ci kot przebiegnie drogę, nie myśl sobie, że to pech, kot ci szczęście przynieść może, jeśli tylko chcesz”. I trzeba było powtórzyć go trzy razy. A jeśli jedzie się samochodem i zauważy się takiego przebiegającego kota, to trzeba mówić bardzo szybko, żeby zdążyć, zanim się minie miejsce, w którym kot przeszedł.
I recytowaliście te wierszyki we trójkę?
Raczej we dwójkę, z tatą.
A kominiarz?
Kominiarz i zakonnica. Wszyscy mówią, że zakonnica przynosi nieszczęście, a u nas było na odwrót.
I zakonnica też miała swój wierszyk?
Nie, zakonnice są bez wierszyka. Po zobaczeniu kominiarza trzeba złapać się za guzik i zaraz potem zobaczyć pana w okularach. A operowych przesądów specjalnie nie znam, jeśli nie liczyć gwoździ Pavarottiego.
Gwizdać w teatrze nie wolno.
Nie wolno, bo cię wygwiżdżą. Nie wolno też przez scenę przejść w okryciu wierzchnim. Nie wiem dlaczego. W Hamburgu za złamanie tej zasady dostałam kiedyś straszną burę. We Włoszech nie wolno wejść do teatru ubranym na fioletowo – to bardzo silny przesąd.
Dlaczego?
Kolor ten jest kolorem żałoby w okresie Wielkiego Postu. Wszyscy wiedzą, że ubranym na fioletowo na próbę przyjść nie wolno.
Nic nie może być fioletowe?
Absolutnie nic. Są też typowe powiedzonka, jak „mucha mierda” w Hiszpanii, nie zabrzmi to może zbyt ładnie, ale znaczy to po prostu „dużo gówna”.
Niemcy grzecznie mówią „toi toi toi”.
A skąd się to „mucha mierda” wzięło? Otóż dawniej na spektakl operowy przyjeżdżało się zaprzęgami konnymi. Konie załatwiały się przed operą. I jak zostało dużo odchodów, to znaczyło, że było dużo publiczności. Był wielki sukces.
O pechu, ale i o szczęściu, ciężkiej pracy, ukraińskich korzeniach i włosko-francuskiej miłości – przeczytacie w książce „Si, Amore” – wywiadzie, który z Aleksandrą Kurzak przeprowadzał Aleksander Laskowski. Wydawcą ksiązki jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.